Tenis de masa

JO 2020, tenis de masă: Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu sunt la un pas de semifinale la dublu mixt

24 Iulie 2021 - JO 2020, tenis de masă: Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu sunt la un pas de semifinale la dublu mixt

Perechea formată din Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu s-a calificat, sâmbătă, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt din concursul de tenis de masă de la Jocurile Olimpice de la Tokyo, conform news.ro.
Szocs şi Ionescu (cap de serie numărul 9) au trecut în optimi de perechea slovacă Lubomir Pistej/Barbora Balazova (favoriți numărul 5), scor 3-1 (11-8, 11-8, 12-14, 11-4, 11-9).
Partidele din sferturi sunt programate duminică. Din păcate, românii au avut ghinion la tragerea la sorți, urmând să întâlnească, cel mai probabil, principala favorită, perechea chineză formată din Xiu Xin și Liu Shiwen...

Alte articole despre:  Bernadette Szocs, Ovidiu Ionescu, tenis de masa, olimpiada
Drama in tenisul de masa romanesc. Un campion balcanic a decedat intr-un accident, la numai 19 ani

03 Decembrie 2020 - Drama in tenisul de masa romanesc. Un campion balcanic a decedat intr-un accident, la numai 19 ani

Marius Radoi, campion balcanic la tenis de masa, la cadeti, in 2016, a decedat la varsta de 19 ani, intr-un accident rutier, informeaza Federatia Romana de Tenis de Masa, conform news.ro. "O veste trista si aproape incredibila a facut, in aceasta dimineata, inconjurul lumii tenisului de masa romanesc. La numai 19 ani, Marius Radoi si-a pierdut viata intr-un accident de masina. Marius a fost legitimat la CSM Slatina, iar din vara se transferase la CSM 2007 Focsani. Transmitem condoleante familiei indoliate si pastram un moment de reculegere in amintirea lui Marius", a precizat FR Tenis de Masa...

1 comentariu
Alte articole despre:  tenis de masa, Marius Radoi, accident, drama
Sunt colegi de camera si rivali de-o viata. Adolescentii-minune din tenisul de masa romanesc

16 Noiembrie 2020 - Sunt colegi de camera si rivali de-o viata. Adolescentii-minune din tenisul de masa romanesc

Eduard Ionescu si Darius Movileanu sunt ca fratii, desi se lupta de 7 ani pentru titlurile nationale si internationale de tenis de masa. De 7 ani se dueleaza de-o parte si de alta a fileului si de tot atata timp sunt prieteni la catarama. Eduard Ionescu si Darius Movileanu, doi dintre cei mai valorosi tineri jucatori de tenis de masa din lume scriu zi de zi una dintre cele mai frumoase povesti din sportul romanesc. Medaliati la cele mai importante competitii ale tenisului de masa, cei doi adolescenti au fost de sute de ori adversari. Chiar daca victoriile au fost impartite si titlul de campion a fost mereu doar unul, ei spun ca rivalitatea nu le-a afectat prietenia...

Alte articole despre:  Eduard Ionescu, Darius Movileanu, tenis de masa
Stelistii au luat tot aurul la tenis de masa. Frumoasa Bernadette Szocs, pe post de vedeta

14 Septembrie 2020 - Stelistii au luat tot aurul la tenis de masa. Frumoasa Bernadette Szocs, pe post de vedeta

Pentru prima data de la infiintarea clubului, acum 5 ani, fetele si baietii de la CSA Steaua au iesit campioni nationali pe echipe la tenis de masa. La primul concurs de dupa intreruperea cauzata de pandemie, Superliga Nationala, fetele si baietii de la Steaua au facut spectacol si au castigat tot ce se poate. Desi de 4 zile e pe antibiotice si a jucat cu o durere acuta de masea, Bernadette Szocs a fost lidera echipei feminine, cu un aport substantial la victoria finala. "Sunt fericita pentru ca acesta a fost obiectivul de cand am decis sa joc in campionatul Romaniei. Sunt doar de un an la Steaua si ma bucur ca am reusit sa aduc atatea medalii", a declarat Bernadette Szocs, considerata un sex-simbol in lumea tenisului de masa. In finala feminina, CSA Steaua a invins-o cu 3-1 pe CS Farul Constanta, care a obtinut medalia de argint. Podiumul a fost completat de ACS Dumbravita si CSM Bistrita...

Alte articole despre:  Bernadette Szocs, tenis de masa, CSA Steaua
Echipa feminina de tenis de masa a Romaniei a fost invinsa in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de la Tokyo

08 Noiembrie 2019 - Echipa feminina de tenis de masa a Romaniei a fost invinsa in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de la Tokyo

Echipa feminina de tenis de masa a Romaniei a fost invinsa de Japonia cu 3-0, vineri, in sferturile de finala ale Cupei Mondiale de la Tokyo.
Elizabeta Samara si Daniela Monteiro Dodean au fost invinse la dublu de cuplul Miu Hirano/Kasumi Ishikawa cu 3-1 (7-11, 13-11, 11-5, 11-5), Bernadette Szocs a fost intrecuta de Mima Ito cu 3-0 (12-10, 11-7, 11-6), iar Daniela Dodean a fost invinsa de Kasumi Ishikawa cu 3-2 (11-8, 11-13, 11-6, 10-12, 11-6).
In semifinale, Japonia va infrunta Coreea de Sud, iar China va primi replica Taiwanului...

Alte articole despre:  Romania tenis de masa, Romania invinsa Japonia
Romania este din nou campioana europeana in tenisul de masa feminin

08 Septembrie 2019 - Romania este din nou campioana europeana in tenisul de masa feminin

Echipa nationala feminina a Romaniei a cucerit din nou medalia de aur la Campionatele Europene de tenis de masa, dupa o finala castigata in minimum de seturi, scor 3-0, in fata nationalei din Portugalia, la Nantes, in Franta. Chiar daca scorul pare unul lejer, Romania a avut ceva emotii in aceasta partida, in care primele doua jocuri s-au terminat in set decisiv, 3-2. Mai intai Bernie Szocs a trebuit sa dispuna de Jieni Shao, iar scorul a fost unul strans, mai exact, 11-7, 8-11, 6-11, 11-7, 11-6, dupa ce sportiva nascuta la Targu Mures a trebuit sa intoarca de la 1-2 la seturi...

4 comentarii
Alte articole despre:  Romania versus Portugalia finala de tenis, Europene tenis de masa Romania joaca
Romanul Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de tenis de masa

27 Aprilie 2019 - Romanul Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de tenis de masa

Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de tenis de masa, in proba de dublu, unde a jucat alaturi de ibericul Alvaro Robles. In marea finala, Ionescu si Robles au fost invinsi de chinezii Ma si Wang, cu scorul 11-3, 8-11, 11-7, 11-3, 11-5. Romania nu mai castigase o medalie la Mondialele de tenis de masa din 2000, cand echipa nationala feminina a obtinut bronzul. La masculin, aceasta este prima medalie la un Mondial in ultimii 52 de ani...

5 comentarii
Alte articole despre:  medalie Ovidiu Ionescu tenis de masa, Ovidiu Ionescu Mondiale tenis masa
Imagini fantastice: Romania si-a asigurat o medalie la Mondialele de tenis de masa dupa o lupta eroica (Video)

08 Decembrie 2018 - Imagini fantastice: Romania si-a asigurat o medalie la Mondialele de tenis de masa dupa o lupta eroica (Video)

Romania si-a asigurat o medalie la Campionatul Mondial de tenis de masa pentru juniori, dupa o evolutie eroica a lui Cristian Pletea. Tanarul sportiv roman a ajuns in semifinale dupa ce l-a invins pe chinezul Yu Heyi cu 4-0 (12-10, 13-11, 11-9, 11-7). Partida a fost una dramatica, iar sportivul roman a luptat eroic pentru fiecare punct pentru a obtine victoria. "Scene I-re-a-le!", au transmis cei de la Federatia Internationala de Tenis de masa, alaturi de un montaj in care se poate vedea cat de mult a trebuit sa lupte sportivul roman pentru a obtine victoria...

1 comentariu
Alte articole despre:  Cristian Pletea tenis de masa
Performanta remarcabila pentru Romania la Campionatul European de tenis de masa

23 Septembrie 2018 - Performanta remarcabila pentru Romania la Campionatul European de tenis de masa

Jucatorul roman Ovidiu Ionescu a castigat medalia de argint in proba masculina de simplu a Campionatelor Europene individuale de tenis de masa de la Alicante (Spania), duminica, dupa ce a fost invinsa in finala de celebrul jucator german Timo Boll, cu scorul de 4-1 (6-11, 11-7, 11-9, 11-6, 11-5). Ionescu, victorios cu 4-1 in semifinala cu suedezul Kristian Karlsson, a inceput bine meciul si a castigat destul de clar primul set, cu 11-6, iar apoi a avut avantaj si in al doilea, dar Boll a revenit si s-a impus cu 11-7. Germanul (37 ani), mai experimentat, a reusit sa isi adjudece si urmatoarele seturi, castigand al saptelea sau titlu european la simplu...

Alte articole despre:  Ovidiu Ionescu medalie argint, Romania tenis de masa
Romania devine campioana europeana absoluta la tenis de masa

17 Septembrie 2017 - Romania devine campioana europeana absoluta la tenis de masa

Romania a devenit campioana european absoluta in proba pe echipe la tenis de masa, in cadrul Europenelor desfasurate la Luxemburg, dupa o finala absolut dramatica decisa in meci decisiv, scor 3-2 pentru fetele noastre. Dana Dodean, 29 de ani, a adus acest ultim punct, la 2-2 la general, dupa un joc cu Han Ying, o jucatoare de 34 de ani nascuta in China, care ocupa locul 1 in clasamentul european feminin. Scorul a fost 11-4, 11-8, 4-11, 12-10, la capatul unei partide dramatice, cu Han avand 2 mingi de set la 10-8 in setul 4...

13 comentarii
Alte articole despre:  live Romania finala Europene tenis de, Romania Germania live finala Europene, Romania finala tenis de masa EURO
Doua jucatoare de tenis de masa au intrat in istorie cu un punct memorabil, dupa un raliu cu sute de lovituri (Video)

26 Februarie 2017 - Doua jucatoare de tenis de masa au intrat in istorie cu un punct memorabil, dupa un raliu cu sute de lovituri (Video)

Doua practicante cu renume ale tenisului de masa au oferit un moment de istorie in cadrul Open-ului din Qatar, unde au oferit cel mai lung punct din istoria acestui sport. Li Jie (Olanda) si Hitomi Sato (Japonia) au fost eroinele principale ale acestui record, ele disputand intr-un singur punct 766 de lovituri, tot schimbul durand 10 minute si 13 secunde, fiind cel mai lung punct din istoria ping-pongului. Si culmea este ca nimeni nu a castigat acest punct, pentru ca o minge aruncata in zona de joc a intrerupt acest schimb, care parea ca nu se va termina niciodata...

Alte articole despre:  cel mai lung punct tenis de, Video tenis de masa punct memorabil, Video raliu sute de lovituri ping
Inca o medalie pentru Romania, la Campionatele Europene de tenis de masa

22 Octombrie 2016 - Inca o medalie pentru Romania, la Campionatele Europene de tenis de masa

Romania are asigurata a patra medalie la Campionatele Europene de tenis de masa, dupa ce Elizabeta Samara, detinatoarea titlului, s-a calificat sambata in semifinalele probei de simplu. Samara si-a asigurat astfel medalia de bronz la competitia ce are loc la Budapesta, informeaza News.ro. Sportivii care pierd in semifinale primesc aceasta medalie deoarece nu se disputa finala mica la nicio proba. In sferturi, romanca a trecut cu 4-2 de Kristin Silbereisen, din Germania. In semifinale o va intalni, duminica, de la ora 12:30, pe Yu Fu, jucatoare din China naturalizata portugheza...

Alte articole despre:  Elizabeta Samara medalie bronz Europene, Samara semifinale Europene tenis de masa, Romania Campionate Europene tenis de masa
Romania, pe cai mari la tenis de masa: Avem asigurata inca o medalie!

22 Octombrie 2016 - Romania, pe cai mari la tenis de masa: Avem asigurata inca o medalie!

Dupa prestatia laudabila de la Jocurile Olimpice de la Rio, jucatoarele de tenis de masa ale Romaniei obtin rezultate foarte bune si la Campionatele Europene de la Budapesta. Sambata, Daniela Dodean Monteiro s-a calificat in semifinale la dublu feminin, unde face pereche cu Elizabeta Samara. Astfel, cele doua au asigurata medalia de bronz. In sferturi, romancele au trecut de de perechea Iana Noskova/Iulia Prohorova, din Rusia, scor 4-1. Vineri seara, Daniela Dodean a castigat alaturi de sotul sau, portughezul Joao Monteiro, finala probei de dublu mixt...

1 comentariu
Alte articole despre:  Dodean Samara semifinale Campionate Europene, Romania Campionate Europene tenis de masa
Romania are o noua campioana europeana la tenis de masa

17 Iulie 2016 - Romania are o noua campioana europeana la tenis de masa

Romania se poate mandri cu o performera la tenis de masa. E vorba de noua campioana europeana de juniori Adina Diaconu, care a castigat, duminica, medalia de aur in cadrul Campionatului European de cadeti si juniori de la Zagreb. Diaconu a bifat cu acest prilej a 12-a medalie de aur la juniori si cadeti all-time, ea ocupand locul doi in clasamentul celor mai titrati jucatori europeni la acest capitol, dupa Samsonov, 13 medalii de aur. Romanca nascuta la Slatina si in varsta de 17 ani a trecut in finala junioarelor de chinezoaica Ning Jing, sportiva care concureaza pentru Azerbaidjan, cu scorul de 4-0...

1 comentariu
Alte articole despre:  Diaconu noua campiana europeana, Diaconu aur tenis de masa Europene, Europene juniori Romania aur Diaconu
Aur pentru Romania! Echipa noastra s-a impus in finala Campionatului European de junioare, la tenis de masa

12 Iulie 2016 - Aur pentru Romania! Echipa noastra s-a impus in finala Campionatului European de junioare, la tenis de masa

Echipa feminina de junioare a Romaniei a cucerit medaliile de aur la Campionatele Europene de tenis de masa pentru cadeti si juniori de la Zagreb. Fetele noastre au trecut in finala de Serbia cu scorul de 3-0. Punctele echipei Romaniei, antrenata de Petre Arnautu, au fost aduse de Adina Diaconu, care a trecut cu 3-2 (6-11, 7-11, 14-12, 11-6, 11-3) de Izabela Lupulesku, de Andreea Dragoman, victorioasa cu 3-0 (12-10, 11-3, 11-5) in meciul cu Dragana Vignjevic, si de Andreea Clapa, care a dispus de Tijana Jokic cu 3-1 (11-6, 3-11, 11-8, 11-2)...

1 comentariu
Alte articole despre:  Romania tenis de masa, Romania aur tenis de masa

Top 3 știri din presa centrală

Anamaria Prodan, reacție dură pentru fosta soție a lui Reghecampf care a făcut afirmații incendiare despre divorțul celor doi! Dezvăluirile făcute de impresară
Anamaria Prodan i-a răspuns fostei soții a lui Reghecampf care a ieșit cu declarații în spațiul public. Mariana Pfeiffer, femeia alături...

Când va juca Simona Halep în optimi la Moscova
Simona Halep este în optimi de finală la Kremlin Cup, acolo unde o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova, locul 32 din lume. Meciul va...

Perfomanță mare pentru tenismena Raluca Olaru în Rusia
Perechea Raluca Olaru/Nadia Kicenok (România/Ucraina), cap de serie numărul 4, s-a calificat, miercuri, în semifinalele probei de dublu din...
  1. Colosul din spațiu care uluiește omenirea: Necunoscutul gigantic, pe care nu-l vom vedea niciodată VIDEO
  2. Descoperire uluitoare a oamenilor de știință: Un gigantic tunel magnetic înconjoară Pământul VIDEO
  3. Demi Lovato afirmă că termenul "aliens" este disprețuitor pentru extratereștri. Răspunsul unui fizician celebru VIDEO
  4. Călătoria în timp și spațiu devine posibilă: Invenția minune creată de experții elvețieni VIDEO
  5. Mesaje extraterestre misterioase primite de astronomi din spațiu: ”Nu am văzut niciodată așa ceva” VIDEO
  6. Întâmplare șocantă petrecută în plină noapte: Un meteorit s-a prăbușit într-o casă, pe perna unei femei, care dormea VIDEO
  7. Fenomen misterios surprins de un astronaut: Un glob înfricoșător de lumină FOTO VIDEO
  8. Confruntare între o vulpe și-o pisică filmată pe o stradă din Brașov. Cine a cedat lupta și a părăsit scena în ritm alert VIDEO
  9. Descoperire cheie care descifrează misterul Triunghiului Bermudelor: Filmul documentar are premiera în România VIDEO
  10. Extratereștrii ar putea simula viața oamenilor de pe Pământ: ”Sunt atât de avansați încât sunt capabili să programeze totul” VIDEO