Ziare.com
Victorie mare pentru echipa nationala de handbal masculin

Victorie mare pentru echipa nationala de handbal masculin

Nationala de handbal masculin a Romaniei a invins duminica, la Baia Mare, reprezentativa Muntenegrului, scor 36-27 (16-13), in al doilea meci din grupa 8 preliminara a CE2022. Principalii marcatori pentru Romania au fost Bujor 8 goluri, Cabut 6, ...

08 Noiembrie 20202 comentarii

Romania victorie ungaria handbal

Romania, la Mondialul de handbal feminin: Rezultatele din grupa noastra, clasamentul, calculele de calificare si programul

Romania, la Mondialul de handbal feminin: Rezultatele din grupa noastra, clasamentul, calculele de calificare si programul

Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate miercuri in grupa Romaniei de la Campionatul Mondial de handbal feminin, clasamentul actualizat si programul. Rezultatele inregistrate astazi: Romania - Muntenegru 26-27 - cronica meciului Kazahstan - Spania 16-43...

04 Decembrie 20191 comentariu
  Selectionerul Ungariei, alarmat inaintea meciului decisiv: De ce se teme ca Romania va castiga partida de miercuri

  Selectionerul Ungariei, alarmat inaintea meciului decisiv: De ce se teme ca Romania va castiga partida de miercuri

  Selectionerul Ungariei a vorbit inaintea meciului cu Romania, decisiv pentru calificarea in semifinalele Campionatului European de handbal feminin. Kim Rasmussen considera ca maghiarele nu vor avea mari sanse sa castige partida in cazul in care Cristina Neagu va prinde o zi buna. "Daca Neagu joaca pentru Romania asa cum a facut-o in meciul cu Norvegia, atunci vor castiga noua meciuri din zece cu siguranta. Indiferent ce antrenorul advers face, nu este niciun dubiu ca e cea mai buna jucatoare din lume. Buceschi si Geiger joaca de asemenea cu incredere...

  12 Decembrie 2018
   Campionatul European de handbal: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul, programul de miercuri si cum ne calificam in semifinale

   Campionatul European de handbal: Rezultatele din grupa Romaniei, clasamentul, programul de miercuri si cum ne calificam in semifinale

   Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate marti in grupa Romaniei de la Campionatul European de handbal feminin, clasamentul, programul ultimei etape si calculele de calificare in semifinale. Rezultatele de marti: Romania - Spania 27-25 Olanda - Norvegia 16-29...

   11 Decembrie 20181 comentariu
    Grupa Romaniei la Europeanul de handbal feminin: Rezultatele, clasamentul actualizat si programul complet

    Grupa Romaniei la Europeanul de handbal feminin: Rezultatele, clasamentul actualizat si programul complet

    Nationala Romaniei la handbal feminin a suferit primul esec in cadrul acestei editii de Campionat European, disputata in Franta, la capatul unei meci slab facut in fata Olandei, care ne-a invins la 5 goluri, scor 29-24. Un meci controlat in mare parte de elevele lui Helle Thomsen, care au facut 6 puncte si par scapate in favorite pentru calificarea in semifinalele EURO 2018. Campionatul European de handbal feminin: Romania pierde partida cu Olanda, dupa un meci lipsit de inspiratie pentru fetele noastre...

    09 Decembrie 2018
     Campionatul European de handbal feminin: Cum schimba calculele calificarii victoria Ungariei in fata Germaniei, in grupa Romaniei

     Campionatul European de handbal feminin: Cum schimba calculele calificarii victoria Ungariei in fata Germaniei, in grupa Romaniei

     Nationala de handbal feminin a Ungariei a invins Germania in grupa principala II de la Campionatul European si iata cum schimba acest rezultat calculele calificarii in grupa din care face parte Romania la Nancy. Ungaria a trecut dramatic de Germania cu 26-25, iar cronica acestei partide o puteti citi mai jos: Campionatul European de handbal feminin: Ungaria castiga dramatic in grupa Romaniei si ramane in calculele calificarii Insa, cu doua mecuri mai mult disputate fata de Olanda si Romania, Ungaria, chiar daca are tot 4 puncte, are sanse destul de mici sa spere la calificarea semifinale. Acest rezultat o ajuta, poate paradoxal, pe Norvegia, campioana en-titre...

     09 Decembrie 2018
      Selectionerul Ungariei: Romania e una dintre cele mai bune echipe din lume!

      Selectionerul Ungariei: Romania e una dintre cele mai bune echipe din lume!

      Selectionerul Ungariei a laudat nationala feminina de handbal a Romaniei dupa meciul direct din Grupa Principala II de la Campionatul European din Suedia. Kim Rasmussen sustine ca echipa noastra este una dintre cele mai bune nationale din lume, iar in meciul de duminica seara a reusit sa profite de slabiciunile formatiei sale. "Felicit Romania, e una din cele mai bune echipe din lume. Nu am jucat cum am fi vrut, i-am dat Cristinei Neagu ocazii sa inscrie de la 7 metri, iar cand faci asta...normal ca o sa inscrie. Nu am facut ce ar fi trebuit, dar Romania ne-a pus sub presiune si a trebuit sa o urmarim mereu. Vreau sa inchid meciul asta si sa ne gandim la urmatorul", a spus Rasmussen citat de lead.ro...

      12 Decembrie 20161 comentariu
       Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de poveste cu Ungaria

       Reactia selectionerului Romaniei dupa victoria de poveste cu Ungaria

       Selectionerul nationalei feminine de handbal, Ambros Martin, a vorbit despre evolutia Romaniei de la Campionatul European din Suedia. Antrenorul este de parere ca echipa noastra evolueaza tot mai bine cu fiecare partida disputata, insa nu vrea sa se gandeasca de acum la medalii, concentrandu-se asupra jocului urmator. "Echipa a jucat tot mai bine de la meci la meci, iar asta e o veste buna. Stim insa si ca totul se poate schimba de la un moment la altul, asa ca in acest moment incercam sa ne concentram doar pe noi; incercam sa izolam echipa de tot ce nu e pozitiv, ne gandim doar la cat de important e meciul urmator cu Cehia", a spus Martin, citat de lead.ro...

       12 Decembrie 2016
        Reactia presedintelui Federatiei Romane de Handbal dupa victoria superba cu Ungaria

        Reactia presedintelui Federatiei Romane de Handbal dupa victoria superba cu Ungaria

        Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Alexandru Dedu, le-a laudat pe jucatoare dupa victoria cu Ungaria de la Campionatul European. "Romania se prezinta la Campionatul European din Suedia ca un monolit. Jucatoare, staf, suporteri, vibram impreuna. Vrem sa facem performanta si sa fim luati in seama. Indiferent de rezultatul final, suntem frumosi. Cu seriozitate si speranta mergem mai departe", a scris Dedu pe Facebook. Romania a obtinut o victorie de zile mari impotriva Ungariei, scor 29-21, in Grupa Principala II de la Campionatul European de handbal feminin...

        11 Decembrie 2016
        Alte articole despre: Romania victorie Ungaria
         Romania invinge Polonia la Campionatul European de handbal

         Romania invinge Polonia la Campionatul European de handbal

         Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie de moral in ultimul meci din Grupele Principale ale Campionatului European. "Tricolorele" s-au impus cu scorul de 24-19 in fata reprezentativei Poloniei si spera ca vor reusi sa ocupe locul 3 in clasamentul final al grupei. Elevele lui Gheorghe Tadici au inceput partida de miercuri seara constiente ca nu mai sanse nici macar teoretice de calificare in semifinale, insa victoria cu Polonia era absolut necesara pentru a ramane in cursa pentru Jocurile Olimpice...

         17 Decembrie 2014
          Presa maghiara, despre victoria cu Romania: "O zi mare!"

          Presa maghiara, despre victoria cu Romania: "O zi mare!"

          Presa maghiara a acordat spatii largi victoriei obtinute de nationala Ungariei in fata Romaniei, in Grupa II principala a Campionatului European de handbal feminin din Serbia. Succesul de joi a trimis echipa vecinilor de la nord-vest in semifinalele Campionatului European dupa o pauza de opt ani, ultima performanta similara fiind inregistrata la editia din 2004. "Au reusit: Nationala de handbal feminin e semifinalista", a titrat cotidianul Nemzeti Sport, care noteaza ca "Ungaria a profitat de sansa primita si i-a administrat Romaniei o infrangere cu 25-19 in urma unui joc genial"...

          12 Decembrie 2012
           Tadici, despre victoria Romaniei cu Spania de la Campionatul European de handbal

           Tadici, despre victoria Romaniei cu Spania de la Campionatul European de handbal

           Antrenorul Gheorghe Tadici a vorbit despre victoria obtinuta de nationala Romaniei in meciul cu Spania, de la Campionatul European de handbal feminin din Serbia. Selectionerul "tricolorelor" s-a declarat multumit de prestatia echipei, insa crede ca Neagu si compania inca nu evolueaza la capacitate maxima. "Am facut un meci foarte bun, atat in ofensiva, cat si in aparare. In atac am jucat mult mai bine decat in meciurile disputate la Vrsac. Putem insa evolua mult mai bine in atac. Ne concentram pe urmatoarele meciuri si o luam pas cu pas", a declarat Voina, conform site-ului oficial al competitiei...

           10 Decembrie 20121 comentariu
            Presa din Spania, despre infrangerea cu Romania de la Europeanul de handbal feminin

            Presa din Spania, despre infrangerea cu Romania de la Europeanul de handbal feminin

            Presa din Spania acorda spatii largi infrangerii suferite de nationala iberica in fata Romaniei, la Campionatul European de handbal feminin din Serbia. Jurnalistii spanioli recunosc superioritatea Romaniei si isi iau adio de la medalii. "Spania a pierdut orice sansa de a se bate pentru medalii la Europeanul din Serbia, dupa ce-a fost invinsa de Romania. Defensiva noastra n-a facut fata si Romania, condusa de o exceptionala Cristina Neagu, a castigat meritat" - El Comercio. "Superioritatea Romaniei a fost neta, mai ales in repriza secunda, cand problemele defensive ale nationalei conduse de Jorge Duenas au fost foarte vizibile" - La Nueva Espana...

            10 Decembrie 2012
             Cristian Gatu, despre victoria cu Spania

             Cristian Gatu, despre victoria cu Spania

             Presedintele Federatiei Romane de Handbal, Cristian Gatu, a declarat ca nu a avut norocul sa vada victoria Romaniei cu Spania, la Novi Sad, dar ca este foarte fericit. "Am avut ghinion, am intrat la pranz in Serbia si am fost intors din drum, dupa cativa kilometri. Din cauza vremii nefavorabile, erau mai departe drumuri inchise, mi-au spus ca nu este culoar de ajuns la Novi Sad si am revenit in Romania. Am vazut meciul la televizor, sigur ca mi-a fost greu, dar bucuria victoriei a fost imensa. Le felicit pe fete, remarca prestatia Paulei Ungureanu si a intregii echipe, dar ma si bucura nespus cresterea valorica a Cristinei Neagu...

             09 Decembrie 20121 comentariu
              Romania invinge Spania la Campionatul European de handbal feminin

              Romania invinge Spania la Campionatul European de handbal feminin

              Romania a obtinut prima victorie in Grupa II principala a Campionatului European de handbal feminin din Serbia, impunandu-se cu 31-26 in fata Spaniei. "Tricolorele" au bifat duminica un important succes la turneul organizat in Serbia, invingand medaliata cu bronz de la Jocurile Olimpice de la Londra la capatul celui mai bun meci de pana acum la acest Campionat European. Romania a inceput excelent partida de la Novi Sad si, chiar daca ibericele au fost cele care au deschis scorul, elevele lui Tadici s-au instalat la conducere si au incheiat prima repriza cu un avantaj de trei goluri, scor 15-12...

              09 Decembrie 20128 comentarii
               Radu Voina a stabilit urmatoarea tinta a Romaniei - victorie cu Norvegia

               Radu Voina a stabilit urmatoarea tinta a Romaniei - victorie cu Norvegia

               Selectionerul Radu Voina este foarte multumit dupa victoria elevelor sale din meciul cu Ungaria si a stabilit deja urmatorul obiectiv al nationalei - victorie cu Norvegia. "Fetele si-au dorit foarte mult aceasta victorie. Au facut o prima repriza foarte buna, in a doua parte, cand s-au apropiat la doua goluri ne-a tresarit inima, dar asta e forta unei echipe mari, sa revina. A fost greu pentru ca nu mai aveam timeout, dar pana la urma a iesit totul bine. Eu spun ca fetele au revenit bine si importante sunt punctele obtinute azi. Ungaria a facut un joc mai bun, dar s-au relaxat prematur. Norvegia ramane o mare forta a handbalului feminin, chiar daca lipsesc unele jucatoare...

               07 Decembrie 2009

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                De ce nu a suportat Simona Halep să se uite la meciurile de tenis de la Jocurile Olimpice
                Simona Halep a dezvăluit că nu s-a uitat la meciurile de tenis de la Jocurile Olimpice, pentru că a fost extrem de dezamăgită că nu a putut...

                Reghe, ultimatum pentru Ana Maria Prodan! Când se va pronunța divorțul
                Scandalul conjugal dintre Laurențiu Reghecampf și Ana Maria Prodan intră într-o nouă fază. În vreme ce Prodanca este tot mai agresivă pe...

                Ce a simțit Gică Popescu la eliminarea echipelor românești din cupele europene
                Fostul internaţional Gheorghe Popescu a declarat că a simţit ruşine, joi seară, după ce toate cele trei reprezentante ale României au fost...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor