Ziare.com
Prezentarea detaliata a adversarilor Romaniei din grupa de calificare a preliminariilor EURO 2020

Prezentarea detaliata a adversarilor Romaniei din grupa de calificare a preliminariilor EURO 2020

Romania a fost repartizata in grupa F in cadrul preliminariilor pentru Campionatul European din 2020, acolo unde si Bucurestiul va organiza 4 meciuri pe stadionul National Arena, in premiera pentru tara noastra. Vom avea o misiune dificila in ce ...

02 Decembrie 2018

Romania urna euro 2016

Romania la EURO 2016 Mesajul lui Iordanescu pentru Mutu, inainte de tragerea la sorti

Romania la EURO 2016 Mesajul lui Iordanescu pentru Mutu, inainte de tragerea la sorti

Antrenorul echipei nationale, Anghel Iordanescu, spune ca tragerea la sorti pentru grupele EURO 2016 va fi una grea si recunoaste ca usa nationalei este deschisa in continuare pentru cativa fosti jucatori ai sai, printre care si Adrian Mutu. "E pentru prima oara cand nu fac pronosticuri, nu imi aleg adversarul, nu ma gandesc la cine ar fi mai convenabil sa cadem. Din punctul meu de vedere la acest nivel va fi foarte greu sa reusim ceea ce ne dorim cu totii. Totusi sunt optimist, sunt increzator, chiar daca n-as putea sa spun ca avem o echipa cu foarte multe valoari individuale...

11 Decembrie 2015
  Romania la Euro 2016: Cum ar putea arata "grupa mortii" si grupa accesibila pentru "tricolori"

  Romania la Euro 2016: Cum ar putea arata "grupa mortii" si grupa accesibila pentru "tricolori"

  Preliminariile Euro 2016 s-au incheiat oficial marti seara, dupa ultimele doua meciuri de baraj, iar in acest moment cunoastem toate echipele calificate la turneul final, precum si urnele valorice de la tragerea la sorti a grupelor. "Tricolorii" se afla in a treia urna si, ca de obicei, ar putea pica fie intr-o grupa imposibila, cu adversare de calibru, fie intr-una accesibila. Site-ul Ziare.com va prezinta cele doua variante extreme pentru baietii lui Iordanescu. Iata, in primul rand, cum au fost impartite echipele calificate in cele patru urne valorice:...

  18 Noiembrie 2015
   EURO 2016: S-au stabilit ultimele echipe calificate - cum arata urnele pentru tragerea la sorti

   EURO 2016: S-au stabilit ultimele echipe calificate - cum arata urnele pentru tragerea la sorti

   Marti seara s-au stabilit ultimele echipe calificate la Campionatul European ce va avea loc anul urmator in Franta. In urma meciurilor de baraj, s-au calificat la turneul final si Suedia si Ucraina. Danemarca - Suedia 2-2 (Poulsen '82, Vestergaard '90 / Ibrahimovici '19, '76) Slovenia - Ucraina 1-1 (Cesar '11 / Yarmolenko '90+7)...

   17 Noiembrie 20151 comentariu
    Presa maghiara, despre barajul pentru EURO 2016: Toti vor sa joace cu noi, capriciile destinului!

    Presa maghiara, despre barajul pentru EURO 2016: Toti vor sa joace cu noi, capriciile destinului!

    Echipa nationala a Ungariei va juca un meci de baraj pentru calificarea la EURO 2016 cu una dintre Norvegia, Danemarca, Slovenia si Irlanda, vecinii nostri fiind plasati in urna capilor de serie, in functie de coeficientul UEFA. Astfel, presa maghiara analizeaza sansele echipei nationale la barajul din luna noiembrie. Site-ul MNO.hu scrie ca Ungaria a ajuns la baraj din "capriciile ciudate al destinului si ale UEFA", subliniind ca nationala este obligata astfel sa isi revina din socul produs de doua "echipe asiatice - Turcia si Kazahstan"...

    15 Octombrie 20151 comentariu
     Cum arata urnele pentru EURO 2016: Ce echipe poate intalni Romania

     Cum arata urnele pentru EURO 2016: Ce echipe poate intalni Romania

     Dupa finalul preliminariilor, se cunosc deja 20 dintre cele 24 de participante la Campionatul European din 2016, ultimele patru urmand a fi stabilite in luna noiembrie cand vor avea locurile de baraj. Romania va fi plasata la tragerea la sorti ce va avea loc pe 12 decembrie in urna a treia. Iata urnele: Urna 1: Germania, Spania, Anglia, Portugalia, Belgia, Franta...

     14 Octombrie 2015
      Care sunt posibilii nostri adversari la EURO 2016. Cum arata o grupa de foc, dar si una usoara

      Care sunt posibilii nostri adversari la EURO 2016. Cum arata o grupa de foc, dar si una usoara

      Romania a invins in Insulele Feroe cu 3-0 si s-a calificat la Campionatul European din 2016, care va fi gazduit de Franta. Va fi prima prezenta la un turneu final dupa 8 ani de pauza. Avand in vedere ca stim destule echipe deja calficate matematic in Franta, ne putem face o idee care ar putea fi viitorii nostri adversari. Trebuie sa spunem ca EURO 2016 va fi primul cu 24 de echipe la start, iar tragerea la sorti a grupelor, 6 la numar, cu cate 4 echipe fiecare inauntru, se va face in functie de coeficientul UEFA al fiecarei tari...

      11 Octombrie 20151 comentariu
       Preliminarii EURO 2016: Ce echipe s-au calificat dupa meciurile de joi

       Preliminarii EURO 2016: Ce echipe s-au calificat dupa meciurile de joi

       Alte doua nationale s-au alaturat celor cinci echipe deja calificate la EURO 2016, din Franta, dupa rezultatele meciurilor disputate joi seara in preliminarii. Nume mari ale Europei mai au de asteptat, insa, cel putin pana in ultima etapa. Astfel, Irlanda de Nord a fost a sasea echipa care si-a asigurat prezenta la turneul final din Franta, de anul viitor, dupa victoria cu 3-1 impotriva Greciei. Nord-irlandezii ocupa primul loc al grupei Romaniei, la 4 puncte de locul 3, inainte de ultima etapa...

       09 Octombrie 2015
        Piturca, mai degraba sceptic: Trebuie sa mai apara 10 jucatori ca sa emitem pretentii

        Piturca, mai degraba sceptic: Trebuie sa mai apara 10 jucatori ca sa emitem pretentii

        Victor Piturca nu se arata foarte multumit dupa tragerea la sorti a preliminariilor CE 2016, din Franta, o tragere la sorti care a avut loc duminica dupa-masa la Nice. Romania a picat in aceeasi grupa cu Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulele Feroe. Despre aceasta grupa, Piturca a comentat: "Cu Grecia nu este neaparat o revansa pentru acel baraj pierdut. Era important sa ne calificam la Mondialul din Brazilia, dar am pierdut aceasta sansa si asta e. Acum conteaza sa ajungem la turneul final din Franta. Daca Ungaria a fost in urna a doua valorica, inseamna ca a meritat sa fie acolo, chiar daca noi i-am batut la Bucuresti. Nu uitati insa meciul tur, de la Budapesta, si modul in care am reusit sa egalam.", isi incepea expunerea actualul selectioner, pentru DolceSport...

        23 Februarie 20149 comentarii
         Vezi grupele din preliminariile EURO 2016

         Vezi grupele din preliminariile EURO 2016

         Iata rezultatele tragerii la sorti ale preliminariilor EURO 2016 din Franta, tragere la sorti care a avut loc la Nice, incepand cu ora 13. Iata toate grupele: GRUPA A: Olanda, Kazahstan, Islanda, Letonia, Turcia, Cehia GRUPA B: Bosnia, Andorra, Cipru, Tara Galilor, Israel, Belgia...

         23 Februarie 20142 comentarii
          Nationala Romaniei, in Grupa F a preliminariilor EURO 2016: Iata care sunt adversarele "tricolorilor"

          Nationala Romaniei, in Grupa F a preliminariilor EURO 2016: Iata care sunt adversarele "tricolorilor"

          Nationala Romaniei a aflat duminica dupa-amiaza grupa din care va face parte in preliminariile pentru Campionatul European din 2016. Conform tragerii la sorti ce a avut loc la Nisa, "tricolorii", care au facut parte din cea de-a 3-a urna valorica, au fost repartizati in Grupa F, alaturi de Grecia, Ungaria, Finlanda, Irlanda de Nord si Insulele Feroe. Meciurile din preliminarii se vor disputa in perioada septembrie 2014 - noiembrie 2015. Victor Piturca si Anghel Iordanescu au reprezentat Romania la tragerea la sorti din Franta...

          23 Februarie 201411 comentarii
           Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

           Gica Hagi, ingrijorat de tragerea la sorti EURO 2016: Greu, foarte greu...

           Gica Hagi, fostul mare fotbalist al echipei nationale, se arata ingrijorat de tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016, care va avea loc duminica la Nice, de la ora 13. Hagi spune ca este ingrijorat de progresul fotbalistic al anumitor natiuni care altadata erau considerate sub echipa noastra nationala: "Din pacate, au venit multe echipe din urna a 3-a, chiar si a 4-a, care au crescut foarte mult in ultima vreme. Du-te sa joci cu Azerbaidjan... Qabala a batut echipele noastre mai nou, in meciuri amicale. Kazahstan, joci cu ei si nu e usor. Georgia are jucatori, Armenia nu mai spun. Cred ca investesc mult mai mult ca noi.", spunea Hagi la DolceSport TV, intr-o interventie...

           23 Februarie 20144 comentarii
            Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

            Romania este in urna a treia pentru tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2016

            Campionatul European de fotbal va avea loc in Franta in 2016, tragerea la sorti a grupelor preliminare urmand sa aiba loc duminica, de la ora 13.00. Echipa nationala a Romaniei va fi in urna a treia la Centrul de conferinte Acropolis din Nice, avand ca obiectiv clasarea pe unul din primele doua locuri in grupa de calificare, lucru care aduce automat calificarea in Franta. De remarcat faptul ca va fi primul turneu final european cu 24 de echipe prezente la start, ceea ce inseamna mai multe sanse de calificare si pentru echipe de mijlocul clasamentului, din punct de vedere al coeficientilor europeni...

            22 Februarie 20141 comentariu
             Tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. Vezi in ce urna se afla nationala Romaniei

             Tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. Vezi in ce urna se afla nationala Romaniei

             Au fost stabilite urnele pentru tragerea la sorti a grupelor din preliminariile EURO 2016. 53 de nationale se vor lupta pentru un loc la turneul final din Franta, printre care si nationala Romaniei, repartizata in urna a 3-a valorica, dupa cum anunta Dolce Sport. Dar iata componenta urnelor: Urna 1: Spania, Germania, Olanda, Italia, Anglia, Portugalia, Grecia, Rusia, Bosnia;...

             21 Noiembrie 20135 comentarii
              EURO 2016, venim! Avantaj important pentru nationala Romaniei

              EURO 2016, venim! Avantaj important pentru nationala Romaniei

              Echipa nationala a Romaniei si-a creat un avantaj important in perspectiva calificarii la Campionatul European din 2016. Datorita rezultatelor pozitive inregistrate in ultimii doi ani, "tricolorii" au promovat in urna a treia valorica pentru tragerea la sorti a grupelor preliminarii. Rezultatele negative din precedentele doua campanii au facut ca Romania sa coboare in urna a patra valorica, insa situatia s-a redresat si sansele tricolorilor cresc. Un alt avantaj important este dat de faptul ca la EURO 2016 se vor califica, pe langa Franta ca tara organizatoare, alte 23 de echipe din Europa, dintre cele 54 de echipe inscrise in competitie...

              17 Octombrie 20132 comentarii
               Obiectivul lui Piturca, in pericol! UEFA poate "ingropa" nationala

               Obiectivul lui Piturca, in pericol! UEFA poate "ingropa" nationala

               Presedintele UEFA, Michel Platini, vrea sa schimbe sistemul de calificare la Campionatul European, incepand cu editia din 2016, si sa imparta preliminariile in doua faze, care ar avantaja echipele puternice. Seful forului continental doreste sa revolutioneze preliminariile pentru Euro 2016 dupa sistemul folosit in Liga Campionilor si Europa League, scopul declarat fiind cresterea veniturilor obtinute din drepturile de televizare. Platini vrea modifice radical programul de calificare la turneul final din Franta, eliminand varianta cu doua echipe calificate din fiecare grupa plus barajul tur-retur intre echipele de pe locurile trei, informeaza editia tiparita a cotidianului Gazzetta dello Sport...

               22 Septembrie 2011

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Veste tragica in fotbalul romanesc: selectionerul nationalei feminine Under-19 a murit la 49 de ani, infectat cu COVID
                Florin Bugar, selectionerul nationalei de fotbal feminin Under 19 a Romaniei, a murit in noaptea de miercuri spre joi, 22 octombrie, ca urmare a...

                O sportiva de top din Belarus, batjocorita in inchisoare pentru ca se opune regimului Lukashenko. "N-am facut dus 13 zile si am paduchi"
                Protestele impotriva regimului dictatorial impus de Aleksander Lukashenko au facut o victima celebra in Belarus, o fosta baschetbalista care a fost...

                Confesiunile handbalistei Cristina Laslo, suspendata pentru dopaj in cazul Corona: "M-am simtit singura si goala pe dinauntru"
                Handbalista de la Baia Mare a revenit la echipa nationala dupa suspendarea primita in noiembrie 2019 in cazul de dopaj in care a fost implicata...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor