Ziare.com
Drama in tenisul de masa romanesc. Un campion balcanic a decedat intr-un accident, la numai 19 ani

Drama in tenisul de masa romanesc. Un campion balcanic a decedat intr-un accident, la numai 19 ani

Marius Radoi, campion balcanic la tenis de masa, la cadeti, in 2016, a decedat la varsta de 19 ani, intr-un accident rutier, informeaza Federatia Romana de Tenis de Masa, conform news.ro. "O veste trista si aproape incredibila a facut, in aceasta ...

03 Decembrie 20201 comentariu

Romania tenis de masa

Romanul Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de tenis de masa

Romanul Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de tenis de masa

Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de tenis de masa, in proba de dublu, unde a jucat alaturi de ibericul Alvaro Robles. In marea finala, Ionescu si Robles au fost invinsi de chinezii Ma si Wang, cu scorul 11-3, 8-11, 11-7, 11-3, 11-5. Romania nu mai castigase o medalie la Mondialele de tenis de masa din 2000, cand echipa nationala feminina a obtinut bronzul. La masculin, aceasta este prima medalie la un Mondial in ultimii 52 de ani...

27 Aprilie 20195 comentarii
  Imagini fantastice: Romania si-a asigurat o medalie la Mondialele de tenis de masa dupa o lupta eroica (Video)

  Imagini fantastice: Romania si-a asigurat o medalie la Mondialele de tenis de masa dupa o lupta eroica (Video)

  Romania si-a asigurat o medalie la Campionatul Mondial de tenis de masa pentru juniori, dupa o evolutie eroica a lui Cristian Pletea. Tanarul sportiv roman a ajuns in semifinale dupa ce l-a invins pe chinezul Yu Heyi cu 4-0 (12-10, 13-11, 11-9, 11-7). Partida a fost una dramatica, iar sportivul roman a luptat eroic pentru fiecare punct pentru a obtine victoria. "Scene I-re-a-le!", au transmis cei de la Federatia Internationala de Tenis de masa, alaturi de un montaj in care se poate vedea cat de mult a trebuit sa lupte sportivul roman pentru a obtine victoria...

  08 Decembrie 20181 comentariu
  Alte articole despre: Cristian Pletea tenis de masa
   Performanta remarcabila pentru Romania la Campionatul European de tenis de masa

   Performanta remarcabila pentru Romania la Campionatul European de tenis de masa

   Jucatorul roman Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint in proba masculina de simplu a Campionatelor Europene individuale de tenis de masa de la Alicante (Spania), duminica, dupa ce a fost invinsa in finala de celebrul jucator german Timo Boll, cu scorul de 4-1 (6-11, 11-7, 11-9, 11-6, 11-5). Ionescu, victorios cu 4-1 in semifinala cu suedezul Kristian Karlsson, a inceput bine meciul si a castigat destul de clar primul set, cu 11-6, iar apoi a avut avantaj si in al doilea, dar Boll a revenit si s-a impus cu 11-7. Germanul (37 ani), mai experimentat, a reusit sa isi adjudece si urmatoarele seturi, castigand al saptelea sau titlu european la simplu...

   23 Septembrie 2018
    Romania devine campioana europeana absoluta la tenis de masa

    Romania devine campioana europeana absoluta la tenis de masa

    Romania a devenit campioana european absoluta in proba pe echipe la tenis de masa, in cadrul Europenelor desfasurate la Luxemburg, dupa o finala absolut dramatica decisa in meci decisiv, scor 3-2 pentru fetele noastre. Dana Dodean, 29 de ani, a adus acest ultim punct, la 2-2 la general, dupa un joc cu Han Ying, o jucatoare de 34 de ani nascuta in China, care ocupa locul 1 in clasamentul european feminin. Scorul a fost 11-4, 11-8, 4-11, 12-10, la capatul unei partide dramatice, cu Han avand 2 mingi de set la 10-8 in setul 4...

    17 Septembrie 201713 comentarii
     Inca o medalie pentru Romania, la Campionatele Europene de tenis de masa

     Inca o medalie pentru Romania, la Campionatele Europene de tenis de masa

     Romania are asigurata a patra medalie la Campionatele Europene de tenis de masa, dupa ce Elizabeta Samara, detinatoarea titlului, s-a calificat sambata in semifinalele probei de simplu. Samara si-a asigurat astfel medalia de bronz la competitia ce are loc la Budapesta, informeaza News.ro. Sportivii care pierd in semifinale primesc aceasta medalie deoarece nu se disputa finala mica la nicio proba. In sferturi, romanca a trecut cu 4-2 de Kristin Silbereisen, din Germania. In semifinale o va intalni, duminica, de la ora 12:30, pe Yu Fu, jucatoare din China naturalizata portugheza...

     22 Octombrie 2016
      Romania, pe cai mari la tenis de masa: Avem asigurata inca o medalie!

      Romania, pe cai mari la tenis de masa: Avem asigurata inca o medalie!

      Dupa prestatia laudabila de la Jocurile Olimpice de la Rio, jucatoarele de tenis de masa ale Romaniei obtin rezultate foarte bune si la Campionatele Europene de la Budapesta. Sambata, Daniela Dodean Monteiro s-a calificat in semifinale la dublu feminin, unde face pereche cu Elizabeta Samara. Astfel, cele doua au asigurata medalia de bronz. In sferturi, romancele au trecut de de perechea Iana Noskova/Iulia Prohorova, din Rusia, scor 4-1. Vineri seara, Daniela Dodean a castigat alaturi de sotul sau, portughezul Joao Monteiro, finala probei de dublu mixt...

      22 Octombrie 20161 comentariu
       Romania are o noua campioana europeana la tenis de masa

       Romania are o noua campioana europeana la tenis de masa

       Romania se poate mandri cu o performera la tenis de masa. E vorba de noua campioana europeana de juniori Adina Diaconu, care a castigat, duminica, medalia de aur in cadrul Campionatului European de cadeti si juniori de la Zagreb. Diaconu a bifat cu acest prilej a 12-a medalie de aur la juniori si cadeti all-time, ea ocupand locul doi in clasamentul celor mai titrati jucatori europeni la acest capitol, dupa Samsonov, 13 medalii de aur. Romanca nascuta la Slatina si in varsta de 17 ani a trecut in finala junioarelor de chinezoaica Ning Jing, sportiva care concureaza pentru Azerbaidjan, cu scorul de 4-0...

       17 Iulie 20161 comentariu
        Aur pentru Romania! Echipa noastra s-a impus in finala Campionatului European de junioare, la tenis de masa

        Aur pentru Romania! Echipa noastra s-a impus in finala Campionatului European de junioare, la tenis de masa

        Echipa feminina de junioare a Romaniei a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masa pentru cadeti si juniori de la Zagreb. Fetele noastre au trecut in finala de Serbia cu scorul de 3-0. Punctele echipei Romaniei, antrenata de Petre Arnautu, au fost aduse de Adina Diaconu, care a trecut cu 3-2 (6-11, 7-11, 14-12, 11-6, 11-3) de Izabela Lupulesku, de Andreea Dragoman, victorioasa cu 3-0 (12-10, 11-3, 11-5) in meciul cu Dragana Vignjevic, si de Andreea Clapa, care a dispus de Tijana Jokic cu 3-1 (11-6, 3-11, 11-8, 11-2)...

        12 Iulie 20161 comentariu
         Performanta de exceptie in tenisul de masa! Elizabeta Samara va juca finala Campionatului European

         Performanta de exceptie in tenisul de masa! Elizabeta Samara va juca finala Campionatului European

         Elizabeta Samara s-a calificat in finala Campionatului European de tenis de masa, care se disputa in aceasta perioada in Rusia, la Ekaterinburg. Tenismena noastra de 26 de ani, nascuta la Constanta, a trecut in semifinale de Polina Mihailova din Rusia, scor 4-1 la seturi, 12-10, 6-11, 14-12, 11-6, 11-4. Finala este programata duminica de la ora 16, acolo unde Samara va da piept cu olandeza de origine chineza Jie Li, care a trecut in penultimul act de Yu Fu (Portugalia), cu 4-1 (11-9, 6-11, 11-8, 11-8, 11-6)...

         04 Octombrie 2015
          Ce performanta! O romanca a castigat Openul Qatarului la tenis de masa

          Ce performanta! O romanca a castigat Openul Qatarului la tenis de masa

          Jucatoarea de tenis de masa Bernadette Szocs, din Romania, a castigat sambata Openul Qatarului, dupa o finala decisa in cinci seturi. Romanca (favorita 5) a invins-o in finala puternicului turneu de la Doha pe Lin Ye (Singapore, a treia favorita), cu scorul de 3-2 la seturi (11-7, 5-11, 10-12, 11-6, 12-4). Szocs a castigat acest puternic turneu la categoria Under 21. Sportiva este nascuta in 1995 si reprezinta o mare speranta a tenisului de masa din Romania, jucand in nationala de senioare inca de la varsta de 14 ani...

          22 Februarie 20153 comentarii
           Romania s-a calificat in finala Europenelor de tenis de masa

           Romania s-a calificat in finala Europenelor de tenis de masa

           Romania e in finala Europenelor de tenis de masa, din Austria, la proba pe echipe, feminin, dupa victoria de duminica, scor 3-0, in fata puternicei reprezentative a Rusiei. Elizabeta Samara a invins-o pe Ana Tihomirova cu 3-1 la seturi (11-9, 8-11, 11-7, 11-7), incheind partida cu 3-0 la general. Asta dupa ce Dodean si Szocs au castigat si ele, in primele meciuri ale zilei. Romania va juca finala luni impotriva invingatoarei dintre Cehia si Germania. Este al treilea Campionat European consecutiv in care Romania lupta pentru medalia de aur, dupa ce in 2010 si 2011 am fost invinsi de Olanda in ambele finale...

           06 Octombrie 2013
            Aur pentru Romania la Campionatul European de tenis de masa

            Aur pentru Romania la Campionatul European de tenis de masa

            Perechea formata din Daniela Dodean si Elizabeta Samara a castigat, sambata, medalia de aur in proba de dublu feminin, din cadrul Campionatelor Europene la tenis de masa ce se desfasoara in aceasta perioada in Danemarca. Cele doua sportive romance le-au invins in finala pe unguroaicele Georgina Pota si Krisztina Toth, dupa un meci de infarct. Dodean si Samara s-au impus cu 4-3, dupa ce-au fost conduse cu 0-3. Scorurile pe seturi au fost 7-11, 8-11, 9-11, 11-7, 11-7, 21-19 si 11-5. Sportivele noastre au fost principalele favorite ale turneului...

            20 Octombrie 20121 comentariu
             Performanta remarcabila pentru tenisul de masa romanesc

             Performanta remarcabila pentru tenisul de masa romanesc

             Tenisul de masa romanesc a reusit o noua performanta notabila. Eliza Samara si Daniela Dodean s-au calificat in finala Campionatului European dupa ce le-au invins pe unguroaicele Toth si Pota. Samara si Dodean au trecut de unguroaicele Krisztina Toth si Georgiana Pota cu scorul de 4-3 si s-au calificat in finala Campionatului European din Polonia. Scorul general al meciurilor dintre romance si unguroaice a fost 7-11, 12-10, 11-6, 14-12, 7-11, 7-11, 7-11. Aceasta performanta vine la doar cateva zeci de ore dupa ce Dodean si Samara au devenit vicecampioane cu echipa Romaniei...

             15 Octombrie 20111 comentariu
              Romania a obtinut o medalie de aur la CE de tenis de masa

              Romania a obtinut o medalie de aur la CE de tenis de masa

              Zi excelenta pentru sportul romanesc. Dupa parcursul formidabil de la canotaj, a venit randul sportivelor de la tenis de masa sa castige o medalie de aur la Campionatele Europene. Perechea romana formata din Daniela Dodean si Elizabeta Samara a castigat, duminica medalia de aur la Campionatele Europene de la Stuttgart (Germania), in fata italiencelor Nikoleta Stefanova/Wenling Tan, scor 4-0 (11-7, 11- 7, 13-11,11- 4). Pentru delegatia Romaniei aceasta este cea de-a doua medalie obtinuta la Stuttgart, dupa bronzul cucerit de echipa masculina...

              20 Septembrie 20091 comentariu
              Alte articole despre: Romania, tenis de masa, stuttgart
               Victorii pentru echipele noastre la CM de tenis de masa din China

               Victorii pentru echipele noastre la CM de tenis de masa din China

               Echipa nationala masculina de tenis de masa a Romaniei a invins duminica formatia Croatiei cu scorul de 3-1, in prima zi a Campionatelor Mondiale pe echipe de la Guangzhou (in China). Punctele echipei noastre au fost aduse de Andrei Filimon, Constantin Cioti si Adrian Crisan, acelasi Crisan fiind invins in meciul care a adus punctul croatilor. Tot in Grupa A, China a dispus cu 3-0 de Belgia, iar Austria a invins Italia cu 3-0. Luni, in ziua a doua, Romania va juca in compania Chinei,...

               24 Februarie 2008
               Alte articole despre: Romania, tenis de masa, China

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Veste uriasa. Romania va gazdui Campionatul European de fotbal din 2023
                Romania a obtinut, alaturi de Georgia, gazduirea editiei din 2023 a Campionatului European under 21. Decizia a fost luata de Comitetul Executiv al...

                VIDEO Cutremurator: Diego Maradona a murit intr-o casa fara baie normala. Locuinta, improvizata dintr-o sala de jocuri
                In presa argentiniana au aparut imagini incredibile cu locatia in care se afla Diego Maradona in momentul mortii, miercurea trecuta, la 60 de ani....

                Perchezitii la locuinta si cabinetul psihiatrului care l-a tratat pe Maradona. Reactia avocatilor
                Autoritatile argentiniene au dispus marti perchezitionarea casei si a cabinetului psihiatrului care l-a tratat pe Diego Maradona, Agustina...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor