Ziare.com

Romania ungaria handbal

Nationala feminina de handbal a Romaniei, infrangere usturatoare in Ungaria

Nationala feminina de handbal a Romaniei, infrangere usturatoare in Ungaria

Nationala feminina de handbal a Romaniei a suferit o infrangere usturatoare in Ungaria, intr-un meci amical jucat in compania reprezentativei maghiare. Unguroaicele s-au impus la o diferenta de 10 goluri, scor 31-21, scrie ProSport. Jucatoarele maghiare s-au desprins pe tabela inca din primele minute si s-au aflat la conducere pe toata durata jocului. Daca la pauza am avut o diferenta de 7 goluri, scor 17-10, in partea secunda a partidei unguroaicele au avut si 12 goluri avantaj...

03 Iunie 2017
  Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de poveste cu Ungaria

  Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de poveste cu Ungaria

  Selectionerul nationalei feminine de handbal, Ambros Martin, a vorbit despre evolutia Romaniei de la Campionatul European din Suedia. Antrenorul este de parere ca echipa noastra evolueaza tot mai bine cu fiecare partida disputata, insa nu vrea sa se gandeasca de acum la medalii, concentrandu-se asupra jocului urmator. "Echipa a jucat tot mai bine de la meci la meci, iar asta e o veste buna. Stim insa si ca totul se poate schimba de la un moment la altul, asa ca in acest moment incercam sa ne concentram doar pe noi; incercam sa izolam echipa de tot ce nu e pozitiv, ne gandim doar la cat de important e meciul urmator cu Cehia", a spus Martin, citat de lead.ro...

  12 Decembrie 2016
   Romania invinge magnific Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

   Romania invinge magnific Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

   Romania a obtinut o victorie de zile mari impotriva Ungariei, scor 29-21, in Grupa Principala II de la Campionatul European de handbal feminin. A fost un meci excelent facut de tricolore, care au excelat atat in defensiva cat si in ofensiva, in fata echipei care e a treia forta financiara din handbalul feminin. Fetele noastre au inceput fenomenal si au avut una dintre cele mai bune prestatii ale nationalei din ultimii ani. Cristina Neagu a fost din nou la inaltime si a inscris gol dupa gol, chiar daca maghiarii s-au dat peste cap sa o blocheze si la un moment dat au apelat si la marcajul om la om...

   11 Decembrie 20167 comentarii
    Romania - Ungaria: Iata ce post TV transmite meciul in tara noastra

    Romania - Ungaria: Iata ce post TV transmite meciul in tara noastra

    Romania va debuta duminica in grupele principale de la Campionatul European de handbal feminin. Tara noastra va intalni Ungaria, intr-un meci ce va incepe la ora 19:30. Partida este televizata de postul TVR 2 si poate fi urmarita in format LIVE Text si pe Ziare.com. Grupa Principala II incepe cu urmatorul clasament:...

    11 Decembrie 20161 comentariu
     Scandal monstru intre romani si maghiari la Europenele de handbal - se cere excluderea vecinilor nostri

     Scandal monstru intre romani si maghiari la Europenele de handbal - se cere excluderea vecinilor nostri

     Scandalul de la Campionatul European de handbal feminin cauzat de comportamentul suporterilor maghiari la adresa romanilor ia amploare. Federatia Europeana de Handbal a fost sesizata de deputatul Bogdan Diaconu, care solicita forului international masuri impotriva ungurilor. In scrisoarea trimisa Federatiei Internationale de Handbal, Diaconu sustine ca Ungaria trebuie exclusa din toate competitiile pana la 4 ani si amendata cu 80 de mii de euro. "Conform regulilor stabilite in cadrul Federatiei Europene de Handbal, la Sectiunea B, acest gen de comportament prezentat in sesizarea de fata este sanctionat cu excluderea clubului vinovat pana la 4 ani si cu amenda pana in cuantumul sumei de 80.000 de euro...

     16 Decembrie 201413 comentarii
      Campionatul European de handbal: Presa maghiara, despre victoria dramatica in fata Romaniei

      Campionatul European de handbal: Presa maghiara, despre victoria dramatica in fata Romaniei

      Presa maghiara a comentat pe larg succesul dramatic obtinut in fata Romaniei, in meciul din grupa principala I a Campionatului European de handbal feminin, ce se desfasoara in aceste zile in Ungaria si Croatia. "Victorie nebuna in fata Romaniei", au titrat jurnalistii de la Nol, care au remarcat si "atmosfera speciala" din tribuna, chiar daca imnul nostru a fsot fluierat copios. "In minutul 38 ne-a inghetat sangele in vene deoarece rivalii nostri au trecut pentru prima data in avantaj, insa am reusit sa revenim", a mai scris sursa citata...

      14 Decembrie 2014
       Campionatul European de handbal: Scandal urias dupa meciul Romania - Ungaria

       Campionatul European de handbal: Scandal urias dupa meciul Romania - Ungaria

       Tensiunea a fost maxima in Fonix Hall din Debrecen dupa finalul meciului dintre Romania si Ungaria, din grupa principala I a Campionatului European de handbal. Componentele nationalei Romaniei au avut un conflict cu arbitrii rusi Zotin si Volotkov, pe care i-au acuzat ca au avantajat Ungaria. De altfel, Aurelia Bradeanu, capitanul Romaniei, spune ca tara noastra nu ar fi putut castiga niciodata acest meci cu arbitri din Rusia. "Am incercat sa le atrag atentia. Noi ne-am daruit foarte mult! Din pacate, nu puteam castiga niciodata. Va spun sincer, eu asa am simtit si vazut pe teren, arbitrajul le-a ajutat. Ungaria nu a avut nimic peste noi, a avut insa altceva", a spus Bradeanu, conform editiei tiparite a cotidianului Gazeta Sporturilor...

       14 Decembrie 20146 comentarii
        Campionatul European de handbal: Ungurii au facut un gest rusinos la adresa Romaniei

        Campionatul European de handbal: Ungurii au facut un gest rusinos la adresa Romaniei

        Fanii maghiari prezenti in Fonix Hall din Debrecen au facut un gest rusinos la adresa Romaniei, inaintea meciului de la Campionatul European de handbal feminin. Ultrasii prezenti in peluza salii s-au intors cu spatele in momentul intonarii imnului Romaniei si au ridicat semnul mijlociu. De asemenea, pe parcursul meciului acestia au scandat in repetate randuri "tiganii, tiganii!". Campionatul European de handbal feminin: Romania pierde un meci de infarct cu Ungaria...

        14 Decembrie 20145 comentarii
         Romania, invinsa de Ungaria la handbal feminin

         Romania, invinsa de Ungaria la handbal feminin

         Nationala feminina de handbal feminin a fost invinsa, miercuri, de reprezentativa similara a Ungariei, scor 22-28, intr-un meci amical disputat la Debrecen. Fetele antrenate de Gheorghe Tadici au inceput slab partida, fiind conduse pe toata durata primei reprize. Abia in partea secunda au reusit "tricolorele" sa egaleze, insa a urmat o noua cadere de forma, iar sportivele din Ungaria s-au distantat decisiv. Nationala Romaniei isi continua pregatirea pentru Campionatul European cu doua meciuri amicale impotriva Rusiei, programate in weekend...

         08 Octombrie 2014
          Nationala Romaniei, umilita in Ungaria

          Nationala Romaniei, umilita in Ungaria

          Nationala feminina de handbal a Romaniei a suferit doua infrangeri umilitoare in Ungaria, in cadrul unui turneu de pregatire. "Tricolorele" au fost invinse de reprezentativa B a tarii vecine, scor 21-23, si zdrobite de echipa de baza, scor 23-33. Turneul amical de la Kecksemet a fost un esec aproape total pentru Romania. Fetele noastre au reusit sa se impuna doar in fata Angolei, pierzand cu cele doua echipe ale Ungariei. Ultima infrangere, cea suferita duminica seara, a fost si cea mai drastica, nationala A a Ungariei impunandu-se la 10 goluri diferenta...

          11 August 2014
           Campionatul Mondial de handbal: Reactia lui Tadici dupa victoria cu Ungaria

           Campionatul Mondial de handbal: Reactia lui Tadici dupa victoria cu Ungaria

           Selectionerul Gheorghe Tadici a oferit primele declaratii dupa ce nationala de handbal feminin a invins Ungaria la Campionatul Mondial. "Sunt fericit pentru victorie, am muncit foarte mult pentru a obtine. Jucatoarele au respectat indicatiile mele tactice. Gorbicz si Tomori ne-au creat multe probleme, dar am crezut in victorie. Atmosfera nu m-a deranjat, vreau una asemanatoare pe tot parcursul turneului", a spus Tadici. Campionatul Mondial de handbal: Romania a invins Ungaria Echipa nationala a Romaniei a invins Ungaria cu scorul 21-17, in grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin...

           12 Decembrie 2013
            Voina pariaza pe Romania in meciul cu Ungaria

            Voina pariaza pe Romania in meciul cu Ungaria

            Radu Voina, fostul selectioner al nationalei feminine de handbal, pariada pe elevele lui Tadici in disputa cu Ungaria, de la Mondialul din Serbia. Voina spune ca reprezentativa Ungariei nu este mai valoroasa ca cea a Romaniei. "Pentru noi, Campionatul Mondial a inceput odata cu meciul contra Germaniei. Primele doua, cu Tunisia si cu Australia, au fost de incalzire, de intrare in competitie. Nemtoaicele, dupa parerea mea, sunt favorite la castigarea grupei, apoi vin Ungaria si Romania. Toata lumea aseamana nationala Ungariei cu Gyorul, insa nu este cazul, au doar trei jucatoare convocate. Meciul cu Ungaria ar trebui sa-l castigam. Dar stiti cum e in sport, nimic nu este castigat dinainte. Ca valoare, eu spun ca suntem peste Ungaria, iar fetele sunt in stare sa castige acest meci pentru a ocupa locul 2 in grupa. Putina ambitie si determinare le-ar fi indeajuns pentru a se impune", a declarat Radu Voina pentru Ring...

            12 Decembrie 2013
             Pierdere uriasa pentru nationala Romaniei inaintea meciului cu Ungaria

             Pierdere uriasa pentru nationala Romaniei inaintea meciului cu Ungaria

             Nationala feminina de handbal a Romaniei a suferit o pierdere uriasa inaintea meciului cu Ungaria, de la Campionatul Mondial din Serbia. Selectionerul Gheorghe Tadici nu se va putea baza in meciul cu reprezentativa maghiara pe, poate, cea mai buna jucatoare din lot, Cristina Neagu. Sportiva legitimata la Buducnost Podgorica nu a participat la ultimul antrenament al nationalei si are sanse minime sa poate fi folosita in meciul de joi seara, anunta DigiSport. Neagu a privit sedinta de pregatire de pe marginea terenului, avand o punga cu gheata pe genunchiul stang...

             12 Decembrie 20131 comentariu
              Presa maghiara, despre meciul Romania - Ungaria

              Presa maghiara, despre meciul Romania - Ungaria

              Presa sportiva din tara vecina a prefatat meciul cu "miza uriasa" dintre selectionatele Romaniei si Ungariei de la Campionatul European de handbal feminin din Serbia. Ungurii deplang absenta jucatoarei Zsuzsanna Tomori, care a fost suspendata pentur partida cu "tricolorele" din cauza unui cartonas rosu incasat cu Muntenegru. "Exista o miza uriasa in confruntarea romano-maghiara din aceasta seara (marti seara - n.red.) la Campionatul European de handbal feminin. Vestea proasta este insa ca Tomori a primit un cartonas rosu si are interzis cu Romania. Echipa noastra va evolua fara o jucatoare cheie din cauza unui cartonas rosu pe care Tomori nu-l merita. Expertii cred ca deciziile arbitrilor sporesc sansele Romaniei si Rusiei in cele doua meciuri pe care Ungaria le mai are de disputat in aceasta grupa", noteaza cotidianul Nemzeti Sport...

              11 Decembrie 2012
               Federatia Europeana le-a dat o lovitura ungurilor inaintea meciului de handbal cu Romania

               Federatia Europeana le-a dat o lovitura ungurilor inaintea meciului de handbal cu Romania

               Romania poate rasufla usurata, dupa ce Federatia Europeana de Handbal a respins apelul Ungariei in privinta suspendarii jucatoarei Zsuzsanna Tomori. Disperati, ungurii au incercat marti dupa-amiaza sa-i convinga pe oficialii EHF s-o ierte pe Tomori, dupa ce acesta a injurat arbitrii in timpul partidei pierdute cu Muntenegru. EHF a mentinut decizia si, astfel, Zsuzsanna Tomori, cea mai buna jucatoare a maghiarilor, nu va evolua in partida cu Romania. Veste excelenta pentru nationala de handbal a Romaniei inaintea duelului cu Ungaria...

               11 Decembrie 20124 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                George Puscas, foarte aproape in aceasta vara sa semneze cu Fenerbahce
                Atacantul roman George Puscas, fost varf la Inter, se afla foarte aproape in aceasta vara de un transfer la o grupare puternica din Turcia....

                Harlem Gnohere a desemnat cei mai buni jucatori din Romania alaturi de care a evoluat
                Harlem Gnohere, fostul atacant al celor de la FCSB, cel care tocmai si-a reziliat contractul cu gruparea din Berceni patronata de Gigi Becali, a...

                Un pusti de 17 ani si 34 de zile a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii
                Mijlocasul german Florian Wirtz, de la Bayer Leverkusen, a devenit cel mai tanar marcator din istoria Bundesligii, datorita golului inscris sambata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor