Romania rezultate jocurile olimpice

Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de sambata

13 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Programul romanilor de sambata

Sportivii romani revin in arenele de la Rio dupa o zi de vineri aproape perfecta, cu doua medalii pentru delegatia noastra. Site-ul Ziare.com va prezinta programul romanilor care vor concura sambata: Atletism, de la ora 15:40 - Elena Panturoiu, Cristina Bujin - calificari triplusalt Atletism, de la ora 16:05 - Ancuta Bobicel - calificari 3.000 metri obstacole,...

Alte articole despre:  Olimpiada Rio program romani, romani program Jocurile Olimpice
Calcule de calificare: Cum poate ajunge nationala de handbal feminin in sferturi la Jocurile Olimpice

13 August 2016 - Calcule de calificare: Cum poate ajunge nationala de handbal feminin in sferturi la Jocurile Olimpice

Nationala de handbal feminin a Romaniei a obtinut vineri seara a doua victorie consecutiva in Grupa A a Jocurilor Olimpice, si avem sanse mari sa ne calificam in sferturile de finala ale competitiei. Infrangerea surprinzatoare cu Angola, din prima partida, urmata de umilinta cu Brazilia au facut ca Romania sa-si joace calificarea in ultima partida, contra campioanei mondiale Norvegia. Meciul se va disputa duminica seara, de la ora 22:40. Iata cum arata clasamentul in acest moment:...

3 comentarii
Alte articole despre:  calcule Romania sferturi Olimpiada, Romania Norvegia sferturi Olimpiada, Romania calcule Jocurile Olimpice
Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

12 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins superb Spania, vineri seara, in Grupa A a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 24-21, si visam la sferturile de finala. A fost o partida foarte mare facuta de portarul Paula Ungureanu, care practic a purtat echipa Romaniei in ultima parte a meciului, cand ibericele ne-au egalat si chiar au preluat conducerea. Paradele Paulei au venit in aceste momente cheie, cand aveam nevoie ca de aer sa rezistam. Elevele lui Tomas Ryde au fost la conducerea partidei in cea mai mare parte a sa, in prima repriza distantandu-se la 6-3 si intrand la pauza cu 13-11...

11 comentarii
Alte articole despre:  Romania invins Spania, Romania victorie Spania, Romania Spania live Olimpiada, Romania Spania Jocurile Olimpice, Romania Spania direct Olimpiada, Romania Spania Handbal
Reactie neasteptata a ministrului Lipa: Le-am dat tuturor si pe nas si pe gura pentru a face performanta

12 August 2016 - Reactie neasteptata a ministrului Lipa: Le-am dat tuturor si pe nas si pe gura pentru a face performanta

Ministrul Tineretului si Sportului, Elisabeta Lipa, a avut o reactie neasteptata atunci cand a fost informata ca sunt romani care si-ar dori ca aceasta sa demsioneze. Cei de la DolceSport au realizat o dezbatere pe tema rezultatelor Romaniei de la Olimpiada din Rio si nu putini au fost cei care au cerut demisia ministrului Lipa. Pusa in fata acestei informatii, fosta mare sportiva a reactionat incredibil, incercand sa scape de orice responsabilitate. "Eu am doar opt luni de mandat. Nu incercati sa ma invinovatiti pe mine pentru ce nu au facut altii pana acum. Participarea la Jocurile Olimpice sta sub directul patronaj al COSR...

7 comentarii
Alte articole despre:  Lipa demisie minister, Romania rezultate Jocurile Olimpice
Scandalul din sportul romanesc continua. Antrenorii, contrazisi de oficiali: Au primit tot ce au cerut

11 August 2016 - Scandalul din sportul romanesc continua. Antrenorii, contrazisi de oficiali: Au primit tot ce au cerut

Scandalul izbucnit in sportul romanesc dupa esecul din primele zile ale Jocurilor Olimpice este departe de final. Oficiali din cadrul Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, dar si din cadrul Federatiei de Natatie, au tinut sa le raspunda celor doi antrenori care au lansat acuzatii destul de serioase. Ioan Dobrescu, secretarul general al COSR, a tinut sa demonteze doua dintre acuzatiile antrenorilor. Tehnicienii au sustinut ca se aloca prea multi bani tinerilor sportivi, sub forma de burse olimpice, chiar daca putini dintre ei confirma apoi la seniori, in timp ce sportivii calificati la Olimpiada au parte de fonduri insuficiente...

4 comentarii
Alte articole despre:  scandal sport Romania, Romania rezultate Jocurile Olimpice
Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

11 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

Alte articole despre:  romani rezultate Jocurile Olimpice, Jocurile Olimpice rezultate live, sportivi romani Jocurile Olimpice, romani Olimpiada 2016
Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

10 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge superb Muntenegru la handbal feminin si speram la sferturile de finala

Nationala de handbal a Romaniei a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Rio, miercuri, contra vicecampioanei din 2012 Muntenegru, scor 25-21, si speram din nou la calificarea in sferturile de finala ale competitiei. Dupa doua infrangeri dezamagitoare cu Angola si Brazilia, elevele lui Tomas Ryde isi jucau miercuri ultima sansa de calificare in sferturi, contra Muntenegrului, cu care au terminat la egalitate in luna aprilie in turneul preolimpic. Meciul a inceput echilibrat, fiecare echipa conducand pe rand in prima repriza, insa jocul superb al Cristinei Neagu si paradele Paulei Ungureanu au facut diferenta si am intrat in avantaj la pauza...

5 comentarii
Alte articole despre:  Romania invins Muntenegru Olimpiada, Romania Muntenegru LIVE, Romania Muntenegru Jocurile Olimpice, Romania Muntenegru Olimpiada 2016, Romania Muntenegru direc
Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri al romanilor

10 August 2016 - Jocurile Olimpice 2016: Programul de miercuri al romanilor

Sportivii romani vor concura in mai multe probe in cursul zilei de miercuri, avand sanse chiar si la obtinerea unei prime medalii pentru delegatia noastra de la Jocurile Olimpice. Site-ul Ziare.com va prezinta programul "tricolorilor" de la Rio: Canotaj, de la ora 14:30 - Madalina Beres si Laura Oprea - semifinala 2- Scrima, de la ora 14:30 - Malina Calugareanu - calificari floreta individual...

Alte articole despre:  program romani olimpiada, Jocurile Olimpice program romani, sportivi romani Olimpiada Rio
Dezastrul romanesc de la Olimpiada si fuga sefilor de responsabilitate

10 August 2016 - Dezastrul romanesc de la Olimpiada si fuga sefilor de responsabilitate

Pentru Romania se contureaza deja una dintre cele mai nereusite Olimpiade din istoria participarii noastre la Jocuri, insa sefii sportului romanesc nu se gandesc decat la moduri in care pot sa fuga de aceasta responsabilitate. Dupa patru zile de concurs la Rio, Romania nu are nicio medalie, iar probele in care mai putem spera la un podium le numaram pe degetele unei maini. Prin urmare, se vad tot mai pronuntat tusele unui esec de proportii, un esec pe care cei responsabili incearca sa il arunce in carca sportivilor si antrenorilor, eternul cal de bataie...

10 comentarii
Alte articole despre:  Romania rezultate Jocurile Olimpice, Romania Olimpiada Rio rezultate, scandal sport romanesc
Trei romani prinsi dopati cu meldonium vor participa la Jocurile Olimpice

06 Iulie 2016 - Trei romani prinsi dopati cu meldonium vor participa la Jocurile Olimpice

Atleta Claudia Stef (20 km mars) si canoistii Leonid Carp si Andrei Stefan Strat (C2 - 1.000 metri), depistati pozitiv la meldonium in urma controalelor antidoping, vor putea participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro deoarece concentratiile din probele lor sunt mici, a declarat miercuri, secretarul general al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, Ioan Dobrescu. Acesta a afirmat ca decizia acceptarii celor trei sportivi dopati cu meldonium a fost luata de Comitetul Executiv al COSR in urma notificarii primite luni de la Agentia Mondiala Antidoping (WADA)...

2 comentarii
Alte articole despre:  sportivi romani dopati meldonium, romani dopati Jocurile Olimpice
Catalina Ponor, reactie emotionanta dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

18 Aprilie 2016 - Catalina Ponor, reactie emotionanta dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice

Catalina Ponor a avut o reactie emotionanta dupa ce echipa feminina de gimnastica a Romaniei a ratat calificarea la Jocurile Olimpice. Veterana lotului "tricolor" marturiseste ca a luptat pana in ultima clipa pentru calificare, acesta fiind si obiectivul ei personal dupa revenirea in activitate. "A fost o zi trista pentru noi, din pacate Romania nu s-a calificat la Jocurile Olimpice. Este cu atat mai trist pentru mine cu cat am revenit in activitate tocmai pentru a participa la Olimpiada. Ei bine, nu s-a intamplat! Nu stiu ce va urma de acum, insa vreau sa le multumesc celor care m-au sprijinit. Le multumesc si brazilienilor care mi-au strigat numele. A fost cel mai frumos moment, am trait un sentiment pe care nu l-am mai simtit de mult timp. Am luptat pentru aceasta echipa pana la final si am vrut sa arat ca oricine poate realiza orice isi propune...

2 comentarii
Alte articole despre:  Ponor gimnastica Jocurile Olimpice, Catalina Ponor Rio rezultate, Romania gimnastica Jocurile Olimpice
Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

18 Aprilie 2016 - Reactie incredibila a presedintelui FR Gimnastica dupa ratarea calificarii la Jocurile Olimpice: Atata s-au pregatit, atat au lucrat

Presedintele FR Gimnastica, Adrian Stoica, a declarat, duminica noapte, in privinta ratarii echipei feminine la Jocurile Olimpice, ca "atata s-au pregatit, atat au lucrat", adaugand ca echipa masculina, care a ratat si ea calificarea la Olimpiada, a luptat "extraordinar". "Nu pot sa dau declaratii acum, trebuie sa-mi limpezesc mintile dupa ce s-a intamplat. Fetele, atata s-au pregatit, atat au lucrat. Au ratat. Baietii, au ratat si ei, dar au luptat extraordinar. Au depasit cu 4 puncte punctajul obtinut la Campionatele Mondiale din 2015, dar sunt foarte tari si ceilalti adversari. Dupa acest turneu preolimpic trebuie sa tragem cu totii invataminte si sa trecem la treaba", a declarat Adrian Stoica, pentru News.ro, seful FRG fiind conducatorul delegatiei Romaniei la turneul preolimpic...

Alte articole despre:  Adrian Stoica gimnastica Olimpiada, echipa gimanstica Romania Jocurile Olimpice, Romania gimnastica Jocurile Olimpice
Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

24 Octombrie 2015 - Esec istoric pentru gimnastica romaneasca: Am ratat calificarea directa la Jocurile Olimpice

Echipa feminina de gimnastica a Romaniei a "bifat" un esec istoric, ratand pentru prima data in ultimele patru decenii calificarea directa la Jocurile Olimpice. Aflata pe locul 8 in clasamentul pe echipe dupa prima parte a calificarilor de la Campionatele Mondiale din Glasgow, echipa noastra a fost depasita sambata de China si impinsa pe pozitia a noua. Cum la Jocurile Olimpice se califica direct primele opt echipe de la Mondiale, Romania este sigura ca a ratat in premiera calificarea directa. Asta inseamna ca "tricolorele" vor evolua, de asemenea in premiera, in recalificarile din primavara anului viitor, de la Rio, acolo unde se vor lupta cu alte sapte echipe pentru ultimele patru locuri de la Olimpiada...

1 comentariu
Alte articole despre:  Romania gimnastica Jocurile Olimpice, Romania gimnastica calificare Olimpiada, Romania gimnastica rezultate
Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

14 Februarie 2014 - Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 7-a

Sprtivii romani n-au avut noroc nici vineri, in a saptea zi de concurs la Jocurile Olimpice de iarna, editia Soci 2014. Vali Achiriloaie a cazut in calificarile super-combinatei, Marinela Mazilu a ocupat ultima pozitie in finala de la skeleton, Zoltan Kelemen a fost penultimul in finala de la patinaj artistic, Sorin Pitea a fost ultimul la sarituri cu schiurile, Dorin Velicu a fost si el ultimul la skeleton iar Paul Pepene a terminat pe locul 62 la schi fond. Singurul rezultat bun a fost cel al Evei Tofalvi, locul 21 la biatlon...

Alte articole despre:  jocuri olimpice live, rezultate jocuri olimpice, olimpiada live, program romani Jocuri Olimpice
Octavian Bellu, despre sansele gimnastelor romance la Jocurile Olimpice

21 Iulie 2012 - Octavian Bellu, despre sansele gimnastelor romance la Jocurile Olimpice

Octavian Bellu, antrenorul lotului olimpic de gimnastica feminina, a comentat sanse delegatiei romane la Jocurile Olimpice de la Londra. Tehnicianul nu s-a aratat prea increzator in sansele fetelor noastre, spunand ca un obiectiv realist este castigarea unei medalii. "La echipe competitia este foarte stransa. Americanii sunt detasat pe locul I si nu vad cine i-ar putea detrona. Au un potential fantastic, la fel cum un potential deosebit au si chinezii si rusii. Pe mine nu m-au facut sa cad in extaz rezultatele de la campionatele europene, pentru ca potentialul Rusiei nu poti sa-l evaluezi dupa numai o competitie la care au trecut si ei printr-un moment de dificultate si nu s-au prezentat la cel mai inalt nivel...

1 comentariu
Alte articole despre:  Octavian Bellu gimnastica Romania, Romania gimnastica Jocuri Olimpice, Jocuri Olimpice Londra 2012

Top 3 știri din presa centrală

Pe cine vrea să pună Dinamo Kiev antrenor în locul lui Mircea Lucescu
Presa din Ucraina anunță că Dinamo Kiev caută antrenor în locul lui Mircea Lucescu, care la anul va împlini 77 de ani. Ucrainenii au pus...

Ce salariu va avea Dan Petrescu la echipa națională
Dan Petrescu este aproape să preia naționala României. Antrenorul CFR-ului a fost ofertat de FRF și va da răspunsul final la sfârșitul...

Mesajul lui Ronaldo după ce a depășit 800 de goluri în carieră
Cristiano Ronaldo a marcat golurile cu numărul 800 și 801 în carieră, reușind o dublă contra lui Arsenal Londra, care a adus victoria echipei...
  1. Un faimos fizician britanic trimite un avertisment lumii: ”Sfârșitul timpului este inevitabil” VIDEO
  2. Fenomen astronomic invizibil observat pentru prima dată în istorie. Ar putea schimba legile fizicii VIDEO
  3. Misterul orașului subacvatic din Japonia, nedescifrat: O civilizație avansată pierdută în istorie VIDEO
  4. Unde sunt extratereștrii: Astronomii au identificat locul unde s-ar putea ascunde VIDEO
  5. Spre noi țărmuri, Germania!
  6. Comoara ascunsă în adâncul oceanelor: Are valoarea de 700 de trilioane de dolari VIDEO
  7. Cartea pe care nimeni nu a putut-o citi de 400 de ani : Secretul alchimiștilor dezlegat prin spargerea unui cifru
  8. ”Este extraterestru”. Creatură rară descoperită pe fundul oceanului, în imagini nemaivăzute VIDEO
  9. Misterul provenienței aurului de pe Pământ a fost descifrat: Originea de necrezut a prețiosului metal VIDEO
  10. Unii internauți cred că au văzut extratereștri pe Marte: Ultimele poze primite de NASA de la rover FOTO VIDEO