Ziare.com
Horia Tecau primeste laude din partea marelui campion Max Mirnyi inainte de startul Turneului Campionilor

Horia Tecau primeste laude din partea marelui campion Max Mirnyi inainte de startul Turneului Campionilor

Horia Tecau si partenerul sau de dublu Jean-Julien Rojer vor evolua incepand de luni din nou la Turneul Campionilor de la Londra, ultima competitie din actualul sezon 2019 ATP. Cei doi fac parte din grupa denumita Max Mirnyi, fostul mare tenismen ...

10 Noiembrie 2019

Tecau mergea live

Turneul Campionilor: Horia Tecau, infrangere alaturi de Rojer, in primul meci din faza grupelor

Turneul Campionilor: Horia Tecau, infrangere alaturi de Rojer, in primul meci din faza grupelor

Horia Tecau si Jean-Julian Rojer (Olanda) au pierdut primul meci din faza grupelor de la Turneul Campionilor de la Londra, meci pe care l-au disputat in fata francezilor Nicolas Mahut si Pierre-Hugues Herbert. Scorul a fost unul extrem de strans, 6-1, 6-7, 8-10, dupa o ora si 46 de minute de joc. Primele doua seturi au fost diametral opuse, prima mansa incheindu-se dupa doar 31 de minute, cu Tecau si Rojer dominand clar si castigand meritat setul cu un 6-1 fara alte comentarii. Dar dupa acest 6-1 a urmat un set 2 extrem de echilibrat, in care mai mereu s-a mers cap la cap si meritat s-a ajuns la un tiebreak care trebuia sa decida echipa invingatoare...

12 Noiembrie 2017
  Florin Mergea este noul campion al turneului de la Barcelona

  Florin Mergea este noul campion al turneului de la Barcelona

  Florin Mergea a cucerit trofeul ATP de la Barcelona, Spania, in proba de dublu, acolo unde a facut pereche alaturi de pakistanezul Sam Qureshi. Cei doi au trecut in finala de cuplul Petzschner/Peya (Germania/Austria), scor 6-4, 6-3, dupa o ora si 12 minute de joc. Finala a fost una foarte echilibrata, cu doar 2 breakuri realizate, cate unul, si acela decisiv, in fiecare set. Mergea si Qureshi castiga asadar un trofeu important, din categoria ATP 500, la doar al 3-lea turneu pe care il face impreuna cu sportivul din Asia...

  30 Aprilie 20173 comentarii
   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a saptea

   Jocurile Olimpice 2016: Rezultatele sportivilor romani din ziua a saptea

   A saptea zi de la Jocurile Olimpice a fost si cea mai buna de pana acum pentru sportivii romani. E ziua in care am castigat doua medalii, un bronz neasteptat la haltere prin Gabriel Sincraian si un argint la tenis, prin Horia Tecau si Florin Mergea. De asemenea, tot in a saptea zi echipa de handbal feminin a dat semne de revenire si a invins Spania in faza grupelor. La capitolul vesti proaste, nu putem uita eliminarea lui Daniel Natea in calificari la judo sau esecul echipei Romaniei in proba pe echipe de la tenis de masa...

   13 August 2016
    Romania castiga medalia de argint la tenis: Tecau si Mergea, invinsi in finala de Nadal si Lopez

    Romania castiga medalia de argint la tenis: Tecau si Mergea, invinsi in finala de Nadal si Lopez

    Romania a castigat medalia de argint in proba de dublu la tenis, prin Horia Tecau si Florin Mergea. Tenismenii nostri au fost invinsi in finala de Rafael Nadal si Marc Lopez, scor 2-6, 6-3, 4-6. Ibericii au inceput mai bine partida si au castigat primul set cu ajutorul a doua break-uri, insa romanii nu s-au dat batuti. In setul secund, Florin si Horia au luptat superb si au anihilat jocul bun defensiv al lui Nadal si Lopez, trimitand meciul in decisiv...

    13 August 201611 comentarii
     Inca o medalie pentru Romania! Tecau si Mergea s-au calificat in finala Jocurilor Olimpice

     Inca o medalie pentru Romania! Tecau si Mergea s-au calificat in finala Jocurilor Olimpice

     Romania si-a asigurat a doua medalie la Jocurile Olimpice, dupa ce Horia Tecau si Florin Mergea au reusit sa se califice in finala probei de dublu la tenis de camp. Sportivii nostri i-au invins pe americanii Steve Johnson si Jack Sock, scor 6-3, 7-5, la capatul unui meci in care nu au fost pusi niciodata sub presiune. Horia si Florin au inceput perfect partida si au reusit un break ce s-a dovedit a fi vital in economia primului set. Actul secund a fost mult mai echilibrat, dar in cele din urma cei doi romani au facut diferenta spre sfarsitul setului...

     11 August 20167 comentarii
      Jocurile Olimpice 2016: Semifinala romanilor Tecau si Mergea, amanata de organizatori

      Jocurile Olimpice 2016: Semifinala romanilor Tecau si Mergea, amanata de organizatori

      Organizatorii Jocurilor Olimpice de la Rio au anuntat ca au amanat partida pe care Horia Tecau si Florin Mergea urmau sa o dispute in semifinalele probei de dublu. Confruntarea nu s-a mai putut disputa miercuri din cauza furtunilor de la Rio, potrivit unui comunicat oficial. Astfel, semifinala Tecau/Mergea vs. Steve Johnson / Jack Sock se va disputa joi, la o ora ce nu a fost stabilita deocamdata. Meciul va fi transmis in direct de Ziare.com...

      10 August 2016
       Horia Tecau si Florin Mergea se califica in semifinale la Jocurile Olimpice

       Horia Tecau si Florin Mergea se califica in semifinale la Jocurile Olimpice

       Horia Tecau si Florin Mergea s-au calificat in semifinalele probei de dublu de la Jocurile Olimpice, la tenis. Sportivii nostri i-au invins pe favoritii gazdelor, brazilienii Marcelo Melo si Bruno Soares, scor 6-4, 5-7, 6-2. Horia si Florin au inceput in forta, au facut un break rapid, iar apoi au gestionat inteligent avantajul si au luat primul set cu 6-4. Setul secund a fost mult mai echilibrat, iar cele doua perechi au mers cap la cap, dar brazilienii au trimis meciul in decisiv cu un break pe final...

       10 August 2016
        Jocurile Olimpice 2016: Tecau si Mergea, victorie fara probleme in primul tur

        Jocurile Olimpice 2016: Tecau si Mergea, victorie fara probleme in primul tur

        Horia Tecau si Florin Mergea au invins fara probleme in primul tur al probei de dublu de la Jocurile Olimpice de la Rio, scor 6-3, 6-2, in fata unei perechi din Argentina. Cei doi romani nu au avut nicio problema in partida cu Federico Delbonis si Guillermo Duran, care a durat putin mai mult de o ora. Tecau si Mergea, locurile 11 si 13 in clasamentul ATP la dublu, vor evolua in optimi impotriva perechii mexicane Santiano Gonzalez/Miguel-Angel Reyes-Varela. Horia Tecau/Florin Mergea - Federico Delbonis/Guillermo Duran 6-3, 6-2...

        06 August 2016
         Horia Tecau il invinge pe Florin Mergea in finala romaneasca de la Madrid

         Horia Tecau il invinge pe Florin Mergea in finala romaneasca de la Madrid

         Horia Tecau si Jean-Julian Rojer au cucerit trofeul ATP Masters Series 1000 de la Madrid, dupa o finala cu cuplul Florin Mergea/Rohan Bopanna, scor 6-4, 7-6. Primul set a fost unul care s-a decis printr-un singur break, la 1-1 pe serviciul lui Mergea, cand romanul a fost ezitant si Tecau/Rojer au profitat. Mansa secunda a fost una in care chiar s-a mers cap la cap, pana la tiebreak. Un tiebreak in care Tecau si Rojer au profitat de erorile nefortate ale cuplului romano-indian, pentru a castiga cu 7-5...

         08 Mai 2016
          Simona Halep o invinge pe Irina Begu si merge in semifinale la Madrid dupa un meci electrizant

          Simona Halep o invinge pe Irina Begu si merge in semifinale la Madrid dupa un meci electrizant

          Simona Halep a invins-o pe Irina Begu si s-a calificat in semifinalele turneului de la Madrid, dotat cu premii in valoare de 4.7 milioane de dolari. Jucatoarea in varsta de 24 de ani s-a impus cu 6-3, 0-6, 6-1, la capatul unui meci plin de rasturnari de situatie. Reactia Simonei Halep dupa victoria in fata Irinei Begu: Va cer scuze tuturor! Simona a avut un start mult mai bun de meci, reusind sa inceapa cu un break. Momentul psihologic s-a produs in game-ul cu numarul sase, cand Irina a ratat trei mingi de break, iar Simona s-a distantat la 4-2...

          05 Mai 201633 comentarii
           Cupa Davis: Romania conduce Slovenia cu 2-0, dupa o victorie superba si o revenire senzationala

           Cupa Davis: Romania conduce Slovenia cu 2-0, dupa o victorie superba si o revenire senzationala

           Romania conduce Slovenia cu 2-0 in intalnirea de Cupa Davis, dupa doua victorii superbe reusite vineri de Marius Copil si Adrian Ungur. In primul meci de vineri, Marius Copil l-a invins cu 3-0 pe Blaz Rola, in timp ce, in al doilea, Adrian Ungur a reusit o revenire senzationala, dupa ce a fost condus cu 2-0 la seturi, si a salvat o minge de meci in setul al patrulea. Daca victoria lui Copil a fost una ce a parut facila, in fata unui adversar clasat cu cateva zeci de locuri mai sus, Adrian Ungur a reusit sa castige setul al treilea cu 6-3, dupa ce le pierduse cu scor identic pe primele doua, 4-6...

           04 Martie 2016
            O zi plina de evenimente pe Ziare.com: Iata ce poti urmari astazi in direct

            O zi plina de evenimente pe Ziare.com: Iata ce poti urmari astazi in direct

            Iubitorii sportului au toate motivele sa ramana sambata pe Ziare.com. Se anunta o zi plina de evenimente, in care reprezentantii Romaniei au sansa sa scrie istorie. Primele evenimente vor incepe de la ora 14:00, intrucat in scena va intra Florin Mergea, in semifinalele Turneului Campionilor de la Londra. Mergea si Bopanna ii vor intalni pe Igor Dodig si Marcelo Melo, intr-un meci extrem de dificil. Continuam cu tenisul de la ora 20:00, cand Horia Tecau lupta pentru finala Turneului Campionilor de la Londra. Alaturi de Jean-Julien Rojer, Tecau ii va intalni pe fratii Bryan din SUA, cei care au dominat tenisul de dublu in ultimii ani...

            21 Noiembrie 2015
             Tecau castiga "semifinala romaneasca" de la Wimbledon

             Tecau castiga "semifinala romaneasca" de la Wimbledon

             Horia Tecau a reusit sa se califice in finala intrecerii de dublu masculin de la Wimbledon dupa ce a trecut foarte greu de un alt roman, Florin Mergea. Tecau si partenerul sau, Jean-Julien Rojer, au avut nevoie de aproape trei ore si jumatate si de cinci seturi pentru a-i elimina pe Mergea si pe Rohan Bopanna, scor 4-6, 6-2, 6-3, 4-6, 13-11. Intalnirea dintre cele doua echipe pe jumatate romanesti a fost una extrem de disputata, pigmentata cu lovituri spectaculoase. Mergea si Bopanna au castigat primul set, insa le-au pierdut pe urmatoarele doua, reusind sa isi revina in actul patru al meciului si sa trimita disputa in decisiv...

             09 Iulie 20151 comentariu
              Horia Tecau ajunge in sferturi la Roland Garros dupa un duel de zile mari cu Florin Mergea

              Horia Tecau ajunge in sferturi la Roland Garros dupa un duel de zile mari cu Florin Mergea

              Horia Tecau a castigat marele duel impotriva lui Florin Mergea, in optimile de la Roland Garros, acolo unde a jucat alaturi de partenerul sau Jean-Julian Rojer. Cei doi i-au invins pe Bopanna/Mergea cu scorul de 6-3, 6-7, 6-3. Partida a durat doua ore si 3 minute. Primul set a fost unul controlat de Tecau/Rojer, care au castigat in 29 de minute mansa, cu 6-3, dupa ce au facut un singur break, dar decisiv, la 4-3. Setul secund a fost insa vedeta partidei, cu multe rasturnari de situatie, breakuri, rebreakuri si mingi de meci pierdute...

              31 Mai 2015
               Horia Tecau s-a calificat in semifinalele Australian Open

               Horia Tecau s-a calificat in semifinalele Australian Open

               Perechea Horia Tecau/Jean-Julien Rojer s-a calificat in semifinalele turneului de dublu masculin de la Australian Open, dupa ce a trecut de Florin Mergea si Dominic Inglot, scor 6-4, 7-6. Florin Mergea si britanicul Dominic Inglot veneau dupa o mare surpriza in turul trei - eliminarea gemenilor Bob si Mike Bryan, numarul 1 mondial. Dincolo, Tecau si olandezul Rojer au ajuns in sferturi dupa ce nu au pierdut decat un set pana atunci. Meciul a fost unul destul de strans, in ciuda faptului ca s-a incheiat dupa mai putin de o ora si jumatate...

               28 Ianuarie 20152 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Primul turneu de tenis cu spectatori din aceasta vara: Premiile sunt de 5 milioane de dolari
                Americancele Sofia Kenin, laureata la ultimul Australian Open, si Sloane Stephens, castigatoarea US Open in 2017, vor participa la World Team...

                Revenire cu succes pentru Nicusor Stanciu
                Slavia Praga, echipa internationalului roman Nicolae Stanciu, a invins in deplasare, cu scorul de 1-0, formatia FK Mlada Boleslav, marti, cu ocazia...

                Bianca Andreescu a inceput sa planga in timpul unui interviu: Am ramas fara cuvinte
                Bianca Andreescu a inceput sa planga in timpul unui interviu pe care l-a acordat pe Youtube. Tanara sportiva a fost extrem de emotionata cand a...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor