Ziare.com

Romania norvegia handbal

Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

Selectionerul nationalei feminine de handbal a Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a avut o reactie de zile mari dupa ce echipa sa a fost invinsa de nationala Romaniei. Antrenorul campioanei mondiale in exercitiu sustine ca echipa noastra este cea mai buna din Europa in momentul de fata! "Echipa mai buna din acest meci a fost Romania. Din toate punctele de vedere. Poate, in acest moment, este cea mai buna echipa din Europa. In acest moment. Am avut probleme in atac, apoi am fost nesiguri in aparare pentru ca am dus problemele din atac in aparare. Diferenta de 7 goluri dupa prima repriza a fost putin cam mult", a spus Hergeirsson, conform DolceSport...

10 Martie 20161 comentariu
  Campionatul Mondial de handbal Meciul Romaniei cu Norvegia, analizat pe site-ul competitiei: O drama intensa!

  Campionatul Mondial de handbal Meciul Romaniei cu Norvegia, analizat pe site-ul competitiei: O drama intensa!

  Meciul dramatic de vineri seara, pierdut de echipa nationala Romaniei in fata Norvegiei, in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, este comentat si pe site-ul competitiei. "Drama intensa, Norvegia ajunge in finala" este titlul comentariului de pe site-ul Denmark2015.com. "Romania a ajuns in prelungiri in al doilea meci la rand dupa 27-27 in timpul regulamentar, insa spre deosebire de sfertul de finala impotriva Danemarcei, romancele nu au reusit sa castige semifinala impotriva Norvegiei. Insa au fost aproape...

  19 Decembrie 20153 comentarii
   Un expert in arbitraj da verdictul dupa Romania - Norvegia - Interviu

   Un expert in arbitraj da verdictul dupa Romania - Norvegia - Interviu

   Arbitrajul din meciul Romania - Norvegia, din semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, a dat nastere unor discutii aprinse, brigada din Slovenia fiind acuzata ca a dezavantajat formatia noastra atat de jucatoare cat si de suporteri. Pentru a vedea cat de indreptatite sunt reprosurile facute la adresa arbitrajului Ziare.com, a stat de vorba cu Horatiu Belu, membru in Comisia de Arbitri a Federatiei Romane de Handbal. Acesta a mentionat ca arbitrajul din meciul cu Norvegia nu a influentat rezultatul final, iar reusita Cristinei Neagu a fost anulata corect...

   19 Decembrie 20157 comentarii
    Cele mai controversate faze de arbitraj din meciul Romania - Norvegia

    Cele mai controversate faze de arbitraj din meciul Romania - Norvegia

    Echipa nationala a Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, dupa ce a fost invinsa vineri seara de nationala Norvegiei, la capatul unui meci cu decizii ale arbitrilor contestate de romani. In prima repriza, au existat doua faze in care arbitrii sloveni au acordat fortare in atac, la faze avantajoase pentru echipa noastra - in minutul 6, dupa ce a inscris Eliza Buceschi, si in minutul 27, cand unul dintre ei a acordat 9 metri pentru norvegience si celalalt fortare in atac a acestora, decizia finala fiind cea din urma...

    19 Decembrie 20151 comentariu
     Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct

     Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct

     Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial din Danemarca, dupa ce a fost invinsa de Norvegia, scor 35-33, la capatul prelungirilor. "Tricolorele" au facut un nou meci magnific, insa au ratat victoria in timpul regulamentar cu zece secunde inainte de final, cand Ardean Elisei nu a reusit sa inscrie pe contraatac. Fetele noastre vor disputa insa finala mica a turneului, duminica de la ora 15:45, cu Polonia. EXCLUSIV Nationala de handbal joaca pentru un premiu incredibil la Campionatul Mondial...

     18 Decembrie 201526 comentarii
      Romania, in semifinale la Campionatul Mondial de handbal: Jucatoarele noastre analizeaza meciul cu Norvegia

      Romania, in semifinale la Campionatul Mondial de handbal: Jucatoarele noastre analizeaza meciul cu Norvegia

      Romania va evolua vineri seara in semifinalele Campionatului Mondial de handbal, iar "tricolorele" au analizat duelul cu reprezentativa Norvegiei. Ada Nechita, jucatoarea care a inscris golul victoriei in disputa cu Danemarca, crede ca sansele sunt egale in meciul din semifinale si ca invingatoarea va fi decisa de forma de moment. "Eu zic ca sansele sunt egale si depinde doar de noi, totul sta in puterea noastra. La ora meciului vom fi pregatite atat mental, cat si tactic", a spus Nechita pentru Dolce Sport...

      18 Decembrie 20152 comentarii
       Campionatul Mondial de handbal: Norvegienii sunt siguri: Avem un avantaj crucial

       Campionatul Mondial de handbal: Norvegienii sunt siguri: Avem un avantaj crucial

       crucial in fata Romaniei! Norvegienii debordeaza de optimism inaintea meciului cu Romania, din semifinalele Campionatului Mondial de handbal, ce se va disputa vineri, de la ora 21:45, in direct pe Ziare.com. Nordicii considera ca au un avantaj crucial in fata Romaniei, intrucat reprezentativa lor este mai odihnita. Romania a jucat 10 minute de prelungiri cu Danemarca, iar nordicii cred ca acest lucru se va vedea...

       17 Decembrie 20151 comentariu
        Campionatul Mondial de handbal: Cine e Norvegia, adversara Romaniei din semifinale

        Campionatul Mondial de handbal: Cine e Norvegia, adversara Romaniei din semifinale

        Dupa calificarea absolut mirifica in semifinale, echipa nationala de handbal feminin a Romaniei va intalni Norvegia in penultimul act al Campionatului Mondial. Adversarele noastre reprezinta una dintre cele mai titrate echipe din handbalul feminin, avand un palmares absolut uluitor. Norvegia se lauda cu doua medalii de aur la Jocurile Olimpice, doua titluri mondiale (1999 si 2011) si sase titluri europene (1998, 2004, 2006, 2008, 2010 si 2014). Romania a intalnit deja Norvegia in faza grupelor, iar nordicele s-au impus cu 26-22...

        16 Decembrie 20151 comentariu
         Romania pierde clar meciul cu Norvegia de la Campionatul Mondial de handbal

         Romania pierde clar meciul cu Norvegia de la Campionatul Mondial de handbal

         Nationala de handbal a Romaniei a pierdut si al doilea meci cu o echipa puternica disputat la Campionatul Mondial de handbal din Danemarca, scor 22-26, cu Norvegia. Meciul, de mare lupta, a fost condus de la un capat la celalalt de norvegience, care s-au dovedit a fi prea tari pentru jucatoarele noastre. Cu un contraatac foarte bun, adversarele romancelor conduceau la 4 goluri distanta dupa mai bine de jumatate din prima repriza, cand Romania nu inscrisese decat doua goluri. Avand in Cristina Neagu o jucatoare in mare forma, Romania a revenit insa pana la pauza si a reusit sa mentina diferenta constanta, dupa prima repriza scorul fiind de 13-10 pentru Norvegia...

         10 Decembrie 20158 comentarii
          Campionatul mondial de handbal: Romania da marele test in fata Norvegiei

          Campionatul mondial de handbal: Romania da marele test in fata Norvegiei

          Dupa o zi de pauza, nationala feminina de handbal a Romaniei va da joi seara marele test din faza grupelor de la Campionatul Mondial din Danemarca, urmand a da piept cu reprezentativa Norvegiei. "Tricolorele" pregatite de Tomas Ryde si Costica Buceschi vor intra pe teren de la ora 21:30, in utima partida a zilei din Grupa D. Cristina Neagu si colegele ei au obtinut deja calificarea in faza eliminatorie dupa victoriile cu modestele Puerto Rico si Kazahstan, insa au dezamagit mult in meciul cu Spania, in special in repriza secunda...

          10 Decembrie 2015
           Campionatul European de handbal feminin: Romania, invinsa categoric de Norvegia

           Campionatul European de handbal feminin: Romania, invinsa categoric de Norvegia

           Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut categoric meciul de debut la Campionatele Europene, scor 19-27, in fata Norvegiei, campioana olimpica en-titre. Romania incepea destul de slab jocul cu Norvegia, fiind condusa dupa aproximativ 10 minute cu 6-2. Multe pase gresite, nesincronizari in atac si o aparare poate prea permisiva, circumstante care au facut ca Norvegia sa conduca inca de la debut la 5-6 goluri diferenta. Neagu a impresioant cu goluri de la 9 metri, dar a fost mult prea putin...

           07 Decembrie 20146 comentarii
            Cristina Neagu, inainte de Romania - Norvegia: "Trebuie sa alergam ca nordicele"

            Cristina Neagu, inainte de Romania - Norvegia: "Trebuie sa alergam ca nordicele"

            Romania va debuta duminica seara in cadrul Campionatului European de handbal feminin, in fata Norvegiei, nimeni alta decat campioana olimpica si europeana en-titre. Meciul se va juca de la 19.15, fiind in direct pe Ziare.com. Cristina Neagu, vedeta nationalei Romaniei, a declarat inainte de joc ca Romania merge in Ungaria fara sa-si propuna un obiectiv final: "Prefer sa luam meciurile pas cu pas. Si ultima data am spus ca vom termina in primele locuri si ne-am intors cu un loc sub asteptari. E o grupa foarte grea, iar punctele vor fi greu de obtinut. Trebuie sa jucam realmente extrem de bine pentru a castiga puncte. Trebuie sa avem o aparare foarte buna in meciurile cu nordicele. Stim foarte bine ca atat danezele, cat si norvegiencele alearga foarte bine si de aceea trebuie sa fim la acelasi nivel cu aparare si cu replierea" spunea Neagu inainte de jocul cu Norvegia...

            07 Decembrie 2014
             Campionatul European de handbal feminin: Avancronica partidei Romania - Norvegia

             Campionatul European de handbal feminin: Avancronica partidei Romania - Norvegia

             Romania incepe aventura de la Campionatul European de handbal feminin duminica seara, in fata Norvegiei, campioana olimpica si european en-titre, incepand cu ora 19.15, in direct pe Ziare.com. Romancele sunt in grupa B la acest Euro 2014, alaturi de Norvegia, Ucraina si Danemarca, o grupa extrem de grea, din care se vor califica mai departe primele 3 clasate. Meciul de duminica, cel de debut, este fara indoiala cel mai dificil, in fata campioanei europene si olimpice en-titre, cea mai buna echipa nationala a ultimului deceniu in handbalul feminin, cu doua titluri olimpice, doua mondiale, dar si trei continentale...

             07 Decembrie 2014
              Nationala feminina de handbal a Romaniei, umilita de Norvegia

              Nationala feminina de handbal a Romaniei, umilita de Norvegia

              Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost umilita de reprezentativa similara a Norvegiei, care s-a impus la o diferenta de 12 goluri, scor 30-18, intr-un meci din preliminariile Campionatului European. la cateva zile dupa meciul excelent facut pe teren propriu, cand au fost extrem de aproape de o victorie de zile mari in fata Norvegiei, "tricolorele" au cedat fara drept de apel partida retur. Nordicele au incercat sa se impuna inca din primele minute, astfel ca la pauza aveau un avantaj confortabil, de cinci goluri...

              28 Octombrie 20134 comentarii
               Nationala Romaniei, infrangere dramatica in fata Norvegiei

               Nationala Romaniei, infrangere dramatica in fata Norvegiei

               Nationala feminina de handbal a Romaniei a pierdut dramatic, scor 23-25, meciul cu cea mai puternica reprezentativa a planetei, cea a Norvegiei, campioana mondiala si olimpica in exercitiu. Intalnirea ce a contat pentru preliminariile Campionatului European a inceput intr-o neasteptata nota de echilibru, "tricolorele" reusind sa tina aproape de mult mai puternicele lor adversare. Treptat, nordicele au reusit sa se distanteze, insa diferenta de pe tabela nu a fost mai mare de trei goluri. Pe final de partida, cu numai trei minute inainte de ultimul fluier al arbitrilor, Romania a egalat la 21, insa nordicele au gestionat foarte bine ultimele atacuri, s-au distantat si, in final, au castigat...

               23 Octombrie 2013

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Presa europeana o lauda pe Simona Halep: "Este o jucatoare fara mila, care nu se opreste cand simte sange"
                Marca a scris ca Garbine Muguruza a jucat bine in meciul din semifinalele Internationalelor Italiei, dar nu a putut tine ritmul impus de Simona...

                Marea speranta a atletismului romanesc este as la matematica si face furori la proba de ciocan
                Adela Stanciu, o pustoaica de 20 de ani, a renuntat la handbal si la pasiunea pentru matematica si ii face concurenta Biancai Ghelber in proba de...

                Nationala de fotbal feminin a Romaniei, invinsa de Belgia cu 6-1, in preliminariile CE-2022
                Nationala de fotbal feminin a Romaniei a fost invinsa, vineri seara, de selectionata Belgiei, scor 6-1, in preliminariile CE-2022. Pentru...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor