Ziare.com
Presedintele FR de Tenis, despre victoria lui Horia Tecau din finala US Open

Presedintele FR de Tenis, despre victoria lui Horia Tecau din finala US Open

Presedintele Federatiei Romane de Tenis, George Cosac, a declarat ca victoria lui Horia Tecau, alaturi de Jean-Julien Rojer, in proba de dublu a turneului US Open reprezinta o performanta deosebita pentru sportul si societatea romaneasca. "Este o ...

09 Septembrie 20173 comentarii

Tecau mergea direct

Romania castiga medalia de argint la tenis: Tecau si Mergea, invinsi in finala de Nadal si Lopez

Romania castiga medalia de argint la tenis: Tecau si Mergea, invinsi in finala de Nadal si Lopez

Romania a castigat medalia de argint in proba de dublu la tenis, prin Horia Tecau si Florin Mergea. Tenismenii nostri au fost invinsi in finala de Rafael Nadal si Marc Lopez, scor 2-6, 6-3, 4-6. Ibericii au inceput mai bine partida si au castigat primul set cu ajutorul a doua break-uri, insa romanii nu s-au dat batuti. In setul secund, Florin si Horia au luptat superb si au anihilat jocul bun defensiv al lui Nadal si Lopez, trimitand meciul in decisiv...

13 August 201611 comentarii
  Jocurile Olimpice 2016: Ce spune Rafael Nadal inaintea finalei cu Horia Tecau si Florin Mergea

  Jocurile Olimpice 2016: Ce spune Rafael Nadal inaintea finalei cu Horia Tecau si Florin Mergea

  Ibericul Rafael Nadal a vorbit despre finala pe care o va disputa vineri seara, in proba de dublu de la Jocurile Olimpice, impotriva romanilor Horia Tecau si Florin Mergea, alaturi de Marc Lopez. Calificat in finala la dublu, Nadal spune ca traieste un vis. El spera ca relatia foarte buna pe care o are cu Marc Lopez sa se dovedeasca decisiva in semifinala cu romanii Mergea si Tecau. "Realitatea este ca ne-am bucurat de fiecare moment pe teren. Avem o relatie fantastica, suntem foarte buni prieteni. Suntem foarte fericiti si bucurosi, abia asteptam meciul de dublu din finala. Vom incerca sa-i invingem pe Tecau si Mergea ca sa obtinem medalia de aur", a spus Nadal intr-o conferinta de presa...

  12 August 2016
   Mergea si Tecau nu se multumesc cu argintul la Jocurile Olimpice: Am venit aici cu gandul la aur

   Mergea si Tecau nu se multumesc cu argintul la Jocurile Olimpice: Am venit aici cu gandul la aur

   Florin Mergea si Horia Tecau s-au calificat in finala turneului olimpic de dublu masculin, insa nu se multumesc cu medalia de argint, pe care o au deja asigurata. Cei doi tintesc titlul olimpic la prima calificare a unor tenismeni romani in ultimul act de la Jocurile Olimpice. "Noi am venit aici cu gandul la aur, stiam ca putem acest lucru, ca avem aceasta sansa. Ne cunoastem foarte bine si in momentele acelea importante asta ne ajuta pe noi. Reusim sa trecem peste ele. Ne bucuram ca pentru delegatie am luat o medalie. O vrem pe cea de aur", a spus Horia Tecau, citat de DolceSport...

   12 August 20161 comentariu
    Inca o medalie pentru Romania! Tecau si Mergea s-au calificat in finala Jocurilor Olimpice

    Inca o medalie pentru Romania! Tecau si Mergea s-au calificat in finala Jocurilor Olimpice

    Romania si-a asigurat a doua medalie la Jocurile Olimpice, dupa ce Horia Tecau si Florin Mergea au reusit sa se califice in finala probei de dublu la tenis de camp. Sportivii nostri i-au invins pe americanii Steve Johnson si Jack Sock, scor 6-3, 7-5, la capatul unui meci in care nu au fost pusi niciodata sub presiune. Horia si Florin au inceput perfect partida si au reusit un break ce s-a dovedit a fi vital in economia primului set. Actul secund a fost mult mai echilibrat, dar in cele din urma cei doi romani au facut diferenta spre sfarsitul setului...

    11 August 20167 comentarii
     Jocurile Olimpice 2016: Semifinala romanilor Tecau si Mergea, amanata de organizatori

     Jocurile Olimpice 2016: Semifinala romanilor Tecau si Mergea, amanata de organizatori

     Organizatorii Jocurilor Olimpice de la Rio au anuntat ca au amanat partida pe care Horia Tecau si Florin Mergea urmau sa o dispute in semifinalele probei de dublu. Confruntarea nu s-a mai putut disputa miercuri din cauza furtunilor de la Rio, potrivit unui comunicat oficial. Astfel, semifinala Tecau/Mergea vs. Steve Johnson / Jack Sock se va disputa joi, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata. Meciul va fi transmis in direct de Ziare.com...

     10 August 2016
      Tecau si Mergea vor medalia de aur la Jocurile Olimpice: Toata tara stie lucrul asta

      Tecau si Mergea vor medalia de aur la Jocurile Olimpice: Toata tara stie lucrul asta

      Florin Mergea si Horia Tecau au ca obiectiv castigarea titlului olimpic in proba de dublu masculin de la Rio. Calificati in semifinale dupa o victorie dificila, in trei seturi, in fata brazilienilor Marcelo Melo si Bruno Soares, Florin si Horia nu vor sa se opreasca decat dupa ce vor castiga finala. "Ne dorim inca de anul trecut, am spus ca obiectivul acestui an este sa castigam medalia de aur la Rio. Noi stim lucrul asta, echipa noastra stie, toata tara stie lucrul asta, nu mai trebuie sa ne punem nicio presiune in plus...

      10 August 2016
       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

       Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele inregistrate de sportivii romani in ziua a patra

       Romania ramane fara medalie la Jocurile Olimpice si dupa ziua a patra. Reprezentantii nostri au continuat prestatiile oscilante, insa am dat si semne de revenire. Vestile bune au venit inca de la inceputul zilei din partea fetelor de la canotaj, care au obtinut calificarea in semifinale atat la dublu rame cat si la dublu vasle. In schimb, canotorii au dezamagit iar. La tenis, Andreea Mitu si Raluca Olaru au fost eliminate in optimile de finala, insa au avut in fata o pereche mult mai bine cotata...

       10 August 20161 comentariu
        Horia Tecau si Florin Mergea se califica in semifinale la Jocurile Olimpice

        Horia Tecau si Florin Mergea se califica in semifinale la Jocurile Olimpice

        Horia Tecau si Florin Mergea s-au calificat in semifinalele probei de dublu de la Jocurile Olimpice, la tenis. Sportivii nostri i-au invins pe favoritii gazdelor, brazilienii Marcelo Melo si Bruno Soares, scor 6-4, 5-7, 6-2. Horia si Florin au inceput in forta, au facut un break rapid, iar apoi au gestionat inteligent avantajul si au luat primul set cu 6-4. Setul secund a fost mult mai echilibrat, iar cele doua perechi au mers cap la cap, dar brazilienii au trimis meciul in decisiv cu un break pe final...

        10 August 2016
         Tecau si Mergea, eliminati in careul de asi la Washington

         Tecau si Mergea, eliminati in careul de asi la Washington

         Tenismenii romani Florin Mergea si Horia Tecau au fost eliminati in semifinalele turneului ATP de la Washington, turneu dotat cu premii in valoare de 1.629.475 dolari. Ei au pierdut in penultimul act cu 2-6, 2-6, partida disputata impotriva perechii Daniel Nestor/Roger Vasselin. Mergea si Tecau erau favoriti 3 in SUA, un turneu de pregatire pentru JO 2016 de la Rio, care vor incepe pe 5 august. Cei doi si-au asigurat un premiu de 25.340 de dolari si 180 de puncte ATP...

         24 Iulie 2016
          Tecau si Rojer, primele declaratii dupa calificarea in finala la Londra si ocuparea locului 1 mondial

          Tecau si Rojer, primele declaratii dupa calificarea in finala la Londra si ocuparea locului 1 mondial

          Horia Tecau si Jean-Julian Rojer s-au calificat in marea finala a Turneului Campionilor de la Londra, dupa ce au trecut sambata seara de fratii Bryan in semifinale in doar doua seturi. In plus, ei au reusit cu aceasta victorie sa ii detroneze pe frati de pe prima pozitie a clasamentului ATP la dublu la final de an 2015. "Este scenariul perfect", declara Rojer dupa partida, olandezul mai completand: "Este un sentiment extrem de placut acum", puncta al patrulea jucator din Tarile de Jos care ajunge pe locul 1 in clasamentul mondial de dublu...

          22 Noiembrie 2015
           Finala romaneasca la Turneul Campionilor: Iata ora de start a partidei Tecau - Mergea

           Finala romaneasca la Turneul Campionilor: Iata ora de start a partidei Tecau - Mergea

           Pentru prima data in istoria tenisului din tara noastra, doi romani vor disputa finala unei competitii atat de importante. Finala probei de dublu de la Turneul Campionilor, dintre Horia Tecau/Jean-Julien Rojer si Florin Mergea/Rohan Bopanna, se va disputa duminica, de la ora 17:30. Partida va fi transmisa in direct de Ziare.com si va fi televizata de Digi Sport 2. Finala romaneasca la Turneul Campionilor: Horia Tecau s-a calificat si el!...

           21 Noiembrie 2015
            Horia Tecau ajunge in sferturi la Roland Garros dupa un duel de zile mari cu Florin Mergea

            Horia Tecau ajunge in sferturi la Roland Garros dupa un duel de zile mari cu Florin Mergea

            Horia Tecau a castigat marele duel impotriva lui Florin Mergea, in optimile de la Roland Garros, acolo unde a jucat alaturi de partenerul sau Jean-Julian Rojer. Cei doi i-au invins pe Bopanna/Mergea cu scorul de 6-3, 6-7, 6-3. Partida a durat doua ore si 3 minute. Primul set a fost unul controlat de Tecau/Rojer, care au castigat in 29 de minute mansa, cu 6-3, dupa ce au facut un singur break, dar decisiv, la 4-3. Setul secund a fost insa vedeta partidei, cu multe rasturnari de situatie, breakuri, rebreakuri si mingi de meci pierdute...

            31 Mai 2015
             Avancronica duelului romanesc de la Roland Garros: Horia Tecau versus Florin Mergea

             Avancronica duelului romanesc de la Roland Garros: Horia Tecau versus Florin Mergea

             Horia Tecau si Florin Mergea se vor intalni la Roland Garros in optimile de finala ale turneului de dublu, un meci care va incepe in jurul orei 13.30, fiind in direct pe Ziare.com. Tecau va juca impreuna cu olandezul Jean-Julian Rojer, iar Mergea il are ca partener pe indianul Rohan Bopanna. Tecau/Rojer sunt favoritii 5 de la Paris, in timp ce Mergea/Bopanna sunt cap de serie numarul 9. Meciul lor este al doilea pe terenul 2...

             31 Mai 2015
              Horia Tecau castiga duelul romanilor de la Miami

              Horia Tecau castiga duelul romanilor de la Miami

              Horia Tecau l-a invins pe Florin Mergea in duelul romanilor de la Miami, in primul tur al turneului de dublu masculin al Mastersului american.
              Tecau si Rojer, favoritii 4 de la Miami i-au invins cu 6-4, 6-2 pe Mergea/Inglot, in doar 57 de minute de joc.
              Este a doua victorie directa pentru Tecau in intalnirile cu Mergea din 2015, dupa cea din sferturile de la Australian Open.
              In optimile de finala, Tecau si Rojer vor da piept cu columbienii Sebastian Cabal si Robert Farah.

              29 Martie 2015
               Horia Tecau s-a calificat in semifinalele Australian Open

               Horia Tecau s-a calificat in semifinalele Australian Open

               Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer s-a calificat in semifinalele turneului de dublu masculin de la Australian Open, dupa ce a trecut de Florin Mergea si Dominic Inglot, scor 6-4, 7-6. Florin Mergea si britanicul Dominic Inglot veneau dupa o mare surpriza in turul trei - eliminarea gemenilor Bob si Mike Bryan, numarul 1 mondial. Dincolo, Tecau si olandezul Rojer au ajuns in sferturi dupa ce nu au pierdut decat un set pana atunci. Meciul a fost unul destul de strans, in ciuda faptului ca s-a incheiat dupa mai putin de o ora si jumatate...

               28 Ianuarie 20152 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Reactia Anamariei Prodan dupa ce-a cumparat o echipa din Liga 1
                Anamaria Prodan a oferit prima reactie dupa ce a devenit investitor principal la o echipa din Liga 1. Impresara anunta ca se va implica in...

                Anamaria Prodan preia o echipa din Liga 1
                Anamaria Prodan va deveni prima femeie patron din istoria Ligii 1. Gazeta Sporturilor anunta ca impresara a ajuns la un acord pentru preluarea...

                Liga 1 revine: Cum arata programul primei etape dupa pandemia de coronavirus
                12 iunie e ziua in care se va relua oficial fotbalul in Romania. Liga Profesionista de Fotbal (LPF) a publicat, miercuri, programul etapei a 3-a...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor