Ziare.com
Norvegia a zdrobit Suedia la Campionatul European de handbal feminin

Norvegia a zdrobit Suedia la Campionatul European de handbal feminin

Norvegia a castigat categoric partida disputata vineri dupa-amiaza cu Suedia, care a contat pentru stabilirea locurilor 5 si 6 de la Campionatul European de handbal feminin. Campioana en-titre s-a impus cu 38-29 (22-14), dupa un joc controlat de ...

14 Decembrie 20182 comentarii

Romania victorie danemarca handbal

Selectionerul Danemarcei a facut o criza de nervi dupa infrangerea cu Romania

Selectionerul Danemarcei a facut o criza de nervi dupa infrangerea cu Romania

Antrenorul echipei de handbal feminin a Danemarcei, Klavs Bruun, a avut o reactie dura la adresa jucatoarelor sale, dupa infrangerea suferita in fata Romaniei, in turneul pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. "Evident ca sunt enervat, mai ales ca niciun moment din acest meci nu am castigat duelurile unu la unu. Ma enerveaza ca le-am lasat sa faca ce vor, sa ajunga unde vor! Ma scoate din sarite ca am stat prea mult pe calcaie! Va rog sa ma credeti, nu sunt un idiot! Stiu ca ne va fi dificil sa ne mai calificam", a spus Klavs Bruun la conferinta de presa...

19 Martie 2016
  Presa daneza reactioneaza dur dupa infrangerea cu Romania: Lasati-va de sportul asta! Romancele ne-au umilit

  Presa daneza reactioneaza dur dupa infrangerea cu Romania: Lasati-va de sportul asta! Romancele ne-au umilit

  Infrangerea suferita in fata Romaniei, in turneul preolimpic la handbal feminin, a provocat reactii dure in presa daneza, care cere demisii in lant dupa demonstratia de forta facuta de fetele noastre. Cel mai cunoscut ziar din Danemarca, Ekstra Bladet, a publicat mai multe articole ce contineau critici vehemente la adresa handbalistelor si a antrenorilor, dupa infrangerea cu Romania. "Ar trebui sa va lasati de sportul asta!", a titrat ziarul danez, care a continuat: "Romania a fost prea mult pentru nationala noastra, care a fost umilita de jucatoarele din Europa de Est. Olimpiada pare doar un vis in momentul de fata"...

  19 Martie 20161 comentariu
   Nationala Romaniei, la turneul preolimpic: Rezultatele si clasamentul dupa prima zi

   Nationala Romaniei, la turneul preolimpic: Rezultatele si clasamentul dupa prima zi

   Nationala feminina de handbal a Romaniei se afla in aceasta perioada in Danemarca, acolo unde evolueaza in turneul de calificare la Jocurile Olimpice de la Rio. In primul meci, disputat vineri seara, "tricolorele" au obtinut o victorie splendida in fata tarii gazda. Iata rezultatele complete: Muntenegru - Uruguay 34-19...

   18 Martie 2016
    Romania, victorie splendida cu Danemarca la turneul preolimpic. Se vede Rio!

    Romania, victorie splendida cu Danemarca la turneul preolimpic. Se vede Rio!

    Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie splendida in primul meci al "tricolorelor" de la turneul preolimpic din Danemarca. Jucatoarele noastre au invins chiar tara gazda, scor 32-25, si au luat o optiune mare pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. Romania a inceput perfect disputa de la Aarhus, preluand conducerea din primele minute si mentinandu-se in avantaj pe tabela pana la final. Cu o Vali Elisei in forma buna, cu Oana Manea irezistibila la marginea semicercului si cu o Cristina Neagu in rol de servant perfect, echipa noastra a marcat gol dupa gol si a intrat la pauza cu un avantaj consistent, scor 19-13...

    18 Martie 20166 comentarii
     Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de handbal

     Presa internationala, despre calificarea magnifica a Romaniei in semifinalele Campionatului Mondial de handbal

     Presa internationala a acordat spatii ample nationalei feminine de handbal a Romaniei dupa calificarea magnifica in semifinalele Campionatului Mondial. Jurnalistii straini au remarcat dramatismul meciului disputat miercuri seara si care a avut nevoie de prelungiri pentru a-si decide invingatoarea. "A fost una dintre cele mai mari drame de la acest turneu. Meciul a fost decis in chiar ultima secunda, dupa golul Adei Nechita. Dar colega ei, Cristina Neagu, a fost cea care a furat toate privirile intr-o sala Jyske Bank Boxen arhiplina, marcand nu mai putin de 15 goluri. Antrenorul danez, Klavs Bruun Joergensen, a incercat sa foloseasca toate trucurile posibile pentru a o opri pe Neagu, dar nu a avut cum s-o impiedice pe romanca sa aiba o evolutie de clasa mondiala", scrie site-ul oficial al competitiei...

     17 Decembrie 20152 comentarii
      Romania, meci crucial in sferturi la Campionatul Mondial de handbal

      Romania, meci crucial in sferturi la Campionatul Mondial de handbal

      Nationala feminina de handbal a Romaniei va disputa miercuri seara un meci crucial in sferturile de finala ale Campionatului Mondial din Danemarca. "Tricolorele" pregatite de Tomas Ryde si Costica Buceschi vor intalni chiar reprezentativa tarii gazda intr-un duel care se anunta a fi extrem de spectaculos. Romancele au avut o evolutie oscilanta la acest turneu final dezamagind in faza grupelor si impresionand in prima partida eliminatorie. In Grupa D, fetele noastre au trecut lejer de ousiderele Puerto Rico si Kazahstan, insa au pierdut cu Spania, Norvegia si Rusia, atragandu-si foarte multe critici. Neagu & Co. si-au spalat insa toate pacatele in optimi, unde au invins chiar campioana mondiala en-titre, Brazilia...

      16 Decembrie 20156 comentarii
       Campionatul Mondial de handbal: Reactia antrenorului Romaniei dupa victoria zdrobitoare din primul meci

       Campionatul Mondial de handbal: Reactia antrenorului Romaniei dupa victoria zdrobitoare din primul meci

       Antrenorul secund al nationalei feminine de handbal a Romaniei a facut o scurta analiza a primului meci jucat de "tricolore" la Campionatul Mondial din Danemarca. Tehnicianul Costica Buceschi a recunoscut ca fetele noastre au avut in fata un adversar modest si si-a criticat elevele pentru ca au primit prea multe goluri in repriza secunda. Cu toate acestea, Buceschi se declara multumit de faptul ca Romania a invins si nu are nicio jucatoare accidentata. "Adversarul a fost modest. Prima repriza a fost foarte buna defensiv, in a doua a intervenit si factorul psihologic, ne-am relaxat si ele au reusit sa dea mai multe goluri decat ne-am propus...

       05 Decembrie 2015
        Romania, victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial de handbal

        Romania, victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial de handbal

        Nationala feminina de handbal a debutat cu o victorie zdrobitoare la Campionatul Mondial din Danemarca. "Tricolorele" s-au distrat cu cel mai usor adversar din Grupa D, Puerto Rico, impunandu-se cu scorul de 47-14. Elevele lui Tomas Ryde si-au respectat statutul de mari favorite ale intalnirii si s-au distantat pe tabela inca din primele minute. Scorul a luat rapid proportii, iar cei din staff-ul primei reprezentative au profitat de acest lucru pentru a testa mai multe formule de joc, in special cea inlocuirea portarului cu un jucator de camp pe faza de atac...

        05 Decembrie 2015
         Nationala de handbal a Romaniei, in mare forma inainte de Campionatul Mondial - victorii pe linie

         Nationala de handbal a Romaniei, in mare forma inainte de Campionatul Mondial - victorii pe linie

         Echipa nationala de handbal feminin a reusit inca o victorie in ultimul meci de pregatire dinaintea inceperii Campionatului Mondial din Danemarca, desfasurat in perioada 5-20 decembrie. "Tricolorele" au invins cu scorul de 33-30 formatia Suediei, miercuri seara, intr-un meci disputat in orasul suedez Eslov, relateaza DigiSport. La pauza, echipa Romaniei a fost condusa cu 15-12. Pentru nationala tarii noastre Cristina Neagu a reusit 8 goluri, iar Adriana Nechita 6...

         03 Decembrie 20151 comentariu
          Romania invinge Polonia la Campionatul European de handbal

          Romania invinge Polonia la Campionatul European de handbal

          Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie de moral in ultimul meci din Grupele Principale ale Campionatului European. "Tricolorele" s-au impus cu scorul de 24-19 in fata reprezentativei Poloniei si spera ca vor reusi sa ocupe locul 3 in clasamentul final al grupei. Elevele lui Gheorghe Tadici au inceput partida de miercuri seara constiente ca nu mai sanse nici macar teoretice de calificare in semifinale, insa victoria cu Polonia era absolut necesara pentru a ramane in cursa pentru Jocurile Olimpice...

          17 Decembrie 2014
           Grupa Romaniei la Europeanul de handbal: Rezultate, clasament si program

           Grupa Romaniei la Europeanul de handbal: Rezultate, clasament si program

           Echipa nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut joi seara calificarea in Grupa Principala I a Campionatului European din Ungaria si Croatia. Iata ultimele rezultate inregistrate in Grupa B: Romania - Ucraina 23-22 (12-9) Norvegia - Danemarca 27-21 (12-13)...

           11 Decembrie 2014
            Cum au trait "tricolorele" noaptea dinaintea marelui meci cu Danemarca

            Cum au trait "tricolorele" noaptea dinaintea marelui meci cu Danemarca

            Cristina Neagu, cea mai buna handbalista a Romaniei in acest moment, a dezvaluit cum a petrecut, alaturi de celelalte componente ale primei reprezentative, noaptea dinaintea marelui meci cu Danemarca, din finala mica a Campionatului European. "In noaptea dinaintea finalei mici ne-am intalnit toate pe hol, nu au fost mari discutii. Ne-am gandit ce ar trebui sa facem pentru meci si ne-am mobilizat. Banuiesc ca s-a auzit si la time-out ce mobilizare a fost. Chiar a fost meciul carierei noastre, dar sunt fete in echipa care nu mai au sansa la o medalie, iar pentru ele este o bucurie de doua ori mai mare", a povestit Cristina la GSpTV...

            20 Decembrie 20102 comentarii
             Romania a invins Croatia la Campionatul European de handbal

             Romania a invins Croatia la Campionatul European de handbal

             Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins reprezentativa similara a Croatiei, scor 31-22, in primul meci din cadrul grupei principale a Campionatului European. In primul meci al Grupei I principale, "tricolorele" au dat piept cu nationala Croatiei, un adversar facil, in fata caruia nu puteau lua in calcul decat o victorie. Startul partidei a fost unul foarte dificil, croatele incercand sa impuna un joc lent pentru a tine pasul cu echipa pregatita de Radu Voina. Pana la pauza, Romania nu a reusit sa se desprinda, cea mai mare diferenta inregistrata pe tabela fiind de numai doua goluri. Croatele s-au tinut scai si au profitat de aproape orice eroare din defensiva echipei noastre...

             13 Decembrie 20106 comentarii
              Handbal: Romania a invins Franta si s-a calificat in finala Cupei Mondiale

              Handbal: Romania a invins Franta si s-a calificat in finala Cupei Mondiale

              Nationala feminina de handbal a Romaniei a reusit sa se califice, pentru a doua oara consecutiv, in finala Cupei Mondiale, dupa ce a trecut in penultimul act al intrecerii de reprezentativa Frantei, scor 23-21. "Tricolorele" au preluat conducerea inca din debutul intalnirii si s-au distantat fantastic, in minutul 11 conducand cu 8-1. Frantuzoaicele au revenit treptat in joc, insa la finalul primei reprize romancele aveau un avantaj de 8 goluri, scor 15-7! Relaxarea fetelor noastre din finalul intalnirii le-a permis adversarelor sa micsoreze diferenta, insa victoria Romaniei este cat se poate de clara, chiar daca in final diferenta a fost de numai doua goluri...

              25 Septembrie 201013 comentarii
               Romania a umilit Portugalia si s-a calificat la Campionatul European de handbal

               Romania a umilit Portugalia si s-a calificat la Campionatul European de handbal

               Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins clar reprezentativa similara a Portugaliei, scor 44-23, calificandu-se astfel la Campionatul European din decembrie.
               Fetele pregatite de Radu Voina au acumulat 7 puncte in Grupa 1 si nu mai pot pierde locul secund, care le asigura calificarea la Euro, indiferent de rezultatul ultimei partide, cu Elvetia.
               Campionatul European de handbal feminin se va disputa in perioada 7-19 decembrie in Danemarca si Norvegia.
               M.D.

               26 Mai 20102 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Cine e noul antrenor al Rapidului. Mihai Iosif va fi antrenor secund
                Nicolae Grigore este noul antrenor principal al Rapidului. Mihai Iosif va fi antrenor secund Nicolae Grigore este incepand de marti noul antrenor...

                VIDEO Nadia Comaneci, mesaj emotionant de Ziua Nationala: "Romanie draga, mi-e dor de tine"
                Nadia Comaneci a postat un mesaj de Ziua Nationala in care ii felicita pe romani si in care spune ca spera sa ajunga in tara cat mai curand....

                Masurile anti-Covid vor creste cu aproape 1 miliard de dolari costurile organizarii Jocurilor Olimpice de la Tokyo
                Comitetul de organizare a Jocurilor Olimpice si Paralimpice de la Tokyo a estimat costul masurilor anti-COVID-19 la aproximativ 100 miliarde yeni...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor