Ziare.com
Romania naturalizeaza un francez pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo

Romania naturalizeaza un francez pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo

Presedintele Federatiei Romane de Triatlon (FRTRI), Vlad Stoica, a declarat, pentru Agerpres, ca sportivul francez Felix Duchampt se afla in curs de naturalizare pentru a putea reprezenta Romania la Jocurile Olimpice de la Tokyo. "Felix Duchampt ...

26 Decembrie 2019

Sportivi romani jocurile olimpice

JO 2018: Rezultatele de miercuri ale sportivilor romani

JO 2018: Rezultatele de miercuri ale sportivilor romani

Cosmin Atodiresei si Stefan Musei au incheiat pe locul 19 (din 20) finala de dublu masculin la sanie. Cei doi au incheiat proba in 47.171 secunde. Medalia de aur a fost cucerita de Tobias Wendl si Tobia Arlt, din Germania. Argintul a fost castigat de Peter Penz si Georg Fischler, din Austria, iar ultimul loc pe podium a fost ocupat de Toni Eggert si Sascha Benecken, din Germania...

14 Februarie 2018
  Jocurile Olimpice 2018: Raluca Stramaturaru a reusit cea mai buna performanta romaneasca din ultimii 24 de ani

  Jocurile Olimpice 2018: Raluca Stramaturaru a reusit cea mai buna performanta romaneasca din ultimii 24 de ani

  Trei sportivi romani au evoluat marti la Jocurile Olimpice ce se desfasoara in aceasta perioada in Coreea de Sud, la PyeongChang. Timea Lorincz si Alin Florin Cioanca, la ski fond, iar Raluca Stramaturaru la sanie. Raluca Stramaturaru a terminat finala pe locul 7, ceea ce reprezinta cea mai buna performanta romaneasca din ultimii 24 de ani. De partea cealalta, Timea s-a clasat pe locul 61, iar Alin a incheiat concursul pe locul 48...

  13 Februarie 20181 comentariu
   Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele de luni ale sportivilor romani

   Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele de luni ale sportivilor romani

   Sportivii romani au avut evolutii modeste si in ziua de luni, ei nereusind sa se apropie de pozitiile fruntase in probele in care au luat startul. Cornel Puchiano a fost primul roman intrat in concurs luni, insa a incheiat pe abia pe antepenultimul loc (58 din 60) proba de sprint 12.5 kilometri la biatlon, la peste 6 minute de primul clasat A urmat Raluca Stramaturaru, ea terminand pe pozitia a 12-a dupa doua manse in proba de sanie, simplu feminin. In fine, Daniela Haralambie a reusit sa se califice in mansa a doua a finalei de la sarituri, acolo unde a incheiat pe locul 25...

   12 Februarie 2018
    Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele sportivilor romani de duminica

    Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele sportivilor romani de duminica

    Ziare.com v-a tinut la curent cu toate evolutiile sportivilor romani in a treia zi a Jocurilor Olimpice de iarna editia 2018, editie care are loc in Asia, in Coreea de Sud, in orasul PyeongChang. Paul Constantin Pepene a avut de departe cel mai bun rezultat al zilei, cu locul 24 in proba de schiatlon. cel mai bun rezultat de la aceste Jocuri pentru tara noastra. In proba de sanie, Vali Cretu a terminat pe locul 29, in timp ce colegul sau Andrei Turea a incheiat dupa primele 3 manse pe 31. Cei doi romani nu s-au calificat in ultima mansa, cea de-a 4-a, avand in vedere ca aici s-au calificat doar primii 20 de sportivi...

    11 Februarie 20182 comentarii
     Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele inregistrate sambata de sportivii romani si programul de duminica

     Jocurile Olimpice 2018: Rezultatele inregistrate sambata de sportivii romani si programul de duminica

     Sportivii romani care au evoluat sambata la Jocurile Olimpice de la PyeongChang au avut prestatii slabe. In finala de la biatlon, proba de sprint 7.5 kilometri, Eva Tofalvi a avut o prestatie modesta, terminand pe locul 81 din 87. De asemenea, Valentin Cretu si Andrei Turea au avut evolutii modeste in primele doua manse la sanie si au nevoie de o minune, duminica. Iata programul de duminica:...

     10 Februarie 20181 comentariu
      Incepe a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna, la PyeongChang

      Incepe a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna, la PyeongChang

      Cea de-a XXIII-a editie a Jocurilor Olimpice de iarna va debuta oficial vineri la PyeongChang, in Coreea de Sud, cu ceremonia de deschidere, programata de la ora 13,00 (ora Romaniei). Competitia, la care vor participa peste 2.900 de sportivi, dintre care 28 sunt romani, se va desfasura intre 9 si 25 februarie, la 30 de ani dupa JO de vara de la Seul, din 1988. Orasul PyeongChang a obtinut, la 6 iulie 2011, dreptul de organizare a "Olimpiadei albe" dupa ce si-a depus candidatura de trei ori consecutiv, in 2010, 2014 si 2018, potrivit site-ului Comitetului Olimpic si Sportiv Roman...

      09 Februarie 20181 comentariu
       O romanca ce a evoluat la Jocurile Olimpice lanseaza acuzatii grave: Lipsa totala de sustinere a Federatiei!

       O romanca ce a evoluat la Jocurile Olimpice lanseaza acuzatii grave: Lipsa totala de sustinere a Federatiei!

       O sportiva ce a reprezentat Romania la Jocurile Olimpice de la Rio lanseaza acuzatii grave dupa competitia din Brazilia. Paula Todoran, participanta in proba de maraton de la Rio, sustine ca rezultatul sau, locul 101, a fost atat de slab si pentru ca nu a fost sprijinita asa cum trebuie. Sportiva acuza ca Federatia de profil nu a ajutat-o deloc pe parcursul pregatirii, ba chiar i-a pus si alte piedici, ea plecand cu intarziere spre Rio si neavand timp pentru a se acomoda cu fusul orar si clima. "Visul oricarui sportiv este de a ajunge la Jocurile Olimpice si ma bucur ca si eu mi-am putut indeplini acest vis. Nu sunt multumita de performanta obtinuta, nu aceasta este adevarata mea valoare, insa, greseala nu a venit din partea mea, deoarece eram foarte bine pregatita pentru acest maraton olimpic. Daca totul ar fi decurs normal, cred ca eram in stare sa-mi dobor propriul record obtinut in urma cu cateva luni la Sevilla. Motivele sunt multiple, in special lipsa totala de sustinere a Federatiei Romane de Atletism. Nu este posibil ca un sportiv care si-a realizat baremul pentru cea mai importanta competitie de nivel mondial sa nu fie sustinut de federatia de specialitate...

       02 Septembrie 20163 comentarii
        Jocurile Olimpice 2016: Singurul roman care a concurat joi a ratat dramatic finala

        Jocurile Olimpice 2016: Singurul roman care a concurat joi a ratat dramatic finala

        Ziua de joi nu a fost una reusita pentru Romania la Jocurile Olimpice si s-a incheiat foarte repede. Atletul roman Andrei Gag a ratat la limita calificarea in finala probei de aruncarea greutatii. Romanul a ratat primele doua aruncari, iar la a treia a reusit 20,40 metri, insa nu suficient pentru a se clasa intre primii 12 aruncatori, dintre cei 34 de sportivi prezenti in calificari, si nici nu a atins baremul de 20,65 metri care i-ar fi asigurat automat prezenta in finala. Aradeanul a fost la egalitate cu sportivul de pe locul 12, dar acesta a avut o aruncare valabila in plus, iar romanul a incheiat astfel calificarile pe locul 13, primul sub linie. Finala probei va avea loc in aceasta noapte, in jurul orei 02:30...

        18 August 2016
         Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de marti ale sportivilor romani

         Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele de marti ale sportivilor romani

         Ziua de marti de la Jocurile Olimpice a fost una relativ buna pentru sportivii romani, chiar daca delegatia noastra nu a obtinut nicio medalie. Am fost totusi extrem de aproape prin Alin Alexuc, cel care a ajuns pana in finala mica la lupte greco-romane, pierzand insa duelul. Gimnastul Andrei Muntean a avut o evolutie buna in finala de la paralele, dar nu a reusit totusi sa se implice in lupta pentru medalii. Mai jos, aveti toate rezultatele de marti ale sportivilor romani intrati in concurs la Jocurile Olimpice...

         17 August 20161 comentariu
          Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

          Jocurile Olimpice 2016: Rezultate dezamagitoare pentru romani

          Ziua de luni a fost una dezamagitoare pentru sportivii romani intrati in concursuri la Jocurile Olimpice. Desi pe hartie aveam sanse mari la medalii, in final palmaresul delegatiei noastre a ramas intact. Marian Oprea ne-a adus primul esec usturator, el parasind rusinos calificarile de la triplusalt, dupa trei ratari. A urmat o infrangere dramatica pentru Marian Dragulescu, care a incheiat pe pozitia a patra, dar la egalitate cu locul 3, in finala de la sarituri...

          15 August 20164 comentarii
           Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

           Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a cincea

           Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a cincea. Exista insa si o parte buna, intrucat echipa de handbal feminin a dat semne de revenire. La scrima, unde aveam mari sperante prin Tiberiu Dolniceanu in proba de sabie, nu am ajuns mai departe de sferturile de finala si am mai ratat o sansa importanta. La inot si haltere nu ne-am apropiat de asemenea de finale, dupa prestatii slabe din partea sportivilor nostri. In schimb, meciurile de tenis au fost amanate din cauza furtunii. La fel s-a intamplat si la canotaj...

           11 August 2016
            Jocurile Olimpice 2016: Mesajele sportivilor romani pentru fani

            Jocurile Olimpice 2016: Mesajele sportivilor romani pentru fani

            O parte dintre sportivii romani prezenti la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro si-au exprimat gandurile, inaintea debutului in competitie, intr-un clip postat de gimnastul Marian Dragulescu, pe pagina personala de Facebook. "Doamne ajuta! Suntem cu totii emotionati, abia asteptam sa incepem competitia. Sper sa prindem o zi buna, sa ne calificam in primul rand, iar in finala vedem noi", a declarat Dragulescu. Urmariti, in format LIVE TEXT, evolutia romanilor in probele de sambata Jucatorul de tenis Horia Tecau va debuta la Rio, sambata, de la 17:00, alaturi de Florin Mergea, in proba de dublu. Cei doi sportivi din Romania vor juca in primul tur impotriva unui cuplu din Argentina, Federico Delbonis/Guillermo Duran...

            06 August 2016
             Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 5-a

             Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele din ziua a 5-a

             Ziua a cincea a Jocurilor Olimpice de iarna, editia Soci 2014, a fost una de cosmar pentru tara noastra. Singura noastra reprezentanta care a intrat in concurs a fost nevoita sa abandoneze. Ania Monica Caill n-a reusit sa incheie proba de coborare, schi alpin. In schimb. Edit Miklos, sportiva nascuta in Romania, dar care reprezinta Ungaria la Olimpiada, a incheiat proba pe locul 7, la numai sase zecimi de medalia de bronz. Dar iata rezumatul zilei de la Soci:...

             12 Februarie 20142 comentarii
              Olimpiada Londra 2012: Programul sportivilor romani in a 14-a zi

              Olimpiada Londra 2012: Programul sportivilor romani in a 14-a zi

              Romania va concura intr-o singura proba in cadrul zilei cu numarul 14 a Jocurilor Olimpice de la Londra. Doar Ionut Alexandru Mitrea si Bogdan Mada vor concura, vineri, pentru Romania, cei doi urmand sa ia startul calificarile probei de Kaiac 2 masculin, 200 de metri. Mitrea si Mada vor incepe calificarile la ora 12:47 si daca se vor califica in semifinale vor lupta pentru un loc in ultimul act incepand de la ora 14:12. Noua medalii a cucerit delegatia Romaniei la Jocurile Olimpice de la Londra, doua de aur, cinci de argint si doua de bronz...

              10 August 20121 comentariu
               Adrian Nastase: Sportivii reprezinta Romania mai bine ca orice clip scump

               Adrian Nastase: Sportivii reprezinta Romania mai bine ca orice clip scump

               Sportivii romani reprezinta Romania mai bine decat orice clip scump difuzat la televiziuni straine si, "cu siguranta, mult mai bine decat greselile, stangaciile sau chiar pasivitatea celor platiti si responsabili sa ne promoveze in lume", sustine fostul premier Adrian Nastase pe blogul sau. "Stiu ca sportivii nostri merg acolo cu dorinta de a fi printre cei mai buni. Le doresc, din toata inima, ca realitatea sa se ridice la inaltimea ambitiilor pe care ei insisi le-au fixat. Participantii la competitiile olimpice vor purta, si de aceasta data, o adevarata ofensiva diplomatica in favoarea numelui Romaniei...

               08 August 20087 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Cristina Neagu, prea puternica pentru Valcea. Cum s-a incheiat derby-ul echipelor romanesti din optimile Ligii Campionilor
                Echipa de handbal feminin CSM Bucuresti a invins sambata, in deplasare, formatia SCM Ramnicu Valcea, scor 33-24 (13-12), in turul optimilor Ligii...

                LIVETEXT Romancele au avut zi plina la Dubai. Doar Irina Begu si Ana Bogdan merg mai departe. Ce s-a intamplat cu Sorana Cirstea
                Turneul WTA de la Dubai, la care Simona Halep a ales sa nu participe, va debuta sambata cu primele meciuri de pe tabloul de calificare, acolo unde...

                E Baiaram la Craiova. Pustiul de 18 ani a marcat primul gol in Liga 1 si a adus victoria oltenilor contra lui FC Botosani
                Universitatea Craiova a invins-o pe FC Botosani cu scorul de 1-0 (1-0), sambata, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a 26-a a Ligii 1 de...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor