Ziare.com
Nationala feminina de handbal a Romaniei are un nou selectioner - oficial

Nationala feminina de handbal a Romaniei are un nou selectioner - oficial

Nationala feminina de handbal a Romaniei are, incepand de joi, un nou selectioner. Antrenorul lui SCM Craiova, Bogdan Burcea, este noul selectioner al Romaniei, dupa ce a fost votat in Consiliul de Administratie al FRH. "Contractul cu noul ...

16 Ianuarie 2020

Selectioner nationala handbal romania

Haos in handbalul romanesc: Jucatoare scoase din lot chiar inaintea plecarii spre Mondiale

Haos in handbalul romanesc: Jucatoare scoase din lot chiar inaintea plecarii spre Mondiale

Continua haosul din handbalul romanesc, echipa nationala fiind afectata de hotararile contradictorii luate la nivel de Federatie chiar inaintea plecarii spre Campionatul Mondial. Scandalul a debutat dupa ce Agentia Nationala Anti Doping a informat forul condus de Alexandru Dedu ca jucatoarele formatiei Corona Brasov au fost supuse unei proceduri interzisa de reglementarile internationale, mai multe sportive fiind in lotul pentru turneul final. In prima faza s-a decis ca toate jucatoarele de la Corona convocate la nationala sa fie lasate acasa, numai ca Federatia a anuntat apoi ca doar Bianca Bazaliu si Cristina Laslo sunt scoase din lot, Eliza Buceschi si Daria Bucur fiind in continuare convocate...

20 Noiembrie 2019
  Iata ce planuri are noul selectioner al nationalei feminine de handbal

  Iata ce planuri are noul selectioner al nationalei feminine de handbal

  Noul selectioner al nationalei feminine de handbal a Romaniei, suedezul Tomas Ryde, a dezvaluit ce planuri are pe banca reprezentativei noastre. Ryde spune ca nationala noastra a avut evolutii oscilante si ca accidentarile jucatoarelor de baza au contat mult, insa el isi propune acum sa construiasca o echipa puternica inclusiv prin promovarea tinerelor de perspectiva. "Am vazut urcusuri si coborasuri. Am vazut ca au contat mult accientarile Cristinei Neagu si Elizei Buceschi. Portarii s-au dezvoltat mult, dar cred ca increderea in propriile puteri pe care o au jucatoarele nu este asa cum ar trebui sa fie...

  25 Mai 2019
   Tadici propune trei jucatoare pentru nationala feminina de handbal a Romaniei

   Tadici propune trei jucatoare pentru nationala feminina de handbal a Romaniei

   Fost selectioner al reprezentativei de seniori si actual selectioner al celei de tineret, Gheorghe Tadici propune trei jucatoare noi pentru nationala Romaniei de handbal. Reputatul tehnician sustine ca Anca Georgiana Polocoser, Lorena Ostase si Madalina Zamfirescu pot ajuta mult nationala noastra in viitor. "Zamfirescu, Polocoser, Ostase. Sunt sigur ca ma ajuta daca le iau cu mine la Trofeul Carpati. Nu ar fi ajutat acum la nationala mare, dar ma ajutau pe viitor. Ostase e o jucatoare care, incepand de anul viitor, va fi jucatoare de baza cu Zamfirescu langa ea. Zamfirescu a capatat experienta, e cu echipa nationala", a declarat fostul selectioner la ProSport LIVE...

   17 Decembrie 2018
    Iata ce spun handbalistele Romaniei dupa victoria de la Campionatul European: Cel mai dificil meci, am tremurat pe final

    Iata ce spun handbalistele Romaniei dupa victoria de la Campionatul European: Cel mai dificil meci, am tremurat pe final

    Handbalistele noastre au recunoscut ca au avut parte de un meci foarte greu in compania Cehiei la Campionatul European din Suedia, insa sunt bucuroase ca au reusit pana la urma sa se impuna. Madalina Zamfirescu a marturisit ca s-a temut pe final de joc si este fericita ca ea si colegele sale au obtinut victoria atat de importanta. "Ma bucur ca nu am renuntat si am dat totul pana la sfarsit. A fost cel mai dificil meci de pana acum, mi-a fost frica de el, nu pentru ca am simtit relaxare, dar ne asteptam sa dea totul. Am cam tremurat pe final, cred ca inca tremuram. Nu a mers apararea cum ne-am dorit, dar speram ca astazi sa fi fost cel mai slab meci al nostru si maine sa fie cel mai bun", a spus Zamfirescu potrivit lead.ro...

    14 Decembrie 2016
     Minunata nationala a Romaniei si-un selectioner strain asa cum trebuie

     Minunata nationala a Romaniei si-un selectioner strain asa cum trebuie

     Nationala feminina de handbal a Romaniei obtine din nou rezultate impresionante la un turneu final, iar Ambros Martin ne arata in aceste zile cum trebuie sa fie un selectioner strain. "Tricolorele" ne fac sa visam la o medalie la Campionatul European din Suedia, desi ele si antrenorul lor refuza sa vorbeasca despre acest lucru. Insa chiar daca nu discuta, este evident ca toti cei aflati in echipa se gandesc si ei la acest lucru. Am invins Rusia, am invins Croatia, am invins Ungaria si am pierdut destul de greu cu Norvegia. Un parcurs aproape fara greseala as indrazni sa spun, chiar daca au mai existat ceva poticneli. Incurajator este faptul ca Romania pare sa evolueze mai bine cu fiecare meci pe care il disputa la turneul final. Si, cel putin pentru moment, nu exista indicii ca acest parcurs ascendent se va opri...

     12 Decembrie 20163 comentarii
      Nationala de handbal feminin a Romaniei, momente incordate in Suedia. Fetele au parasit antrenamentul dupa o alarma de incendiu

      Nationala de handbal feminin a Romaniei, momente incordate in Suedia. Fetele au parasit antrenamentul dupa o alarma de incendiu

      Un incident cu adevarat neplacut a avut loc in Suedia, sambata seara, in momentul in care nationala de handbal feminin a Romaniei isi efectua antrenamentul oficial inaintea partidei cu Ungaria de duminica. Antrenamentul fetelor lui Ambros Martin a fost oprit brusc, dupa ce o alarma de incendiu a izbucnit brusc, Cristina Neagu si compania fiind nevoite sa paraseasca de urgenta sala de la Helsingborg. In momentul in care alarma de incendiu s-a declansat, atat sportivele, cat si jurnalistii si spectatorii prezenti la antrenamentul oficial au plecat in graba pentru a sta departe de pericol...

      10 Decembrie 2016
       Selectionerul Romaniei comenteaza victoria de la Campionatul European: Ce ne trebuie pentru calificarea in semifinale

       Selectionerul Romaniei comenteaza victoria de la Campionatul European: Ce ne trebuie pentru calificarea in semifinale

       Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Ambros Martin, a comentat victoria obtinuta de "tricolore" la Campionatul European din Suedia. Spaniolul a laudat jocul ofensiv al nationalei noastre si a remarcat faptul ca fetele au puterea de a reveni in joc in momentele dificile. "Suntem bucurosi ca suntem in grupa principala, mai ales pentru modul in care am facut-o, iesind din aceasta grupa foarte grea. Cred ca azi am aratat o alta fata a echipei. Daca in meciul anterior defensiva a fost fantastica, azi atacul ne-a ajutat sa fim in meci, sa jucam impotriva unei defensive puternie a Croatiei. Mergem pas cu pas, imbunatatind mereu ceva in sistemul nostru si cel mai imporant e ca jucatoarele sa creada...

       09 Decembrie 2016
        Romania invinge Croatia la Campionatul European de handbal. Calificare superba in grupele principale

        Romania invinge Croatia la Campionatul European de handbal. Calificare superba in grupele principale

        Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie categorica in duelul cu reprezentativa similara a Croatiei de la Campionatul European. "Tricolorele" s-au impus cu scorul de 31-26 si au obtinut asadar calificarea in grupele principale de la turneul final. Fetele pregatite de Ambros Martin au inceput destul de slab partida, facandu-l pe selectioner sa le spuna ca inca dorm la primul time out al jocului. Acea pauza a fost insa semnalul de trezire, echipa noastra reusind sa isi demonstreze superioritatea...

        09 Decembrie 20162 comentarii
         Reactia selectionerului Romaniei dupa infrangerea de la Campionatul European

         Reactia selectionerului Romaniei dupa infrangerea de la Campionatul European

         Selectionerul nationalei feminine de handbal a Romaniei, Ambros Martin, a vorbit despre infrangerea suferita de "tricolore" in duelul cu Norvegia. Tehnicianul sustine ca diferenta a fost facuta de lucrurile mici, erorile sportivelor noastre permitandu-le adversarelor sa se distanteze. "Lucrurile mici au facut diferenta, ele au avut un ritm mai bun, echipa e mai sudata, sunt obisnuite sa joace de mult timp impreuna. Dar vad un viitor frumos pentru echipa noastra, e doar inceputul, e un drum lung, trebuie sa luam meci cu meci. In ambele reprize le-am dat ocazia sa se distanteze la trei goluri, si e foarte greu sa faci asta cand joci cu Norvegia. Dar am incercat pana in ultimul moment sa revenim. Meciul a fost in mainile noastre, dar nu am profitat de lucrurile mici care au contat si au facut diferenta", a explicat selectionerul, citat de lead.ro...

         06 Decembrie 2016
          O echipa nationala asa cum trebuie

          O echipa nationala asa cum trebuie

          Poate parea putin deplasat pentru unii, doar atipic pentru altii, insa as vrea sa fac ceva ce nu se prea obisnuieste - din pacate - in sportul romanesc, sa laud o echipa nationala dupa o infrangere. Reprezentativa noastra de handbal feminin a debutat cu o infrangere la Campionatul European din Suedia, insa pe mine unul m-a impresionat. "Tricolorele" au mers la turneul final fara mai multe dintre jucatoarele de baza din ultimii ani, astfel ca asteptarile mele nu erau si nu sunt in continuare foarte mari. Imi doream sa vad o echipa care sa nu intre pe teren deja invinsa, ci dispusa sa lupte...

          06 Decembrie 20161 comentariu
           Romania, invinsa greu in primul meci de la Campionatul European de handbal

           Romania, invinsa greu in primul meci de la Campionatul European de handbal

           Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat cu o infrangere la Campionatul European din Suedia, fetele noastre fiind invinse de cea mai puternica adversara din Grupa D, reprezentativa Norvegiei. Nordicele s-au impus insa destul de greu, la o diferenta de numai doua goluri, scor 23-21. Reprezentativa noastra, aflata intr-o formula inedita la turneul final, fara multe jucatoare de baza si cu destule debutante, a inceput bine partida, reusind sa se mentina in avantaj in primul sfert de ora. Din pacate, nu am reusit niciodata sa ne desprindem la 3-4 goluri, astfel ca adversarele au reusit sa revina de fiecare data si apoi chiar sa preia conducerea...

           05 Decembrie 20165 comentarii
            Adevarul despre schimbarea selectionerului nationalei feminine de handbal: Nu am fost multumiti de rezultatul de la Rio

            Adevarul despre schimbarea selectionerului nationalei feminine de handbal: Nu am fost multumiti de rezultatul de la Rio

            Suedezul Tomas Ryde a fost indepartat de la nationala feminina de handbal a Romaniei din cauza rezultatului sub asteptari de la Jocurile Olimpice. O spune cu jumatate de gura chiar presedintele Federatiei de la Bucuresti, Alexandru Dedu. Daca imediat dupa esecul din Brazilia selectionerul a primit asigurari ca isi va pastra postul pana la sfarsitul lui 2016, lucrurile s-au schimbat radical dupa numai o luna. Alexandru Dedu a dezvaluit marti seara ca a avut o discutie cu Tomas Ryde in urma careia a decis sa intrerupa colaborarea cu acesta...

            05 Octombrie 20161 comentariu
             Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

             Reactie de zile mari dupa victoria splendida a nationalei de handbal: Romania e cea mai buna din Europa!

             Selectionerul nationalei feminine de handbal a Norvegiei, Thorir Hergeirsson, a avut o reactie de zile mari dupa ce echipa sa a fost invinsa de nationala Romaniei. Antrenorul campioanei mondiale in exercitiu sustine ca echipa noastra este cea mai buna din Europa in momentul de fata! "Echipa mai buna din acest meci a fost Romania. Din toate punctele de vedere. Poate, in acest moment, este cea mai buna echipa din Europa. In acest moment. Am avut probleme in atac, apoi am fost nesiguri in aparare pentru ca am dus problemele din atac in aparare. Diferenta de 7 goluri dupa prima repriza a fost putin cam mult", a spus Hergeirsson, conform DolceSport...

             10 Martie 20161 comentariu
              Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

              Scandal urias la nationala de handbal a Romaniei: Tadici acuza o selectie "pe pile"

              Nationala feminina de handbal a Romaniei este lovita de un scandal urias dupa infrangerea suferita in fata Spaniei la Campionatul Mondial din Danemarca. Fostul selectioner al "tricolorelor", Gheorghe Tadici, acuza ca lotul pentru turneul final a fost selectionat "pe pile". Acesta da ca exemplu selectia Patriciei Vizitiu, jucatoare despre care spune ca n-a prins nici lotul la echipa ei de club in ultima luna, acuzand ca handbaliste care au aratat o forma mult mai buna au fost lasate acasa. "Domnule, eu va intreb atat: Pe ce criterii a fost selectionata Vizitiu? Doar ca este stangace? Tacalie a jucat bine pe postul ei. Vizitiu, la ultimele patru meciuri oficiale la echipa de club, nu a fost pe foaia de joc, n-a intrat intre cele 16 jucatoare. Cum poate fi selectionata o astfel de jucatoare? N-a jucat deloc in ultima luna, retineti!...

              09 Decembrie 20152 comentarii
               Romania, locul 9 la Campionatul European de handbal: Va fi demis Tadici?

               Romania, locul 9 la Campionatul European de handbal: Va fi demis Tadici?

               Nationala feminina de handbal a Romaniei a incheiat pe locul 9 parcursul de la Campionatul European, iar problema demiterii selectionerului Gheorghe Tadici revine in actualitate. Desi acesta a sustinut in mai multe randuri ca nu i-a fost impus un obiectiv pentru turneul final, presedintele Federatiei, Alexandru Dedu, se declara nemultumit de traseul reprezentativei noastre. "Le-am transmis fetelor, am fost la mana altora pe tot parcursul la Europene si imi doresc din suflet sa fim la mana noastra, nu la a altora. Acum, cu exceptia meciului cu Norvegia, in care am depus armele prea repede, fetele s-au luptat, e adevarat ca se putea mai mult, chiar daca ne-am batut cu fortele handbalului feminin. Daca parcursul era mai lung, am fi fost mai bine, pentru ca echipa a mers crescator, fetele au capatat incredere de la meci la meci", a spus Dedu pentru Mediafax...

               18 Decembrie 20141 comentariu

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                LIVETEXT Turneul de la Dubai: Patricia Tig intalneste o castigatoare de Grand Slam. Sorana Cirstea e in turul doi, Ana Bogdan a fost eliminata
                Turneul WTA de la Dubai, la care Simona Halep a ales sa nu participe, continua luni cu meciurile din primul tur, in care sunt implicate si patru...

                Revenire de senzatie la CFR Cluj. A castigat trei titluri la rand cu campioana Romaniei
                Portarul lituanian Giedrius Arlauskis (33 de ani) a revenit luni la CFR Cluj, dupa aproximativ sapte luni, perioada in care a evoluat in...

                FOTO si VIDEO Imagini de colectie cu Ianis Hagi la petrecerea de titlu. Rangers a sarbatorit al 55-lea trofeu
                Formatia Glasgow Rangers, la care joaca Ianis Hagi, a castigat duminica titlul in Scotia, profitand de faptul ca rivala Celtic Glasgow a remizat cu...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor