Ziare.com
S-a stabilit prima semifinalista de la Campionatul European de handbal feminin. Ar putea fi adversara Romaniei

S-a stabilit prima semifinalista de la Campionatul European de handbal feminin. Ar putea fi adversara Romaniei

Luni seara am aflat numele primei echipei ce si-a asigurat prezenta in semifinalele Campionatului European de handbal feminin. Rusia ar putea fi, destul de probabil, adversara Romaniei, in cazul in care echipa noastra va ajunge in semifinale. ...

10 Decembrie 2018

Romania rezultate campionat european handbal

Campionatul European de handbal: S-a stabilit inca o semifinalista

Campionatul European de handbal: S-a stabilit inca o semifinalista

Olanda este a doua semifinalista de la Campionatul European de handbal feminin. Batavele au castigat in ultima etapa partida cu Spania, scor 29-24, in Grupa Principala I. Olanda este astfel pentru prima data in istorie in semifinalele Campionatului European. Pentru a doua pozitie ce duce in semifinale din aceasta grupa se dueleaza Franta si Germania. Cealalta echipa calificata deja in semifinale este Norvegia, din grupa Romaniei...

14 Decembrie 2016
  Campionatul European de handbal: Norvegia invinge Ungaria in grupa Romaniei si merge in semifinale

  Campionatul European de handbal: Norvegia invinge Ungaria in grupa Romaniei si merge in semifinale

  Norvegia s-a calificat in semifinalele Campionatului European de handbal feminin dupa victoria in fata Ungariei, 24-23. Campioana mondiala este astfel prima semifinalista de la turneul final. Meciul a fost foarte echilibrat, iar nordicele au intrat in avantaj la pauza cu 11-9. In partea secunda, Ungaria a jucat mai bine, dar nu suficient pentru a intoarce rezultatul...

  13 Decembrie 2016
   Romania va debuta cu Ungaria in Grupele Principale de la Campionatul European de handbal: Iata programul complet - UPDATE

   Romania va debuta cu Ungaria in Grupele Principale de la Campionatul European de handbal: Iata programul complet - UPDATE

   Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat in faza grupelor principale de la Campionatul European din Suedia, iar prima partida va fi una intensa, impotriva Ungariei. "Tricolorele" vor evolua in Grupa Principala II, care reuneste primele trei clasate din grupele C si D. Echipele care s-au intalnit in prima faza a grupelor nu vor mai evolua intre ele, luandu-se in considerare rezultatele anterioare. Astfel, Grupa Principala II incepe cu urmatorul clasament:...

   10 Decembrie 20164 comentarii
    Romania invinge Croatia la Campionatul European de handbal. Calificare superba in grupele principale

    Romania invinge Croatia la Campionatul European de handbal. Calificare superba in grupele principale

    Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie categorica in duelul cu reprezentativa similara a Croatiei de la Campionatul European. "Tricolorele" s-au impus cu scorul de 31-26 si au obtinut asadar calificarea in grupele principale de la turneul final. Fetele pregatite de Ambros Martin au inceput destul de slab partida, facandu-l pe selectioner sa le spuna ca inca dorm la primul time out al jocului. Acea pauza a fost insa semnalul de trezire, echipa noastra reusind sa isi demonstreze superioritatea...

    09 Decembrie 20162 comentarii
     Romania, la Campionatul European de handbal: Rezultatele, clasamentul grupei si programul

     Romania, la Campionatul European de handbal: Rezultatele, clasamentul grupei si programul

     Nationala Romaniei a obtinut miercuri seara prima victorie in Grupa D a Campionatului European de handbal feminin si a intrat serios in cursa pentru calificare in semifinale. Iata insa rezultatele complete din aceasta grupa: ROMANIA - Rusia 22-17 Croatia - Norvegia 16-34...

     07 Decembrie 2016
      Campionatul European de handbal feminin: Rezultatele de marti si primele echipe calificate in faza urmatoare

      Campionatul European de handbal feminin: Rezultatele de marti si primele echipe calificate in faza urmatoare

      Site-ul Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate marti seara in grupele Campionatului European de handbal feminin, care se desfasoara in Suedia, in perioada 4-18 decembrie. Au avut loc meciuri din etapa a doua in grupele A si B. Surpriza serii o reprezinta infrangerea nationalei tarii gazda in fata Sloveniei. Iata rezultatele inregistrate si clasamentele: Grupa A...

      06 Decembrie 2016
       Campionatul European de handbal: Romania a fost eliminata

       Campionatul European de handbal: Romania a fost eliminata

       Nationala Romaniei a fost eliminata de la Campionatul European de handbal feminin dupa jocurile disputate miercuri seara in Grupa Principala I. Desi nu mai avea sanse de calificare in semifinale inaintea ultimelor meciuri din grupa, reprezentativa "tricolora" spera sa ocupe locul 3 in clasament, pozitie care i-ar fi permis sa dispute vineri o noua partida, cea pentru locurile 5-6 de la Euro. Pentru a ajunge la Budapesta, acolo unde se va juca meciul, elevele lui Gheorghe Tadici erau obligate sa se impuna in fata Poloniei, ceea ce s-a si intamplat, Romania castigand cu scorul de 24-19, si sa spere ca Spania si Ungaria nu vor reusi sa castige partidele lor...

       17 Decembrie 2014
        Tadici, multumit de infrangerea cu Germania: "Putea fi mai rau"

        Tadici, multumit de infrangerea cu Germania: "Putea fi mai rau"

        Gheorghe Tadici, selectionerul nationalei de handbal feminin, s-a declarat multumit dupa ce Romania a fost invinsa de reprezentativa Germaniei in ultimul meci din Grupa a II-a principala de la Campionatul European. Tehnicianul si-a felicitat elevele pentru evolutia din partida disputata joi seara si a recunoscut ca diferenta de scor putea fi mult mai mare. "Germania a meritat victoria, dar trebuie sa imi felicit echipa. Am introdus cateva jucatoare noi si am evoluat bine in ultimele 40 de minute...

        13 Decembrie 20124 comentarii
         Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate si clasamentul final

         Romania, la Campionatul European de handbal feminin: Rezultate si clasamentul final

         Joi seara a avut loc ultima etapa a Grupei a II-a principala a Campionatului European de handbal feminin, din care face parte si nationala Romaniei. Rezultatele inregistrate: Spania - Muntenegru 23-27 Germania - ROMANIA 25-23...

         13 Decembrie 20121 comentariu
          Romania, invinsa de Germania la Campionatul European de handbal feminin

          Romania, invinsa de Germania la Campionatul European de handbal feminin

          Nationala feminina de handbal a Romaniei si-a incheiat parcursul la Campionatul European din Serbia cu o infrangere, scor 23-25 in fata reprezentativei Germaniei. Dupa ce au ratat calificarea in semifinale, pierzand meciul decisiv cu Ungaria, elevele lui Gheorghe Tadici aveau ca ultim obiectiv la Euro o victorie cu Germania si locul 3 in clasamentul Grupei II, loc ce asigura prezenta in disputa pentru pozitiile 5-6 ale topului final. Din pacate, "tricolorele" au avut 40 de minute mizerabile, in care atacul nu a mers deloc iar defensiva a fost depasita cu usurinta la fiecare actiune mai serioasa a adversarelor...

          13 Decembrie 20125 comentarii
           Romania, invinsa de Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

           Romania, invinsa de Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

           Nationala feminina de handbal a Romaniei a pierdut meciul decisiv cu Ungaria, din Grupa a II-a principala a Campionatului European de handbal feminin din Serbia, scor 19-25. In urma acestui rezultat fetele noastre si-au luat adio de la visul calificarii in semifinalele turneului final. Constiente ca numai o victorie le mentine in lupta pentru un loc in careul de asi al Campionatului European gazduit de serbia, "tricolorele" au inceput foarte bine intalnirea de la Novi Sad. Ne-am aparat foarte bine, contraatacul a mers excelent, am reusit sa inscriem din toate pozitiiile, astfel ca selectionerul Ungariei a fost nevoit sa ceara time-out inca din minutul 7, la scorul de 5-2 in favoarea Romaniei...

           11 Decembrie 20127 comentarii
            Reactia lui Tadici dupa victoria Romaniei de la Campionatul European de handbal

            Reactia lui Tadici dupa victoria Romaniei de la Campionatul European de handbal

            Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Gheorghe Tadici, a reactionat surprinzator de calm dupa ce "tricolorele" au obtinut o victorie grea in fata reprezentativei Islandei, la Campionarul European din Serbia. Tehnicianul le-a laudat pe adversare, si-a laudat jucatoarele dupa care a promis o imbunatatire a jocului in partidele ce vor urma. "Ne asteptam la un meci greu pentru ca Islanda isi juca ultima sansa de calificare. Jucatoarele islandeze au aratat o mare putere de sacrificiu, asta si pentru ca noi am facut risipa de energie in meciul precedent, cu Rusia...

            06 Decembrie 20121 comentariu
             Selectionerul Romaniei, dupa remiza cu Rusia: "Mor de ciuda!"

             Selectionerul Romaniei, dupa remiza cu Rusia: "Mor de ciuda!"

             Antrenorul echipei nationale de handbal feminin a Romaniei, Gheorghe Tadici, crede ca fete lui au scapat printre degete victoria in meciul cu reprezentativa Rusiei, insa, in final, s-a declarat multumit de rezultat. "Mor de ciuda! E un egal dureros. E mai bun un punct decat nimic, dar trebuia sa castigam. Fara sa gasesc scuze, arbitrajul ne-a luat doua mingi pe final, doua decizii incredibile: doua faulturi in atac la Manea si Meirosu, ne-au scos mingea din poarta!", a spus Tadici dupa meci, potrivit site-ului gsp.ro...

             05 Decembrie 2012
              Campionatul European de handbal: Rezultate si clasamente

              Campionatul European de handbal: Rezultate si clasamente

              Joi s-a incheiat si cea de-a doua etapa a grupelor Campionatului European de fotbal, stabilindu-se ierarhiile inaintea confruntarilor decisive pentru grupele finale. Rezultatele complete ale etapei a 2-a: Grupa A Spania - Serbia 26-23...

              10 Decembrie 20101 comentariu
               Rezultatele inregistrate la Campionatul European de handbal

               Rezultatele inregistrate la Campionatul European de handbal

               Miercuri s-au disputat patru meciuri contand pentru grupele C si D ale Campionatului European de handbal feminin. Iata rezultatele inregistrate: Grupa C Suedia - Ucraina 33-25...

               09 Decembrie 2010

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Video O fosta rivala a Simonei Halep povesteste lupta contra cancerului: Nu am vrut ca oamenii sa-si aminteasca de mine pe o targa
                Jucatoarea spaniola Carla Suarez Navarro (32 ani), care a fost diagnosticata, in august, cu limfomul Hodgkin, a terminat luni sedintele de...

                S-a implinit 1 an de la moartea dramatica a lui Kobe Bryant. Cum a fost posibila tragedia
                Marti, 26 ianuarie 2021, se implineste un an de la decesul fulgerator al fostului mare baschetbalist american Kobe Bryant, rapus la numai 42 de ani...

                Povestea prieteniei dintre Maradona si Stoicikov. Bulgarul a plans in fata legendarului argentinian. "Erau multi vulturi in jurul lui"
                In varsta de 54 de ani, fostul mare fotbalist bulgar Hristo Stoicikov, a oferit amanunte interesante despre prietenia care l-a legat de Diego...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor