Ziare.com
Lewandowski a intrat in istoria Champions League

Lewandowski a intrat in istoria Champions League

Atacantul polonez Robert Lewandowski a reusit cea mai rapida cvadrupla din istoria Ligii Campionilor la fotbal, in partida pe care echipa sa, Bayern Munchen, a castigat-o marti seara, cu scorul de 6-0, in fata formatiei sarbe Steaua Rosie Belgrad. ...

27 Noiembrie 20192 comentarii

Steaua champions league 2014

Surpiza uriasa pentru Steaua in Bulgaria: Ce se va intampla la returul cu Ludogorets

Surpiza uriasa pentru Steaua in Bulgaria: Ce se va intampla la returul cu Ludogorets

Steaua va avea parte de o surpriza uriasa la returul cu Ludogorets Razgrad, din play-off-ul Champions League. Campioana Romaniei ar putea avea mai multi suporteri decat campioana Bulgariei pe stadionul din Sofia pe care se va disputa partida. Cum este posibil? Galeria "ros-albastrilor" este infratita cu cea a celor de la TSKA Sofia, iar "fratii" de la sud de Dunare le-au transmis stelistilor ca ii vor sustine din tribune in meciul decisiv pentru accederea in grupele Ligii. De altfel, la derbiul dintre Ludogorets si TSKA, galeria sofiotilor a afisat un banner sugestiv, "27.08.2014 Sofia e ros-albastra"...

19 August 20142 comentarii
  Arbitrii echipelor noastre in play-off-ul Europa League

  Arbitrii echipelor noastre in play-off-ul Europa League

  UEFA a facut cunoscute brigazile care vor oficia la mansa tur a play-off-ului celei de-a doua competitii continentale de club, editia 2014/2015, jocurile celor doua formatii romanesti ajunse in aceasta faza, Petrolul si Astra, fiind date pe mana unor cavaleri de prima mana din Italia si Spania. * Petrolul Ploiesti vs. Dinamo Zagreb - 21 august, ora 20.30 Arbitri: Daniele Orsato - Lorenzo Manganelli si Nicola Nicoletti. Rezerva: Daniele Doveri (toti din Italia) Observator arbitri: Marinus Koppman (Olanda)...

  16 August 2014
   Arbitrii echipelor romanesti in cupele europene

   Arbitrii echipelor romanesti in cupele europene

   Cele patru formatii ale noastre angrenate in competitiile continentale rezervate cluburilor, editia 2014/2015, vor juca miercuri si joi mansele decisive ale turului III preliminar, UEFA delegand urmatoarele brigazi la partidele acestora: * Steaua Bucuresti vs. FC Aktobe (Kazahstan) - Champions League / miercuri 6 august / ora 20.30 / National Arena / Pro TV Arbitri: Miroslav Zelinski (foto) - Antonin Kordula si Jan Patak. Rezerva: Zbynek Proske (toti din Cehia) Observator arbitri: Luis Enrique Manuel Mejuto Gonzales (Spania)...

   06 August 2014
    Arbitrii echipelor noastre in Europa League

    Arbitrii echipelor noastre in Europa League

    Dupa fulminantul start luat miercuri seara de Steaua in preliminariile Champions League, editia 2014/2015 (vezi victoria cu 1-0 obtinuta in fata norvegienilor de la Stromsgodget), astazi intra in focuri europene alte doua echipe romanesti, Petrolul si CFR Cluj, ambele urmand sa joace pe teren propriu. Iata ce brigazi a delegat UEFA la partidele formatiilor noastre contand pentru mansa 1 a turului 2 preliminar al Europa League: * Petrolul Ploiesti vs. Flamurtari Vlora (Albania) / ora 19.30 / Stadion: Ilie Oana...

    17 Iulie 20141 comentariu
     Reactia lui Galca dupa victoria Stelei din Champions League

     Reactia lui Galca dupa victoria Stelei din Champions League

     Costel Galca, antrenorul Stelei, s-a declarat multumit de victoria obtinuta de formatia sa in preliminariile Champions League. Tehnicianul recunoaste insa ca baietii sai s-au impus mai greu decat se astepta. "A fost un debut fericit pentru mine, am castigat. A fost neasteptat de greu in prima repriza, cred ca nu ne-am adaptat. In repriza secunda am avut ocazii mai clare su puteam marca mai multe goluri. Nu ne-au surprins norvegienii, i-am urmarit de mai multe ori si stiam ce pot. Noi am gresit mult, multe pase. Poate din cauza terenului, dar poate sunt si alte motive. Oricum vom face o analiza si vom vedea exact unde s-a gresit...

     16 Iulie 2014
      Gigi Becali i-a socat pe norvegieni: Coruptie, rapire, frauda si blaturi

      Gigi Becali i-a socat pe norvegieni: Coruptie, rapire, frauda si blaturi

      Jurnalistii din Norvegia au fost socati sa descopere ca patronul Stelei, Gigi Becali, se afla in puscarie, condamnat pentru mai multe infractiuni grave. Uimirea nordicilor a fost si mai mare atunci cand au aflat ca nu numai Becali este inchis, ci si managerul Stelei, Meme Stoica, precum si liderul galeriei "ros-albastrilor", Gheorghe Mustata. Publicatia Drammen Tidende a publicat marti un amplu material despre patronul Stelei, norvegienii fiind pur si simplu socati de ce au descoperit. "Steaua Bucuresti este cel mai bun club din Romania, cele 25 de titluri nationale stand marturie pentru istoria mandra a acestei echipe. In 1986, Steaua a devenit primul club din Europa de Est care castiga vechea Cupa a Campionilor. Dar dupa ce controversatul om de afaceri si politician George 'Gigi' Becali a preluat echipa, aceasta a fost implicata in multe episoade controversate...

      15 Iulie 20146 comentarii
       Steaua si-a aflat adversara din Champions League

       Steaua si-a aflat adversara din Champions League

       Steaua va evolua impotriva campioanei Norvegiei, Stromsgodset IF, in turul II preliminar al Champions League. Capi de serie la tragerea la sorti de luni, "ros-albastrii" au fost ultima echipa extrasa din urne. Cele doua manse ale turului II preliminar se vor disputa pe 15/16 iulie, turul, si respectiv 22/23 iulie, returul. Steaua va juca primul meci in deplasare, in Norvegia. Tragerea la sorti de la Nyon a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul acesteia:...

       23 Iunie 20142 comentarii
        Steaua isi afla adversara din Champions League: Lista posibililor adversari

        Steaua isi afla adversara din Champions League: Lista posibililor adversari

        Steaua isi afla luni primul adversar din preliminariile Champions League. Campioana Romaniei a fost desemnata cap de serie la tragerea la sorti a meciurilor din turul II preliminar al Ligii Campionilor si va intalni, cel putin teoretic, un adversar mai slab. Steaua a fost plasata in grupa a treia la tragerea la sorti si va avea ca adversara una dintre formatiile, Dudelange (Luxemburg), Stromgodset (Norvegia), Saint Patrick's Athletic (Irlanda), Valletta (Malta), Zalgiris (Lituania) sau Rabotniki (Macedonia)...

        23 Iunie 2014
         UEFA taie in carne vie: Fosta campioana a Europei, exclusa din Champions League!

         UEFA taie in carne vie: Fosta campioana a Europei, exclusa din Champions League!

         UEFA taie in carne vie atunci cand vine vorba despre fair-play-ul financiar, o fosta campioana a Europei fiind exclusa din Champions League. Forul continental a anuntat ca Steaua Rosie Belgrad nu are dreptul de a participa in editia 2014/2015 a Ligii Campionilor. Aceasta decizie radicala vine dupa ce Comisia de Control Financiar a UEFA a constat mai multe nereguli la clubul sarb, majoritatea privind datorii neachitate. Hotararea nu este definitiva, Steaua Rosie avand drept de la Tribunalul pentru Arbitraj Sportiv de la Lausanne...

         06 Iunie 20144 comentarii
          Gafa de proportii a celor de la FIFA: Steaua a castigat titlul cu... Chiriches!

          Gafa de proportii a celor de la FIFA: Steaua a castigat titlul cu... Chiriches!

          Federatia Internationala de Fotbal a comis o gafa de proportii, articolul in care este prezentata victoria Stelei din Liga 1 fiind ilustrat cu... Vlad Chiriches. Fundasul in varsta de 24 de ani nu a avut nicio contributie la castigarea titlului din acest sezon, el fiind vandut de Steaua in vara anului trecut. Atunci, Tottenham l-a achizitionat pe Chiriches in schimbul a 8,5 milioane de lire sterline. "Victoria obtinuta joi seara o lasa pe Steaua, campioana si in sezonul trecut, cu un avantaj de 10 puncte in fata principalei urmaritoare, Petrolul, cand mai sunt doar trei etape de disputat din acest campionat...

          09 Mai 2014
           Steaua a intrat in istoria Champions League cu un record rusinos

           Steaua a intrat in istoria Champions League cu un record rusinos

           Steaua a intrat in istoria Champions League, "ros-albastrii" detinand acum unul din recordurile rusinoase ale competitiei. Infrangerea inregistrata in etapa a sasea a fazei grupelor, scor 0-1 pe terenul celor de la Chelsea, a insemnat si a 23-a partida fara victorie pentru stelisti in Liga, record absolut. Ultima victorie a Stelei in Liga Campionilor dateaza din septembrie 2006, atunci cand elevii lui Olaroiu se impuneau la Kiev cu scorul de 4-1. Pana in acest sezon, recordul rusinos al Champions League era detinut de rusii de la Spartak Moscova, acestia avand 22 de meciuri consecutive fara victorie in perioada 5 decembrie 2000 - 22 noiembrie 2006...

           12 Decembrie 20133 comentarii
            Legia - Steaua, pe mana celui mai bun arbitru din lume

            Legia - Steaua, pe mana celui mai bun arbitru din lume

            Forul condus de Michel Platini a incredintat disputa decisiva pentru accederea in grupele Champions League, dintre campioanele en-titre ale Poloniei si Romaniei, unor portughezi, brigada de sase lusitana avandu-l la centru chiar pe arbitrul numarul 1 al lumii in 2012, Pedro Proenca. Iata componenta completa a brigazii care va oficia, asta seara, de la ora 21.45, pe arena Wojska Polskiego din Varsovia: * Pedro Proenca - central * Tiago Trigo - asistent 1...

            27 August 2013
             UEFA a dat o mare lovitura financiara

             UEFA a dat o mare lovitura financiara

             UEFA a reusit, luni, o adevarata lovitura financiara, reusind sa incheie un contract de sponsorizare pentru urmatorii trei ani cu Gazprom. cea mai mare companie de gaze naturale din lume va fi partenerul oficial al Ligii Campionilor pana in 2015 si al Supercupei Europei pana in 2014. Forul european n-a dezvaluit sumele pe care le va incasa de la Gazprom, insa presa internationala sugereaza ca ar fi vorba de contracte mai mari decat cele incheiate cu MasterCard sau Sony. "Sunt incantat ca Gazprom a devenit partener al Ligii Campionilor pentru perioada 2012-2015. Gazprom este o companie de energie cu activitate la nivel global, iar Liga Campionilor va beneficia de prezenta Gazprom in mai mult de 20 de tari. Ne asteptam ca implicare in Liga Campionilor sa ajute compania Gazprom sa-si intareasca identitatea la nivel global", a declarat David Taylor, oficial UEFA...

             10 Iulie 2012
              Adio Liga Campionilor? Coeficientul Romaniei, la pamant

              Adio Liga Campionilor? Coeficientul Romaniei, la pamant

              Echipele din Romania isi pot lua adio de la prezenta in grupele Ligii Campionilor incepand cu sezonul 2013/2014, atunci cand tara noastra va mai trimite doar o grupare in cea mai importanta competitie inter-cluburi a planetei. Rezultatele mult sub asteptari obtinute de romani in cupele europene in ultimele sezoane au facut ca tara noastra sa cada pana pe locul 22 in clasamentul coeficientilor UEFA, cel in urma caruia se stabilesc numarul de echipe pe care un campionat le trimite in intrecerile continentale...

              24 Februarie 20122 comentarii

               Urmareste Ziare.com pe

               Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                

               TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

               Dennis Man, titular contra lui Zlatan Ibrahimovic. Milan a batut Parma cu 3-1, iar echipa fotbalistului roman se indreapta spre Serie B
               Formatia Parma, cu Dennis Man integralist, a fost invinsa, sambata seara, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de echipa lui Ciprian Tatarusanu, AC...

               FCSB, egal in ultimul meci din sezonul regular. Oamenii lui Becali asteapta rezultatul meciului Craiova - CFR pentru a vedea pe ce loc termina
               Formatia FCSB a remizat, sambata seara, in deplasare, scor 1-1, cu echipa Sepsi Sfantu Gheorghe, in etapa XXX, ultima a sezonului regulat al Ligii...

               Tragedie in lumea fotbalului. A murit mama lui George Tucudean. Femeia era una dintre cele mai bogate din Romania
               Carmen Tucudean, mama fostului fotbalist George Tucudean, a murit sambata, 10 aprilie 2021. Femeia suferea de o boala incurabila si nu a mai...
               Platforma pentru solutionarea online a litigiilor