Ziare.com
Romania trebuie sa invinga Irlanda de Nord pentru a prinde urna a doua valorica la tragerea la sorti a preliminariilor Campionatului Mondial

Romania trebuie sa invinga Irlanda de Nord pentru a prinde urna a doua valorica la tragerea la sorti a preliminariilor Campionatului Mondial

Romania trebuie sa invinga Irlanda de Nord pentru a spera la urna a doua valorica la tragerea la sorti a preliminariilor Cupei Mondiale din 2022, informeaza FRF. Dupa rezultatele inregistrate, duminica, in Liga Natiunilor, devine si mai intensa ...

16 Noiembrie 2020

Romania victorie norvegia

Sergio Ramos intra in istorie cu cifrele sale, dupa ce a adus victoria Spaniei in meciul din grupa Romaniei de calificare la EURO

Sergio Ramos intra in istorie cu cifrele sale, dupa ce a adus victoria Spaniei in meciul din grupa Romaniei de calificare la EURO

Fundasul spaniol Sergio Ramos, capitanul nationalei Spanei, viitoarea noastra adversara in preliminariile EURO 2020, in grupa F de calificare, a intrat in istorie dupa meciul de sambata castigat in fata Norvegiei. Cu 2-1 a castigat Spania la Valencia la debutul preliminariilor pentru EURO, iar capitanul de 33 de ani Sergio Ramos a marcat golul decisiv printr-un penalti transformat in minutul 71. El a ajuns in prezent la 18 goluri marcate pentru Spania, fiind in prezent cel mai prolific fundas european din istorie in cadrul echipelor nationale. Ramos are 5 meciuri consecutive de cand tot marcheaza la nationala sa, iar daca va marca si marti, contra Maltei, lucru teoretic posibil, va egala cea mai buna serie de acest gen din istoria fotbalului spaniol, a lui David Villa, Pirri si Fernando Hierro, cei care marcau 6 meciuri la rand...

24 Martie 2019
  Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de la Campionatul European de handbal

  Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de la Campionatul European de handbal

  Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Ambros Martin, se declara multumit dupa victoria cu Germania de la Campionatul European. Tehnicianul iberic a remarcat defensiva echipei noastre si spune ca duelul cu Norvegia, ultimul din Grupa D, va fi unul si mai dificil. "Sunt multumit, fericit pentru victorie! Ne-am aparat formidabil, am crezut, am jucatoare talentate. A iesit bine pentru noi. Am condus in prima repriza, tot meciul, in repriza a doua imaginea echipei a fost mai buna pentru mine. Am facut un meci bun...

  03 Decembrie 2018
   Rezultatele, clasamentul si programul meciurilor din grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

   Rezultatele, clasamentul si programul meciurilor din grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

   Sambata s-au disputat primele partide din cadrul Grupei D, cea din care face parte si Romania, de la Campionatul European de handbal feminin. Iata rezultatele inregistrate: Norvegia - Germania 32-33 Citeste si: Surpriza mare in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal...

   01 Decembrie 2018
    Surpriza mare in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

    Surpriza mare in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal

    Grupa D a campionatului European de handbal feminin, din care face parte si reprezentativa Romaniei, a inceput cu o surpriza uriasa. Germania a reusit sa treaca la limita si cu mari emotii de nationala Norvegiei, campioana europeana en-titre si marea favorita la castigarea trofeului si in acest an. Scorul final al duelului disputat sambata a fost 33-32. Partida de la Brest a inceput cumva in nota obisnuita, cu Norvegia la carma jocului intr-o maniera destul de confortabila, sportivele nordice reusind sa se distanteze la un moment dat si la 3 goluri diferenta (11-8)...

    01 Decembrie 2018
     Reactia presedintelui Federatiei Romane de Handbal dupa victoria superba cu Ungaria

     Reactia presedintelui Federatiei Romane de Handbal dupa victoria superba cu Ungaria

     Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu, le-a laudat pe jucatoare dupa victoria cu Ungaria de la Campionatul European. "Romania se prezinta la Campionatul European din Suedia ca un monolit. Jucatoare, staf, suporteri, vibram impreuna. Vrem sa facem performanta si sa fim luati in seama. Indiferent de rezultatul final, suntem frumosi. Cu seriozitate si speranta mergem mai departe", a scris Dedu pe Facebook. Romania a obtinut o victorie de zile mari impotriva Ungariei, scor 29-21, in Grupa Principala II de la Campionatul European de handbal feminin...

     11 Decembrie 2016
     Alte articole despre: Romania victorie Ungaria
      Jocurile Olimpice 2016: Reactia antrenorului Ryde, dupa infrangerea Romaniei in fata Norvegiei

      Jocurile Olimpice 2016: Reactia antrenorului Ryde, dupa infrangerea Romaniei in fata Norvegiei

      Antrenorul nationalei feminine de handbal a Romaniei, suedezul Tomas Ryde, s-a declarat dezamagit de infrangerea cu Norvegia, de duminica seara, insa a evitat sa spuna daca isi va da demisia. "Sunt dezamagit, asta este viata in sport. Astazi am platit polita pentru infrangerea cu Angola. Am fost foarte foarte aproape, cateva amanunte au inclinat victoria catre Norvegia. A fost un meci bun, cu efort din partea ambelor echipe. Ne trebuie mai multa viteza in joc, ne trebuie o aparare mai buna, sa ajutam portarul. Nu vreau sa ma gandesc acum la eliminare, vreau sa ma gandesc la jucatoare. Trebuie sa avem grija de ele, viata va continua pentru ele", a spus Ryde, citat de Prosport...

      15 August 20161 comentariu
       Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

       Jocurile Olimpice 2016: Romania, invinsa dramatic de Norvegia, este eliminata - UPDATE

       Nationala de handbal feminin a Romaniei a pierdut ultimul meci din Grupa A, de la Jocurile Olimpice, scor 28-27 cu Norvegia, fiind eliminata astfel din competitie. Elevele lui Tomas Ryde au parut ca nu au prea multe solutii pentru defensiva nordica, mai ales in buna parte din repriza a doua. Romancele au condus o singura data in prima repriza, au tinut scorul strans si au parut ca se lupta de la egal la egal cu nordicele, care au intrat in avans la cabine, scor 14-13. Cand au condus singura data in acest meci, romancele si-au pierdut avantul dupa ce au a primit foarte usor doua goluri consecutive, de la jumatatea terenului, cu poarta goala. Paula Ungureanu, care iarasi a aparat foarte bine, a revenit cu greutate pe teren, de fiecare data la cele doua goluri, dupa atacuri in care am pierdut mingea, iar nordicele s-au distantat...

       15 August 201613 comentarii
        Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

        Jocurile Olimpice 2016: Romania invinge Spania la handbal dupa o partida electrizanta

        Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins superb Spania, vineri seara, in Grupa A a Jocurilor Olimpice de la Rio, scor 24-21, si visam la sferturile de finala. A fost o partida foarte mare facuta de portarul Paula Ungureanu, care practic a purtat echipa Romaniei in ultima parte a meciului, cand ibericele ne-au egalat si chiar au preluat conducerea. Paradele Paulei au venit in aceste momente cheie, cand aveam nevoie ca de aer sa rezistam. Elevele lui Tomas Ryde au fost la conducerea partidei in cea mai mare parte a sa, in prima repriza distantandu-se la 6-3 si intrand la pauza cu 13-11...

        12 August 201611 comentarii
         Schimbarea la fata. Atitudinea aduce victorii

         Schimbarea la fata. Atitudinea aduce victorii

         Nationala feminina de handbal s-a transformat aproape peste noapte dintr-o echipa calcata in picioare si umilita crunt de Brazilia, intr-o formatie de top, capabila sa bata Muntenegru la Jocurile Olimpice. E drept ca nici Katarina Bulatovic & Co. nu mai sunt chiar de speriat, insa asta nu inseamna ca fetele noastre nu merita felicitate si apreciate pentru ce au reusit la Rio. In primele doua jocuri din grupele turneului olimpic, "tricolorele" au jucat ca o echipa de pluton, facandu-ne pe toti sa ne intrebam ce s-a intamplat cu jucatoarele care ne aduceau cu nici un an in urma bronzul de la Mondiale. Cu Muntenegru, insa, am vazut ceva din formatia aceea...

         11 August 20162 comentarii
          Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

          Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

          Selectionerul nationalei feminine de handbal a Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a avut o reactie de zile mari dupa ce echipa sa a fost invinsa de nationala Romaniei. Antrenorul campioanei mondiale in exercitiu sustine ca echipa noastra este cea mai buna din Europa in momentul de fata! "Echipa mai buna din acest meci a fost Romania. Din toate punctele de vedere. Poate, in acest moment, este cea mai buna echipa din Europa. In acest moment. Am avut probleme in atac, apoi am fost nesiguri in aparare pentru ca am dus problemele din atac in aparare. Diferenta de 7 goluri dupa prima repriza a fost putin cam mult", a spus Hergeirsson, conform DolceSport...

          10 Martie 20161 comentariu
           Victorie istorica pentru nationala de handbal feminin: Am invins campioana mondiala!

           Victorie istorica pentru nationala de handbal feminin: Am invins campioana mondiala!

           Nationala feminina de handbal a Romaniei a reusit o victorie istorica in fata Norvegiei, 25-20 (16-9), miercuri seara, in Sala Polivalenta din Cluj-Napoca, intr-un meci din preliminariile EURO 2016. Romania, medaliata cu bronz la Campionatul Mondial din 2015, a facut un meci senzational si si-a luat revansa in fata scandinavelor dupa ce a pierdut de doua ori in fata Norvegiei la turneul din decembrie, din Danemarca, 22-26 in grupa si 33-35, dupa prelungiri in semifinale. Echipa Romaniei nu mai obtinuse o victorie in fata Norvegiei, actuala campioana europeana, mondiala si olimpica, din 2000. Pe 10 decembrie 2000, in Sala Polivalenta din Bucuresti, Romania invingea Norvegia cu 26-22 si se califica in semifinalele Campionatului European gazduit de tara noastra...

           09 Martie 20162 comentarii
           Alte articole despre: Romania victorie Norvegia
            Presa internationala se inclina in fata nationalei Romaniei: Si-a aratat clasa. Ungureanu, cosmarul Braziliei

            Presa internationala se inclina in fata nationalei Romaniei: Si-a aratat clasa. Ungureanu, cosmarul Braziliei

            Presa internationala se inclina in fata nationalei feminine de handbal a Romaniei dupa victoria splendida obtinuta in fata Braziliei in optimile de finala ale Campionatului Mondial. Jurnalistii straini au remarcat defensiva agresiva si eficienta a "tricolorelor" si o ridica in slavi pe Paula Ungureanu, omul meciului. Iata cateva dintre cele mai importante reactii: "Romania nu a impresionat in grupe, acolo unde doua victorii asteptate cu Puerto Rico si Kazahstan au fost urmate de trei infrangeri cu Spania, Norvegia si Rusia. Insa echipa din Estul Europei si-a aratat clasa in optimi. Beneficiind de o defensiva solida si de evolutia uimitoare a portarului Paula Ungureanu, romancele au eliminat gazdele Olimpiadei", scriu cei de la handball-world.com intr-un material ce are ca titlul: "Ungureanu devine cosmarul Braziliei"...

            14 Decembrie 20151 comentariu
             Victorie uriasa pentru nationala Romaniei de handbal, in drumul catre EURO 2016

             Victorie uriasa pentru nationala Romaniei de handbal, in drumul catre EURO 2016

             Nationala Romaniei la handbal feminin a reusit o performanta foarte buna duminica, atunci cand a depasit Belarus in preliminariile EURO 2016. Romania a invins cu scorul de 25-23 pe Belarus, intr-un meci desfasurat la Minsk, in deplasare. Romancele au fost conduse 40 de minute la Minsk, insa au fost salvate pe final de prestatia unei Cristina Neagu exceptionala. Trebuie spus ca in minutul 40, Belarus avea 19-14. Neagu a reusit un procentaj de suta la suta in partea secunda, marcand 7 goluri. Nationala noastra a revenit la conducere in minutul 57, cu 23-22, fara sa mai greseasca apoi pana la final, final terminat cu scorul de 25-23...

             11 Octombrie 2015
              Declaratie surprinzatoare a lui Tadici dupa esecul categoric al Romaniei cu Norvegia

              Declaratie surprinzatoare a lui Tadici dupa esecul categoric al Romaniei cu Norvegia

              Antrenorul echipei feminine de handbal a Romaniei, Gheorghe Tadici, a vorbit despre infrangerea clara suferita de "tricolore" in fata Norvegiei, in meciul de debut de la Campionatul European din Ungaria si Croatia. Tadici pune infrangerea pe seama greselilor de la finalizare si spune ca "in prima repriza, toata lumea a vrut ca Norvegia sa castige". "Cred ca am pierdut jocul din cauza numeroaselor greseli de finalizare pe care le-am avut, am irosit multe mingi la 6 metri, pe semicerc. Am avut si cateva greseli neprovocate. Iar la acest nivel, jocul te pedepseste imediat", a spus Tadici, conform Digi Sport...

              08 Decembrie 20141 comentariu
               Radu Voina a stabilit urmatoarea tinta a Romaniei - victorie cu Norvegia

               Radu Voina a stabilit urmatoarea tinta a Romaniei - victorie cu Norvegia

               Selectionerul Radu Voina este foarte multumit dupa victoria elevelor sale din meciul cu Ungaria si a stabilit deja urmatorul obiectiv al nationalei - victorie cu Norvegia. "Fetele si-au dorit foarte mult aceasta victorie. Au facut o prima repriza foarte buna, in a doua parte, cand s-au apropiat la doua goluri ne-a tresarit inima, dar asta e forta unei echipe mari, sa revina. A fost greu pentru ca nu mai aveam timeout, dar pana la urma a iesit totul bine. Eu spun ca fetele au revenit bine si importante sunt punctele obtinute azi. Ungaria a facut un joc mai bun, dar s-au relaxat prematur. Norvegia ramane o mare forta a handbalului feminin, chiar daca lipsesc unele jucatoare...

               07 Decembrie 2009

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Romania intoarce rezultatul la pauza si invinge dramatic Polonia la Campionatul European de handbal feminin
                Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins sambata, la Kolding, reprezentativa Poloniei, scor 27-23 (11-15), in al doilea meci din grupa D a...

                Simona Halep, la final de 2020: Adevaratii super eroi ai acestui an sunt medicii care lupta pentru noi in fiecare zi
                Simona Halep incheie 2020 pe locul 2 in lume, la tenis. Romanca spune intr-o postare pe retele de socializare ca adevaratii eroi din acest an...

                VIDEO Nicusor Dan: Este nevoie sa punem Bucurestiul pe harta marilor competitii sportive
                Primarul general al Capitalei, Nicusor Dan, a declarat vineri, 4 decembrie, ca Bucurestiul trebuie pus pe harta marilor competitii sportive si...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor