Ziare.com

Romania norvegia semifinale handbal

Nationala de handbal a Romaniei, cel mai frumos meci al anului 2015

Nationala de handbal a Romaniei, cel mai frumos meci al anului 2015

Turneul foarte bun pe care l-au facut jucatoarele nationalei de handbal a Romaniei la Campionatul Mondial din Danemarca si jocul spectaculos le-a mai adus o distinctie onorifica. Astfel, partida din semifinale cu Norvegia, pierduta cu scorul de 33-35 a fost desemnata de catre forul international de handbal cea mai frumoasa a anului trecut, relateaza Dolce Sport. Romania rateaza finala Campionatului Mondial de handbal dupa un meci de infarct Meciul de atunci a fost decis in prelungiri, ca si cel cu Danemarca din sferturi, iar tricolorele au reusit in cele din urma sa castige medalia de bronz, dupa ce au invins clar Polonia, in finala mica...

02 Ianuarie 20161 comentariu
  Campionatul Mondial de handbal Meciul Romaniei cu Norvegia, analizat pe site-ul competitiei: O drama intensa!

  Campionatul Mondial de handbal Meciul Romaniei cu Norvegia, analizat pe site-ul competitiei: O drama intensa!

  Meciul dramatic de vineri seara, pierdut de echipa nationala Romaniei in fata Norvegiei, in semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, este comentat si pe site-ul competitiei. "Drama intensa, Norvegia ajunge in finala" este titlul comentariului de pe site-ul Denmark2015.com. "Romania a ajuns in prelungiri in al doilea meci la rand dupa 27-27 in timpul regulamentar, insa spre deosebire de sfertul de finala impotriva Danemarcei, romancele nu au reusit sa castige semifinala impotriva Norvegiei. Insa au fost aproape...

  19 Decembrie 20153 comentarii
   Un expert in arbitraj da verdictul dupa Romania - Norvegia - Interviu

   Un expert in arbitraj da verdictul dupa Romania - Norvegia - Interviu

   Arbitrajul din meciul Romania - Norvegia, din semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin, a dat nastere unor discutii aprinse, brigada din Slovenia fiind acuzata ca a dezavantajat formatia noastra atat de jucatoare cat si de suporteri. Pentru a vedea cat de indreptatite sunt reprosurile facute la adresa arbitrajului Ziare.com, a stat de vorba cu Horatiu Belu, membru in Comisia de Arbitri a Federatiei Romane de Handbal. Acesta a mentionat ca arbitrajul din meciul cu Norvegia nu a influentat rezultatul final, iar reusita Cristinei Neagu a fost anulata corect...

   19 Decembrie 20157 comentarii
    Jucatoarele nationalei de handbal a Romaniei, ridicate in slavi dupa meciul cu Norvegia

    Jucatoarele nationalei de handbal a Romaniei, ridicate in slavi dupa meciul cu Norvegia

    Jucatoarele nationalei de handbal a Romaniei sunt laudate pentru jocul prestat in semifinala pierduta in fata Norvegiei, vineri seara, scor 33-35, la Campionatul Mondial din Danemarca. Antrenorul norvegiencelor, Thorir Hergeirsson, spune despre Romania ca nu este o echipa usor de batut. "Exista si placere in suferinta. Am intalnit o echipa foarte buna, care a crescut foarte mult si cu multa calitate. Au incredere in colectivul lor si nu sunt o echipa usor de batut", a spus Hergeirsson, citat de DigiSport...

    19 Decembrie 20152 comentarii
     Cele mai controversate faze de arbitraj din meciul Romania - Norvegia

     Cele mai controversate faze de arbitraj din meciul Romania - Norvegia

     Echipa nationala a Romaniei a ratat calificarea in finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Danemarca, dupa ce a fost invinsa vineri seara de nationala Norvegiei, la capatul unui meci cu decizii ale arbitrilor contestate de romani. In prima repriza, au existat doua faze in care arbitrii sloveni au acordat fortare in atac, la faze avantajoase pentru echipa noastra - in minutul 6, dupa ce a inscris Eliza Buceschi, si in minutul 27, cand unul dintre ei a acordat 9 metri pentru norvegience si celalalt fortare in atac a acestora, decizia finala fiind cea din urma...

     19 Decembrie 20151 comentariu
      Romania lupta pentru o calificare istorica in finala Campionatului Mondial de handbal

      Romania lupta pentru o calificare istorica in finala Campionatului Mondial de handbal

      Nationala feminina de handbal a Romaniei joaca vineri seara un meci extrem de important, care ii poate aduce o calificare istorica in finala Campionatului Mondial. La zece ani de la finala Mondialului din Rusia, pierduta in fata tarii gazda, "tricolorele" au sanse de a ajunge din nou in ultimul act al turneului final. Pentru a realiza aceasta performanta, trebuie sa treaca mai intai de semifinala cu Norvegia. Romania si Norvegia au fost adversare si in faza grupelor, ambele evoluand in Grupa D. Meciul direct s-a incheiat cu victoria nordicelor, care s-au impus cu scorul de 26-22...

      18 Decembrie 20155 comentarii
       Romania, in semifinale la Campionatul Mondial de handbal: Jucatoarele noastre analizeaza meciul cu Norvegia

       Romania, in semifinale la Campionatul Mondial de handbal: Jucatoarele noastre analizeaza meciul cu Norvegia

       Romania va evolua vineri seara in semifinalele Campionatului Mondial de handbal, iar "tricolorele" au analizat duelul cu reprezentativa Norvegiei. Ada Nechita, jucatoarea care a inscris golul victoriei in disputa cu Danemarca, crede ca sansele sunt egale in meciul din semifinale si ca invingatoarea va fi decisa de forma de moment. "Eu zic ca sansele sunt egale si depinde doar de noi, totul sta in puterea noastra. La ora meciului vom fi pregatite atat mental, cat si tactic", a spus Nechita pentru Dolce Sport...

       18 Decembrie 20152 comentarii
        Campionatul Mondial de handbal: Ce spune selectionerul Norvegiei despre meciul cu Romania

        Campionatul Mondial de handbal: Ce spune selectionerul Norvegiei despre meciul cu Romania

        Antrenorul echipei nationale de handbal feminin a Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a vorbit, joi, intr-o conferinta de presa, despre partida cu Romania din semifinalele Campionatului Mondial. Hergeirsson considera ca cele doua echipe au sanse egale de calificare si atrage atentia ca Romania este o echipa foarte puternica. "Sansele sunt egale. Intalnim o echipa foarte buna a Romaniei, care a invins campioana mondiala Brazilia si tara gazda. Au un joc foarte colectiv, lupta una pentru cealalta. Norvegia ar putea intalni cea mai dificila adversara din semifinale din ultimii ani", a spus Hergeirsson...

        17 Decembrie 2015
         Jucatoarele Norvegiei, arogante la adresa Romaniei inaintea semifinalei: Glumiti? Chiar s-au calificat?

         Jucatoarele Norvegiei, arogante la adresa Romaniei inaintea semifinalei: Glumiti? Chiar s-au calificat?

         Pentru jucatoarele echipei nationale de handbal feminin a Norvegiei, calificarea Romaniei in semifinalele turneului final a reprezentat o adevarata surpriza. Nora Mork, una dintre jucatoarele nordicelor, s-a aratat socata in momentul in care a aflat ca Romania a invins Danemarca. "Glumiti? Chiar s-a calificat Romania? Abia astept!", a spus Nora Mork, potrivit vg.no. Ulterior, Nora Mork a reveni asupra declaratiei, dandu-si seama ca nu este bine sa subestimeze o formatie care a eliminat campioana mondiala si tara gazda...

         17 Decembrie 20156 comentarii
          Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de handbal

          Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de handbal

          Presa internationala a acordat spatii ample nationalei feminine de handbal a Romaniei dupa calificarea magnifica in semifinalele Campionatului Mondial. Jurnalistii straini au remarcat dramatismul meciului disputat miercuri seara si care a avut nevoie de prelungiri pentru a-si decide invingatoarea. "A fost una dintre cele mai mari drame de la acest turneu. Meciul a fost decis in chiar ultima secunda, dupa golul Adei Nechita. Dar colega ei, Cristina Neagu, a fost cea care a furat toate privirile intr-o sala Jyske Bank Boxen arhiplina, marcand nu mai putin de 15 goluri. Antrenorul danez, Klavs Bruun Joergensen, a incercat sa foloseasca toate trucurile posibile pentru a o opri pe Neagu, dar nu a avut cum s-o impiedice pe romanca sa aiba o evolutie de clasa mondiala", scrie site-ul oficial al competitiei...

          17 Decembrie 20152 comentarii
           Romania, in semifinale la Mondialul de handbal: Reactia selectionerului Tomas Ryde

           Romania, in semifinale la Mondialul de handbal: Reactia selectionerului Tomas Ryde

           Antrenorul echipei nationale de handbal feminin, Tomas Ryde, a vorbit despre calificarea magnifica obtinuta de echipa noastra in semifinalele competitiei. Tomas Ryde a mentionat ca a avut incredere tot timpul in Cristina Neagu si a mentionat ca tactica tricolorelor s-a dovedit a fi una de succes. "Am incercat sa iau cele mai bune solutii in defensiva. Au fost cateva probleme, dar am incercat sa jucam, sa iesim la atac. Paula Ungureanu a fost fantastica, i-am dat o pauza ca s-o introduc in poarta cu mintea limpede. Pe Cristina Neagu nu pot fi suparat pentru acel 7 metri", a spus Tomas Ryde pentru Dolce Sport...

           16 Decembrie 20151 comentariu
            Campionatul Mondial de handbal: Cine e Norvegia, adversara Romaniei din semifinale

            Campionatul Mondial de handbal: Cine e Norvegia, adversara Romaniei din semifinale

            Dupa calificarea absolut mirifica in semifinale, echipa nationala de handbal feminin a Romaniei va intalni Norvegia in penultimul act al Campionatului Mondial. Adversarele noastre reprezinta una dintre cele mai titrate echipe din handbalul feminin, avand un palmares absolut uluitor. Norvegia se lauda cu doua medalii de aur la Jocurile Olimpice, doua titluri mondiale (1999 si 2011) si sase titluri europene (1998, 2004, 2006, 2008, 2010 si 2014). Romania a intalnit deja Norvegia in faza grupelor, iar nordicele s-au impus cu 26-22...

            16 Decembrie 20151 comentariu
             Totul despre Suedia, adversara Romaniei din semifinalele Campionatului European

             Totul despre Suedia, adversara Romaniei din semifinalele Campionatului European

             Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei va juca sambata impotriva Suedie in semifinalele Campionatului European din Danemarca si Norvegia. Considerate revelatiile turneului final, mai ales dupa ce-au invins Norvegia, suedezele s-au calificat pentru prima oara in semifinalele unei competitii importante. Nationala pregatita de Per Johansson a impresionat la Europeanul din acest an, unde a inregistrat, pana in prezent, 5 victorii si o infrangere. A invins Germania (scor 27-25), Ucraina (scor 33-25), Olanda (scor 25-18), Norvegia (scor 24-19) si Ungaria (scor 24-19), iar infrangerea a venit in meciul cu Franta (scor 21-22)...

             16 Decembrie 20103 comentarii
              Romania va intalni Suedia in semifinalele Campionatului European de handbal

              Romania va intalni Suedia in semifinalele Campionatului European de handbal

              Nationala de handbal feminin a Romaniei va intalni selectionata similara a Suediei in semifinalele Campionatului European din Norvegia si Danemarca. Suedia a invins miercuri seara Ungaria, scor 24-19, si si-a asigurat prima pozitie in cea de-a doua grupa principala, depasind Norvegia datorita succesului obtinut in meciul direct. In cealalta semifinala se vor intalni Danemarca si castigatoarea duelului dintre Olanda si Norvegia, programat miercuri seara de la ora 21:15, formatia gazda fiind favorita...

              15 Decembrie 20102 comentarii
               Vezi cum se poate califica Romania in semifinalele Campionatului European

               Vezi cum se poate califica Romania in semifinalele Campionatului European

               Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei poate obtine chiar marti calificarea in semifinalele Campionatului European ce are loc in aceste zile in Danemarca si Norvegia. Pentru a se califica intre primele patru nationale ale Europei, fetele antrenate de Radu Voina au nevoie de o victorie cu Muntenegru, iar Rusia sa nu invinga Spania. In aceasta situatie, Romania ar face 6 puncte, Muntenegru ar ramane cu 4, iar Rusia ar face 3 (in cazul unei remize cu Spania) sau ar ramane cu 2 (in cazul unei infrangeri cu Spania)...

               14 Decembrie 20101 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor