Ziare.com
Steaua in Europa League: Ce spun Reghecampf, antrenorul favoritei grupei si cosmarul Romaniei de la EURO

Steaua in Europa League: Ce spun Reghecampf, antrenorul favoritei grupei si cosmarul Romaniei de la EURO

Antrenorul Stelei, Laurentiu Reghecampf, crede ca grupa din Europa League a vicecampioanei, cu Villarreal, Osmanlispor si FC Zurich, formatie din liga a doua elvetiana, nu este una usoara. La randul sau, antrenorul spaniolilor recunoaste ca nu stie ...

26 August 2016

Romania tragere sorti euro 2016

Romania la EURO 2016 Mesajul lui Iordanescu pentru Mutu, inainte de tragerea la sorti

Romania la EURO 2016 Mesajul lui Iordanescu pentru Mutu, inainte de tragerea la sorti

Antrenorul echipei nationale, Anghel Iordanescu, spune ca tragerea la sorti pentru grupele EURO 2016 va fi una grea si recunoaste ca usa nationalei este deschisa in continuare pentru cativa fosti jucatori ai sai, printre care si Adrian Mutu. "E pentru prima oara cand nu fac pronosticuri, nu imi aleg adversarul, nu ma gandesc la cine ar fi mai convenabil sa cadem. Din punctul meu de vedere la acest nivel va fi foarte greu sa reusim ceea ce ne dorim cu totii. Totusi sunt optimist, sunt increzator, chiar daca n-as putea sa spun ca avem o echipa cu foarte multe valoari individuale...

11 Decembrie 2015
  Romania la EURO 2016 Avertismentul lui Piturca: Nu vom avea grupa usoara!

  Romania la EURO 2016 Avertismentul lui Piturca: Nu vom avea grupa usoara!

  Fostul selectioner Victor Piturca le-a transmis un mesaj jucatorilor echipei nationale de fotbal a Romaniei, inainte de tragerea la sorti pentru grupele Campionatului European de anul viitor, din Franta. "Romania a realizat o performanta extraordinara cu aceasta calificare. Nu a fost grupa usoara deloc. Baietii au fost fantastici de-a lungul acestor preliminarii", a declarat Piturca, citat de Dolce Sport. Acesta s-a aratat increzator ca jucatorii pot face o figura frumoasa la EURO 2016. "Jucatorii trebuie sa mearga cu zambetul pe buze si sa lupte pentru fiecare punct care va fi in joc. Sper ca baietii sa faca o figura frumoasa, depinde de moment...

  10 Decembrie 2015
   Vrei sa mergi la meciurile Romaniei de la EURO 2016? Iata ce trebuie sa faci

   Vrei sa mergi la meciurile Romaniei de la EURO 2016? Iata ce trebuie sa faci

   Suporterii echipei nationale a Romaniei care vor sa ii urmareasca pe "tricolori" la EURO 2016 trebuie sa urmeze cativa pasi stabiliti de UEFA pentru a intra in posesia biletelor. Astfel, Federatia Romana de Fotbal transmite, pe site-ul sau care sunt cele mai importante detalii dupa workshop-ul referitor la achizitionarea de bilete, care a avut loc la Nyon, miercuri si joi. "Cota de bilete, care va reveni Romaniei la fiecare joc din faza grupelor, va fi decisa dupa tragerea la sorti a grupelor turneului final, programata la Paris in ziua de 12 decembrie, aceasta cota urmand sa tina cont de capacitatea stadioanelor pe care va evolua reprezentativa Romaniei", se subliniaza in comunicatul FRF...

   28 Noiembrie 2015
    Atentate teroriste la Paris: Mai ajunge nationala Romaniei in capitala Frantei?

    Atentate teroriste la Paris: Mai ajunge nationala Romaniei in capitala Frantei?

    Selectionerul Anghel Iordanescu nu stie daca nationala Romaniei va mai ajunge in capitala Frantei dupa atentatele teroriste de la Paris. "Generalul" ar fi vrut sa ii duca pe "tricolori" in cantonamentul celor de la PSG pe perioada Campionatului European din vara anului viitor, insa a fost pus pe ganduri de tragedia de la Paris. La plecarea spre Italia, selectionerul a precizat ca va lua o hotarare definitiva abia dupa tragerea la sorti a grupelor de la Euro. "Facusem o optiune langa Paris, la cantonamentul echipei PSG, dar n-am luat o hotarare. Mai trebuie sa vizitam cateva baze sportive, sunt 67 pe care putem sa le accesam. Vom lua o decizie dupa tragerea la sorti ", a explicat Iordanescu...

    15 Noiembrie 2015
     Anghel Iordanescu a descoperit o "mina de aur" - pe ce jucatori mizeaza la EURO 2016

     Anghel Iordanescu a descoperit o "mina de aur" - pe ce jucatori mizeaza la EURO 2016

     Anghel Iordanescu pare tot mai decis sa continue pe banca echipei nationale, chiar daca dupa meciul cu Insulele Feroe a refuzat sa raspunda la aceasta intrebare. La revenirea in tara, Iordanescu a vorbit despre planurile sale de viitor, aducand in discutie subiectul convocarilor pentru EURO 2016. Selectionerul a afirmat ca va miza pe jucatori tineri, in special proveniti de la Viitorul lui Gica Hagi. "Trebuie sa apara jucatori tineri si ne vom uita cu atentie la echipa de tineret. Ma gandesc la gradinita lui Hagi, insa si la celelalte echipe care mai pot propune jucatori tineri", a spus Anghel Iordanescu...

     13 Octombrie 2015
      Mircea Lucescu, despre posibilitatea de a prelua nationala Romaniei

      Mircea Lucescu, despre posibilitatea de a prelua nationala Romaniei

      Mircea Lucescu a vorbit despre posibilitatea de a deveni antrenorul echipei nationale de fotbal la Campionatul European din 2016. "La EURO mergem cu antrenorul care a calificat echipa nationala. Lasati numele meu, nu mai am 40 de ani ca sa fiu selectioner. S-a pus presiune inutila cand s-a folosit numele meu", a spus Mircea Lucescu la Dolce Sport. Echipa nationala de fotbal a Romaniei s-a calificat la Campionatul European din 2016 dupa ce a terminat pe locul doi in grupa F, ca urmare a victoriei din Feroe, scor 3-0. Este prima prezenta la turneul final a tricolorilor dupa o pauza de opt ani...

      12 Octombrie 20151 comentariu
       Propunere surprinzatoare a maghiarilor inaintea meciului cu Romania

       Propunere surprinzatoare a maghiarilor inaintea meciului cu Romania

       Romania si Ungaria se vor infrunta din nou, intr-un meci de risc maxim. Pentru a evita incidentele petrecute in toamna anului trecut, presa maghiara vine cu o propunere surprinzatoare. Maghiarii sunt dispusi sa joaca intalnirea de la Bucuresti fara suporteri. "Oare n-ar fi mai bine ca suporterii maghiari sa nu faca deplasarea in Romania?", e propunerea jurnalistilor maghiari. 11 octombrie 2014 e data la care Romania va juca pe National Arena cu Ungaria...

       24 Februarie 20143 comentarii
        Romania, in grupa cu Ungaria: Cum comenteaza presa maghiara

        Romania, in grupa cu Ungaria: Cum comenteaza presa maghiara

        Romania si Ungaria se intalnesc din nou in preliminarii, iar presa maghiara prefateaza intalnirile ce vor avea loc in calificarile pentru Campionatul European din 2016. Tragerea la sorti de la Nisa ne-a adus-o din nou in grupa pe Ungaria, pe care am tot batut-o in ultima perioada. Maghiarii sunt constienti de palmaresul negativ inregistrat in ultimele jocuri si privesc cu teama partidele impotriva "tricolorilor". "Despre romani am tot scris in ultima perioada. Pe scurt, nu i-am mai batut din 1981, iar in ultimele 7 jocuri am marcat doar in unul", noteaza presa din Ungaria...

        24 Februarie 20142 comentarii
         Hagi analizeaza si el grupa pentru EURO: Nu suntem deja calificati

         Hagi analizeaza si el grupa pentru EURO: Nu suntem deja calificati

         Gica Hagi, fostul mare jucator de fotbal al echipei nationale a Romaniei, a analizat si el grupa de calificare la EURO 2016, care s-a aflat duminica dupa-masa, dupa o tragere la sorti care a avut loc la Nice. Romania a picat in aceeasi grupa cu Ungaria, Grecia, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulele Feroe, iar Hagi se declara multumit: "Nu suntem deja calificati la Europene sau la Mondiale de ceva timp, asa ca trebuie sa ne unim cu totii, in aceasta campanie. Este accesibila grupa si atunci trebuie sa ne unim cu totii, tot ce inseamna suflarea fotbalistica pentru echipa nationala si sa obtinem calificarea...

         23 Februarie 20141 comentariu
          Marica multumeste destinului: Parca am primit a doua sansa

          Marica multumeste destinului: Parca am primit a doua sansa

          Ciprian Marica, atacantul nationalei Romaniei, afirma ca echipa nationala a avut mare noroc la tragerea la sorti de la Nice, pentru preliminariile CM 2016, din Franta, acolo unde Romania a picat in grupa cu Ungaria, Grecia, Irlanda de Nord, Finlanda si Feroe. Marica a avut o postare pe o retea de socializare imediat dupa ce a aflat de rezultatele tragerii: "Grecia, Ungaria, Romania, Finlanda, Irlanda de Nord, Feroe. Grupa de calificare la preliminariile Euro 2016. Primele doua se califica direct. Ce parere aveti? Parca am primit a doua sansa! Echipe echilibrate, poate mai putin Feroe. Avem nevoie de sustinerea voastra totala, sa mergem impreuna pe acest drum, pana la capat! Hai Romania!!!!", comenta atacantul roman, intr-o postare pe Facebook...

          23 Februarie 20142 comentarii
           Vezi grupele din preliminariile EURO 2016

           Vezi grupele din preliminariile EURO 2016

           Iata rezultatele tragerii la sorti ale preliminariilor EURO 2016 din Franta, tragere la sorti care a avut loc la Nice, incepand cu ora 13. Iata toate grupele: GRUPA A: Olanda, Kazahstan, Islanda, Letonia, Turcia, Cehia GRUPA B: Bosnia, Andorra, Cipru, Tara Galilor, Israel, Belgia...

           23 Februarie 20142 comentarii
            Nationala Romaniei, in Grupa F a preliminariilor EURO 2016: Iata care sunt adversarele "tricolorilor"

            Nationala Romaniei, in Grupa F a preliminariilor EURO 2016: Iata care sunt adversarele "tricolorilor"

            Nationala Romaniei a aflat duminica dupa-amiaza grupa din care va face parte in preliminariile pentru Campionatul European din 2016. Conform tragerii la sorti ce a avut loc la Nisa, "tricolorii", care au facut parte din cea de-a 3-a urna valorica, au fost repartizati in Grupa F, alaturi de Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulele Feroe. Meciurile din preliminarii se vor disputa in perioada septembrie 2014 - noiembrie 2015. Victor Piturca si Anghel Iordanescu au reprezentat Romania la tragerea la sorti din Franta...

            23 Februarie 201411 comentarii
             Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

             Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

             Gica Hagi, fostul mare fotbalist al echipei nationale, se arata ingrijorat de tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016, care va avea loc duminica la Nice, de la ora 13. Hagi spune ca este ingrijorat de progresul fotbalistic al anumitor natiuni care altadata erau considerate sub echipa noastra nationala: "Din pacate, au venit multe echipe din urna a 3-a, chiar si a 4-a, care au crescut foarte mult in ultima vreme. Du-te sa joci cu Azerbaidjan... Qabala a batut echipele noastre mai nou, in meciuri amicale. Kazahstan, joci cu ei si nu e usor. Georgia are jucatori, Armenia nu mai spun. Cred ca investesc mult mai mult ca noi.", spunea Hagi la DolceSport TV, intr-o interventie...

             23 Februarie 20144 comentarii
              Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

              Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

              Campionatul European de fotbal va avea loc in Franta in 2016, tragerea la sorti a grupelor preliminare urmand sa aiba loc duminica, de la ora 13.00. Echipa nationala a Romaniei va fi in urna a treia la Centrul de conferinte Acropolis din Nice, avand ca obiectiv clasarea pe unul din primele doua locuri in grupa de calificare, lucru care aduce automat calificarea in Franta. De remarcat faptul ca va fi primul turneu final european cu 24 de echipe prezente la start, ceea ce inseamna mai multe sanse de calificare si pentru echipe de mijlocul clasamentului, din punct de vedere al coeficientilor europeni...

              22 Februarie 20141 comentariu
               Tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. Vezi in ce urna se afla nationala Romaniei

               Tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. Vezi in ce urna se afla nationala Romaniei

               Au fost stabilite urnele pentru tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. 53 de nationale se vor lupta pentru un loc la turneul final din Franta, printre care si nationala Romaniei, repartizata in urna a 3-a valorica, dupa cum anunta Dolce Sport. Dar iata componenta urnelor: Urna 1: Spania, Germania, Olanda, Italia, Anglia, Portugalia, Grecia, Rusia, Bosnia;...

               21 Noiembrie 20135 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Regim spartan pentru cel mai valoros atlet roman, in goana dupa o medalie olimpica. Shaorma e marele sau viciu
                Cel mai bun aruncator de disc din Romania va trece la un program de antrenamente extrem de dur. Sportivul se va pregati cate 7 ore pe zi in goana...

                S-a decis. UEFA a anuntat rezultatul meciului Romania - Norvegia
                UEFA a decis ca partida Romania - Norvegia sa se incheie cu scorul de 3-0 pentru nationala lui Mirel Radoi. Meciul nu s-a disputat duminica...

                Selectionerul Mirel Radoi, cu demisia pe masa? "El va fi noul antrenor al Craiovei"
                Impresarul Giovanni Becali crede ca selectionerul Mirel Radoi isi va da demisia de la echipa nationala dupa meciurile cu Norvegia si Irlanda de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor