Ziare.com
Municipiul Suceava a depasit rata de infectare de 3 la mia de locuitori. "De ce ne-am temut, n-am scapat"

Municipiul Suceava a depasit rata de infectare de 3 la mia de locuitori. "De ce ne-am temut, n-am scapat"

Municipiul Suceava a depasit rata de infectare de 3 la mia de locuitori si urmeaza sa fie stabilite masurile suplimentare de restrictie ce urmeaza a fi aplicate pentru reducerea numarului de infectari cu noul coronavirus, a anuntat intr-o conferinta ...

28 Octombrie 2020

  Suceava institutii inchise

  BREAKING Municipiul Suceava se apropie de pragul de 1,5 cazuri la mia de locuitori. "Oricat am vrea sa fim de optimisti lucrurile nu arata bine si la nivel de tara si in judet si in orasul nostru"

  BREAKING Municipiul Suceava se apropie de pragul de 1,5 cazuri la mia de locuitori. "Oricat am vrea sa fim de optimisti lucrurile nu arata bine si la nivel de tara si in judet si in orasul nostru"

  Primarul municipiului Suceava, Ion Lungu, a facut, miercuri, intr-o conferinta de presa, apel la oameni sa respecte cu strictete regulile de protectie sanitara, in conditiile in care, in prezent, incidenta cumulata a cazurilor de infectie cu SARS-CoV-2 la mia de locuitori a ajuns la 1,33, iar depasirea pragului de 1,5 va conduce la inchiderea mai multor activitati. "Oricat am vrea sa fim de optimisti lucrurile nu arata bine si la nivel de tara si in judet si in orasul nostru. Ieri erau 166 de cazuri active in ultimele 14 zile, ceea ce inseamna 1,33 la mia de locuitori. Daca se mai imbolnavesc 21 de persoane trecem de o rata de 1,5 la mia de locuitori", a spus Lungu...

  07 Octombrie 20203 comentarii
  Alte articole despre: suceava, cazuri, covid
   Prapadul lasat in urma de primul viscol din 2020: Ce drumuri mai sunt inchise si unde nu merg nici vineri copiii la scoala (Foto&Video)

   Prapadul lasat in urma de primul viscol din 2020: Ce drumuri mai sunt inchise si unde nu merg nici vineri copiii la scoala (Foto&Video)

   Zapada si viscolul au pus stapanire pe Romania. Numeroase judete din Muntenia, Moldova si Dobrogea s-au aflat sub avertizari de cod portocaliu si galben, iar efectele nu au intarziat sa apara. Au existat trenuri blocate, unele drumuri nationale inca sunt inchise, la fel si Autostrada Soarelui, iar in Bucuresti s-a circulat cu dificultate. Localitati din mai multe regiuni au ramas fara curent electric. Ziare.com v-a prezentat, in format LIVE TEXT, situatia din Bucuresti si din tara cauzata de zapada si viscol:...

   06 Februarie 202017 comentarii
    Romania, sub zapada si ger: Doua autostrazi si zeci de drumuri raman inchise. Vezi ce ne asteapta zilele urmatoare

    Romania, sub zapada si ger: Doua autostrazi si zeci de drumuri raman inchise. Vezi ce ne asteapta zilele urmatoare

    Dupa o zi intreaga de viscol si ger, Romania a fost partial paralizata. Pe parcursul zilei de marti au fost inchise mai multe drumuri, peste 100 de trenuri au fost anulate si mai multe avioane au ramas la sol in aeroporturile din tara. Si in Bucuresti a nins aproape toata ziua, insa aici principala problema este gerul, care se va inaspri si temperaturile vor scadea pana la minus 19 grade. ANM a actualizat codurile de vreme rea si se anunta cateva zile de ger. Toate scolile din Capitala raman inchise pana luni, dar si in alte judete autoritatile au decis ca in urmatoarele zile sa nu se tina cursurile...

    27 Februarie 201839 comentarii
     Si Universitatea din Suceava, unde a fost rector ministrul Educatiei, nu face cursuri din cauza gerului

     Si Universitatea din Suceava, unde a fost rector ministrul Educatiei, nu face cursuri din cauza gerului

     Conducerea Universitatii "Stefan cel Mare" Suceava a hotarat sistarea cursurilor, luni si marti, din cauza frigului si a problemelor sistemului de termoficare centralizata a orasului, care nu poate asigura incalzirea corespunzatoare a caminelor si a salilor de curs. "Avand in vedere avertizarile meteorologice si problemele sistemului de termoficare centralizata din orasul Suceava, Consiliul de Administratie al Universitatii a decis reprogramarea activitatilor didactice din zilele de 26 si 27 februarie 2018, cu exceptia celor desfasurate in cadrul anului 4 din programele de licenta ale domeniului fundamental Stiinte Ingineresti...

     25 Februarie 20182 comentarii
      Romania, in zapada: Viscolul continua pana dimineata. Oameni ucisi de furia iernii, drumuri inchise si trenuri anulate

      Romania, in zapada: Viscolul continua pana dimineata. Oameni ucisi de furia iernii, drumuri inchise si trenuri anulate

      Romania s-a aflat, luni, sub mai multe avertizari de tip cod rosu, portocaliu si galben de ninsoare, viscol si polei. Ulterior, avertizarea a fost restransa pentru 10 judete din estul tarii, pentru noaptea de luni spre marti, aici fiind in vigoare un cod galben. Zeci de drumuri nationale sunt fie inchise, fie se circula foarte greu pe carosabil din cauza viscolului si stratului de omat. S-au inregistrat si primele victime: o tanara a murit in judetul Vaslui, dupa ce ambulanta ce urma sa o preia a ramas blocata in nameti, iar o femeie insarcinata a murit intr-o salvare in judetul Constanta...

      29 Decembrie 201435 comentarii
       Suceava: Institutiile, inchise in ziua de Rusalii

       Suceava: Institutiile, inchise in ziua de Rusalii

       In Suceava, institutiile publice vor fi inchise luni, in ziua de Rusalii, urmand ca spitalele, ambulanta si farmaciile sa functioneze normal.
       Functionarii publici din Consiliul Local si cel Judetean sunt liberi, iar profesorii, elevii si studentii vor avea vacanta prelungita pana marti, relateaza Adevarul.
       Angajatii de la centrul de Transfuzii Sangvine Suceava nu vor lucra insa luni, deci persoanele care vin sa doneze sange vor trebui sa revina marti. Nu vor functiona nici oficiile postale, iar bancile au anuntat ca vor mentine deschise doar unitatile din centrele comerciale mari...

       23 Mai 20101 comentariu
        Programul de lucru al institutiilor publice din Capitala

        Programul de lucru al institutiilor publice din Capitala

        Pastele aduce cu sine modificari ale programului normal de lucru. In vacanta vor intra si principalele servicii de care Capitala are atat de multa nevoie. Regiile de apa si transport, echipele de interventie ale RADET si posta vor functiona conform unui program modificat, relateaza Antena 3. Doar 11 spitale din Bucuresti vor functiona in 28 aprilie, 1 si 2 mai. In aceste unitati sanitare vor functiona linii de garda care vor acorda asistenta medicala de urgenta. Serviciul de Ambulanta al Municipiului Bucuresti va avea program normal de lucru si va asigura eliberarea de certificate constatatoare de deces. Spitale care vor prelua urgente, in Bucuresti sunt: Spitalul Clinic de Urgenta Floreasca, Spitalul Clinic de Urgenta Universitar, Spitalul Clinic de Urgenta Sf. Pantelimon, Spitalul Clinic de Urgenta Sf. Ioan, Spitalul Clinic de Urgenta Bagdasar-Arseni, Spitalul de Chirurgie Plastica, Reparatorie si Arsi, Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii "Grigore Alexandrescu", Spitalul de Ortopedie Foisor, Spitalul Clinic de Urgenta Copii M.S. Curie, Spitalul Clinic de Chirurgie Oro-maxilo-faciala "Prof. Dr. Dan Theodorescu", Serviciul de Ambulanta Bucuresti, (telefon 112), va avea program normal de lucru si in plus va elibera si certificate de deces...

        25 Aprilie 2008
        Alte articole despre: program, paste, institutii publice

         Urmareste Ziare.com pe

         Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
          

         TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

         Exercitiu militar american in Marea Neagra, anulat dupa tensiunile dintre Rusia si Ucraina
         Statele Unite ale Americii au renuntat sa desfasoare saptamana aceasta doua nave de razboi la Marea Neagra, prin stramtori turce, in contextul...

         Liber la vacante in insulele grecesti pentru vaccinati. Grecia anuleaza de luni carantinarea turistilor veniti din statele UE
         Autoritatile grecesti au anuntat ca intentioneaza sa ridice incepand de luni 19 aprilie carantina de sapte zile pentru turistii din celelalte tari...

         Comisia Europeana vrea sa interzica folosirea inteligentei artificiale pentru urmarirea persoanelor. Ce amenzi pregateste
         Comisia Europeana vrea sa interzica folosirea inteligentei artificiale pentru urmarirea persoanelor si pregateste amenzi de pana la 4% din cifra de...
         Platforma pentru solutionarea online a litigiilor