Sanmartean nationala romania

Doi fotbalisti din nationala Romaniei se trateaza la "vrajitoare"

08 Iunie 2015 - Doi fotbalisti din nationala Romaniei se trateaza la "vrajitoare"

Doi fotbalisti din nationala Romaniei au ales sa se trateze la clinica Marijanei Kovacevici, din Belgrad. Supranumita "vraci" sau chiar "vrajitoare", Marijana este renumita in lumea fotbalului pentru modul aproape miraculos in care trateaza anumite afectiuni. Razvan Rat si Lucian Sanmartean sunt cei doi romani care au mers recent ca aceasta pentru tratamente, lucru recunoscut chiar de selectionerul Anghel Iordanescu. Se pare ca recuperarea celor doi a decurs bine pentru ca Rat si Sanmartean au fost inclusi in lotul nationalei pentru meciul cu Irlanda de Nord...

5 comentarii
Alte articole despre:  jucatori nationala Romania, Romania Irlanda Nord, jucatori romani Marijana Kovacevici
Sanmartean da cartile pe fata: Ce spune despre conflictul cu Piturca

22 Decembrie 2014 - Sanmartean da cartile pe fata: Ce spune despre conflictul cu Piturca

Lucian Sanmartean, unul dintre cei mai buni jucatori romani din ultimii ani, a vorbit despre conflictul dintre el si fostul selectioner, Victor Piturca. Mijlocasul Stelei marturiseste ca nu a discutat foarte mult cu Piturca si ca acesta nu i-a explicat niciodata de ce l-a ocolit in momentul in care trimitea convocarile. In acelasi timp, el dezvaluie un episod despre care crede ca a fost hotarator in relatia cu Piturca. "Nu am discutat prea mult cu el... M-a convocat o data si i-am explicat ca aveam o problema musculara. Eram la Vaslui atunci. Pentru ca eram convocat atat de rar, in general ma evita, nu m-am dus sa-i spun: Domnule, am o problema medicala. Am venit la lot. M-am gandit asa: Daca ma cheama o data la un an si cu o seara inainte ii spun ca-s accidentat, ce va crede despre mine? Ca sunt fricos sau ca imi fac ambitia sa nu joc?...

Alte articole despre:  Sanmartean Piturca nationala, Sanmartean nationala Romania, Sanmartean convocat nationala Romania
"Micul Platini", ridicat in slavi de presa internationala

19 Noiembrie 2014 - "Micul Platini", ridicat in slavi de presa internationala

Lucian Sanmartean, poreclit "Micul Platini", ii incanta nu numai pe microbistii romani, ci si pe jurnalistii straini, care abia acum incep sa-l descopere. Una dintre cele mai mari agentii de stiri din lume, Reuters, a publicat recent un material in care mijlocasul Stelei este eroul principal. Cu titlul "Un Sanmartean intinerit trezeste la viata nationala Romaniei", cei de la Reuters il ridica in slavi pe jucatorul formatiei din bulevardul Ghencea. "Romania culege roadele unei veritabile intineriri a lui Lucian Sanmartean, veteranul jucator revenind la echipa nationala dupa trei ani de pauza si dovedindu-se un om de baza in primul 11...

3 comentarii
Alte articole despre:  Sanmartean nationala Romania, Sanmartean presa internationala
Presa elena: Iata ce problema au romanii cu Sanmartean

17 Noiembrie 2014 - Presa elena: Iata ce problema au romanii cu Sanmartean

Chiar daca au pierdut rusinos meciul cu Insulele Feroe, grecii inca mai au sperante de calificare si sustin ca echipa noastra nationala are o problema cu Lucian Sanmartean. Situatia lui Lucian Sanmartean la echipa nationala este privita ca o problema de jurnalistii eleni de la Novasport, care argumenteaza prin prisma faptului ca mijlocasul are 34 de ani. "Prima problema a romanilor este Lucian Sanmartean", a comentat sursa citata. Grecii noteaza ca Sanmartean va avea 36 de ani in 2016, cand va avea loc turneul final din Franta, pe care l-ar putea rata astfel din cauza varstei...

3 comentarii
Alte articole despre:  Lucian Sanmartean nationala Romaniei, Lucian Sanmartean presa elena
Intalnire de gradul III: "Regele" Hagi a discutat cu "Micul Platini"

16 Octombrie 2014 - Intalnire de gradul III: "Regele" Hagi a discutat cu "Micul Platini"

"Regele" Gheorghe Hagi s-a intalnit, miercuri, la baza FRF de la Mogosoaia cu cel pe care multi il vad drept urmasul sau in nationala Romaniei, Lucian Sanmartean.
Fostul lider al "tricolorilor" a discutat cateva minute cu cel poreclit "Micul Platini", felicitandu-l pentru evolutiile din meciurile cu Ungaria si Finlanda.
Revenit dupa trei ani la prima reprezentativa, Lucian Sanmartean a fost cel mai bun om al Romaniei in cele doua partide din preliminariile Euro 2016.
Daca in fata maghiarilor a creat faza golului nostru, in disputa din Finlanda a pasat decisiv la cele doua reusite ale lui Stancu si a provocat eliminarea unui adversar...

Alte articole despre:  Hagi Sanmartean nationala, Sanmartean nationala Romania, Romania preliminarii Euro 2016
Sanmartean da cartile pe fata: De ce n-a fost titular cu Finlanda

15 Octombrie 2014 - Sanmartean da cartile pe fata: De ce n-a fost titular cu Finlanda

Lucian Sanmartean, cel mai bun fotbalist roman al momentului, a explicat de ce nu a fost titular in meciul cu Finlanda, de marti seara. Mijlocasul Stelei a explicat ca nu era in cea mai buna forma fizica si ca a convenit cu selectionerul Victor Piturca sa intre doar in repriza secunda. "Am avut cateva probleme fizice deoarece am tot jucat din trei in trei zile. Am discutat cu domnul Victor Piturca si am convenit sa intru in repriza secunda, daca jocul ar fi permis", a explicat Sanmartean dupa meci...

1 comentariu
Alte articole despre:  Sanmartean nationala Romania, Sanmartean Piturca nationala, Romania Finlanda rezultat
Victor Piturca, despre victoria cu Finlanda si plecarea de la nationala Romaniei

14 Octombrie 2014 - Victor Piturca, despre victoria cu Finlanda si plecarea de la nationala Romaniei

Victor Piturca a comentat victoria obtinuta marti seara de nationala Romaniei in Finlanda, dar si zvonurile legate de o posibila plecare a sa dupa acest joc. "Sunt foarte multumit. Am castigat un meci extrem de important, mai ales dupa ce-am pierdut doua puncte mari cu Ungaria. Zic eu, dupa aceasta victorie, am sters cu buretele acel rezultat. Mi-a fost putin teama de acest joc, dar baietii au jucat la un nivel fizic foarte bun", a spus Piturca la TVR 1. "Circulatia mingii a fost si ea foarte buna, mai ales dupa intrarea in teren a lui Sanmartean. Am planificat sa joace doar 35 de minute", a continuat acesta...

4 comentarii
Alte articole despre:  Piturca reactie Finlanda Romania, Piturca declaratie Finlanda Romania, Piturca declaratie plecare nationala Romania
Hagi pune presiune pe "Micul Platini": E greseala lui

08 Octombrie 2014 - Hagi pune presiune pe "Micul Platini": E greseala lui

Gica Hagi pune presiune pe Lucian Sanmartean dupa ce "Micul Platini" a anuntat ca nu vrea sa poarte numarul 10 nici la echipa nationala. "Regele" crede ca, dimpotriva, mijlocasul Stelei este cel mai indreptatit sa preia tricoul pe care l-a purtat si el. "Sanmartean e numarul zece. Ca nu vrea el sa poarte zece... Daca nici el nu merita, atunci cine? Chiar daca e la varsta la care e, trebuie sa-l poarte. E o greseala de a lui. A mai facut greseli si in tinerete, acum face inca una, sa spuna ca nu poate purta numarul zece. Pai el trebuie sa poarte doar zece pe spate. Altul nu poti sa ai, tu esti decar!", a spus Hagi la DolceSport...

Alte articole despre:  Hagi Sanmartean nationala, Sanmartean nationala Romania, Romania Ungaria EURO 2016
Scandal la Steaua? "Micul Platini" ii da o replica dura lui Galca

07 Octombrie 2014 - Scandal la Steaua? "Micul Platini" ii da o replica dura lui Galca

Un scandal urias pare ca mocneste la Steaua, cel mai bun jucator din lot, Lucian Sanmartean, fiind "la cutite" cu antrenorul Costel Galca. "Micul Platini" l-a contrat public pe tehnicianul campioanei. La o zi dupa ce Galca a declarat ca il va folosi pe Sanmartean pe postul de inchizator, acesta a reactionat destul de dur. "Calitatea de recuperator nu este de baza pentru mine. Eu am incercat sa deposedez din plasament. E ca si cum l-as pune pe Pintilii, ca tot imi este prieten, sa dribleze ca mine. Calitatea mea nu este sa distrug, ci sa construiesc. Dar, sigur, am invatat sa fac si faza defensiva", a spus Sanmartean...

2 comentarii
Alte articole despre:  Sanmartean Galca Steaua, Lucian Sanmartean Steaua, Sanmartean nationala Romania
Sanmartean rupe tacerea: Iata ce le raspunde lui Piturca si Mircea Lucescu

13 Septembrie 2012 - Sanmartean rupe tacerea: Iata ce le raspunde lui Piturca si Mircea Lucescu

Lucian Sanmartean s-a resemnat cu gandul ca nu va fi convocat la nationala Romaniei. Din moment ce nationala merge fara mine, are dreptate domnul Piturca. Era foarte bine daca ajungeam la echipa nationala, dar n-am facut un capat de tara. Pentru mine, a fost o perioada de relaxare cu familia. Cred ca am ajutat la o maturitate si in ultima vreme am jucat destul de ok. Este si normal sa-mi iau gandul de la nationala, atata timp cat selectionerul se bazeaza pe doi jucatori foarte buni, pe acea parte", a spus Sanmartean la Digi Sport...

1 comentariu
Alte articole despre:  Sanmartean raspunde Piturca Lucescu, Sanmartean nationala Romania
Sanmartean ii da replica lui Mircea Lucescu

07 Septembrie 2012 - Sanmartean ii da replica lui Mircea Lucescu

Mijlocasul Lucian Sanmartean i-a dat replica lui Mircea Lucescu, dupa ce antrenorul formatiei Sahtior Donetk a declarat ca vasluianul este un "fotbalist limitat". "Stilul meu de joc poate arata indolenta si nepasare, dar nu e asa. De cand a venit domnulo Hizo la Vaslui am fost curios si dupa fiecare joc mi-am luat indicii de la firmele specializate: arata destul de multa implicare in jocul echipei mele. Stilul meu pare usor indolent, mi-a creat mereu probleme, ca sunt iesit din joc, ca nu particip prea mult. Jocul meu nu se va schimba nici in urmatorii ani, pentru ca asta sunt. Nu veti vedea la mine nici modul de a alerga, nici modul de a ma exprima in genul lui Bourceanu, care se vede si in alergare, si in atitudine ca isi doreste foarte mult...

1 comentariu
Alte articole despre:  Sanmartean Mircea Lucescu, Sanmartean nationala Romaniei, Sanmartean FC Vaslui
Convocare de ultim moment la nationala Romaniei

19 Ianuarie 2012 - Convocare de ultim moment la nationala Romaniei

Federatia Romana de Fotbal (FRF) a anuntat, joi, ca Laurentiu Marinescu a fost convocat la echipa nationala pentru cantonamentul din Antalya in locul lui Lucian Sanmartean. Potrivit unui comunicat remis de forul condus de Mircea Sandu, Sanmartean nu va face deplasarea in Turcia din cauza unor probleme familiale, locul vasluianului fiind luat de Marinescu ("U" Cluj). "Din cauza unor probleme familiale de ultim moment, Lucian Sanmartean nu va mai putea onora convocarea la echipa noastra nationala pentru apropiatul turneu din Antalia (21.01 - 02.02 a.c.)...

Alte articole despre:  Marinescu convocat nationala, Lucian Sanmartean, nationala Romaniei cantonament Turcia
Nationala Romaniei: inca o fila in dosarul calificarilor ratate

15 Octombrie 2011 - Nationala Romaniei: inca o fila in dosarul calificarilor ratate

Romania a incheiat, marti, o alta campanie chinuitoare de calificare pentru un turneu final. De data asta a fost Euro 2012, al cincilea turneu ratat din ultimele sase. Euro 2008 a fost singura mare competie importanta unde Romania a fost prezenta, dupa retragerea lui Hagi. Atunci, Victor Piturca a fost cel care a calificat nationala. A fost schimbat insa cu Razvan Lucescu, in aprilie 2009, dupa infrangerea din Austria, in preliminariile pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud. Nationala a inceput lamentabil calificarile pentru Euro 2012, cu un egal impotriva Albaniei. A fost 1-1 la Piatra-Neamt, intr-o echipa fara Chivu si Mutu, care era suspendat. Meciul a fost ultimul in echipa nationala pentru Lobont si Contra. Cu 3 ani inainte, Albania era "demontata" in ultimul meci pe vechiul Stadion National, scor 6-1. A urmat deplasarea in Belarus, unde Romania nu a reusit decat un egal, 0-0, intr-un meci in care ocaziile mari au venit abia pe finalul meciului...

Alte articole despre:  nationala Romaniei, calificare ratata, euro 2012 calificare ratata Romania, preliminarii EURO 2012
Nationala Romaniei, decimata de accidentari prostesti

08 Octombrie 2011 - Nationala Romaniei, decimata de accidentari prostesti

Ratarea calificarii la Euro 2012 nu a spart ghinionul nationalei Romaniei, echipa fiind decimata de accidentari, unele dintre ele stupide, inaintea ultimului joc din preliminarii. Primul care s-a "rupt" a fost Lucian Sanmartean, mijlocasul celor de la FC Vaslui fiind schimbat in prima repriza a meciului cu Belarus, dupa ce a creat practic primul gol. Explicatia a venit dupa fluierul de final, de la selectionerul Victor Piturca, si este una incredibila - Sanmartean s-a accidentat in somn! "Lui Sanmartean i s-a blocat genunchiul in somn cu o seara inainte, iar eu n-am stiut de asta. Mi-a zis abia la schimbare cand nu mai putea sa alerge", a explicat Piturca...

3 comentarii
Alte articole despre:  nationala romania decimata accidentari, Sanmartean accidentat nationala, Gardos accidentat nationala, echipa nationala Romania
Sanmartean, propus la echipa nationala

08 August 2010 - Sanmartean, propus la echipa nationala

Presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, sustine ca Lucian Sanmartean ar fi trebuit chemat la echipa nationala. Mijlocasul vasluienilor nu a rupt gura targului in startul sezonului, dar Dragomir l-ar fi vazut la nationala. "Exista un jucator despre care nu vorbeste nimeni: Lucian Sanmartean. A fost accidentat, dar acum si-a revenit si ar fi trebuit sa fie la nationala", a spus Dragomir la GSP TV. Echipa nationala a Romaniei va disputa miercuri, 11 august, de la ora 21:15, un meci amical impotriva Turciei...

Alte articole despre:  FC Vaslui, Lucian Sanmartean, nationala Romaniei

Top 3 știri din presa centrală

Reacții dure din partea oltenilor după egalul Craiovei la Botoșani. Ce a spus Reghecampf
Paul Papp, fundaşul Universităţii Craiova, a declarat că echipa lui merita să câştige, în condiţiile în care a ratat şi un penali la...

Fotbal spectacol în Liga 1, între FC Botoșani și Universitatea Craiova. Cât s-a terminat partida
Echipa FC Botoşani a încheiat la egalitate, scor 2-2, luni, pe teren propriu, cu Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a XVIII-a a...

Moment intens între Gică Popescu și fiul său: "Dacă ai plecat, acolo să rămâi!"
Nicolas Popescu, mijlocașul de 18 ani al Farului, este băiatul lui Gică Popescu. Nicolas visează să joace alături de verișorul său Ianis...
  1. Un faimos fizician britanic trimite un avertisment lumii: ”Sfârșitul timpului este inevitabil” VIDEO
  2. Fenomen astronomic invizibil observat pentru prima dată în istorie. Ar putea schimba legile fizicii VIDEO
  3. Misterul orașului subacvatic din Japonia, nedescifrat: O civilizație avansată pierdută în istorie VIDEO
  4. Unde sunt extratereștrii: Astronomii au identificat locul unde s-ar putea ascunde VIDEO
  5. Spre noi țărmuri, Germania!
  6. Comoara ascunsă în adâncul oceanelor: Are valoarea de 700 de trilioane de dolari VIDEO
  7. Cartea pe care nimeni nu a putut-o citi de 400 de ani : Secretul alchimiștilor dezlegat prin spargerea unui cifru
  8. ”Este extraterestru”. Creatură rară descoperită pe fundul oceanului, în imagini nemaivăzute VIDEO
  9. Misterul provenienței aurului de pe Pământ a fost descifrat: Originea de necrezut a prețiosului metal VIDEO
  10. Unii internauți cred că au văzut extratereștri pe Marte: Ultimele poze primite de NASA de la rover FOTO VIDEO