Ziare.com
Cine a fost Ioan Botezatorul. Traditii si obiceiuri

Cine a fost Ioan Botezatorul. Traditii si obiceiuri

Ioan Botezatorul este sarbatorit in fiecare an in 7 ianuarie, fiind considerat cel mai important proroc, liantul intre Vechiul Testament si Noul Testament. Rolul lui a fost foarte important, i-a pregatit pe oameni pentru primirea lui Iisus, fiul lui ...

07 Ianuarie 20214 comentarii

Traditii si obiceiuri

Traditii si obiceiuri de Sfantul Andrei in Romania si alte tari din Europa

Traditii si obiceiuri de Sfantul Andrei in Romania si alte tari din Europa

Sfantul Andrei este sarbatorit de crestinii ortodocsi pe 30 noiembrie. Ziua Sfantului Andrei se cheama si Ziua lupului sau Gadinetul schiop. Noaptea de dupa Sfantul Andrei se considera a fi intre doua anotimpuri, cand incepe imperecherea lupilor. Se spune ca in aceasta noapte nu trebuie sa rostesti numele lupului, pentru ca animalele din gospodarie sa nu fie mancate de acesta. In popor, se faceau "ofrande pentru lup, pentru ca se crede ca el doar in noaptea Sfantului Andrei isi vede coada, adica isi misca gatul, ca el, de obicei, este teapan. In momentul in care isi vede coada inseamna ca aria lui vizuala se extinde si este foarte periculos", a declarat pentru Ziare.com Doina Isfanoni, cercetator etnolog la Muzeul Satului...

30 Noiembrie 2016
  Vine Noaptea de Sanziene - traditii, obiceiuri si ce risti daca muncesti vineri

  Vine Noaptea de Sanziene - traditii, obiceiuri si ce risti daca muncesti vineri

  Romanii sarbatoresc vineri Sanzienele, zi cunoscuta si ca Dragaica, dar care este si ziua Nasterii Sfantului Ioan Botezatorul. Sarbatoarea este una a iubirii, a poftei de viata, a Soarelui si a fertilitaii, iar Sanzienelor li se mai spune si Frumoasele, Zanele sau Dragaicele. Se crede ca in noaptea dinaintea Sanzienelor toate minunile sunt posibile, dar si ca fortele binelui si ale raului ating forte maxime. Este, de asemenea, noaptea in care cerul se deschide, iar Sanzienele incep sa danseze. Potrivit legendei, Sanzienele sunt niste fete care traiesc pe campii sau in paduri si care danseaza in hora, gest prin care li se ofera plantelor intrebuintari deosebite, care sa vindece bolile...

  23 Iunie 2016
   Ana lui Manole in varianta machedonilor si mireasa cu paine la subtiori Interviu

   Ana lui Manole in varianta machedonilor si mireasa cu paine la subtiori Interviu

   Traditiile, legendele si cultura culinara a minoritatilor din Romania nu sunt familiare in toata tara, desi unele sunt fascinante si urmate pas cu pas de oamenii din comunitate. Ziare.com a stat de vorba cu Kiratsa Gheorghe, fost presedinte al Societatii Culturale Aromane, pentru a afla traditii si povesti ale comunitatii din care fac parte persoane publice precum Gica Hagi, Simona Halep sau Gigi Becali, dar care se mandreste si cu nume precum Toma Caragiu sau Ion Luca Caragiale. Care este cea mai cunoscuta legenda aromana?...

   20 Mai 20154 comentarii
    Traditii de Boboteaza - fetele pun busuioc sub perna, barbatii se intrec sa scoata crucea din apa (Video)

    Traditii de Boboteaza - fetele pun busuioc sub perna, barbatii se intrec sa scoata crucea din apa (Video)

    Sarbatoarea Botezului Domnului cuprinde, pe langa sfintirea apei, o serie de obiceiuri populare, printre care spectaculoasa intrecere inot a barbatilor pentru a scoate din apa o cruce aruncata de preot si cel practicat de fete, care pun busuioc sub perna pentru a-si visa alesul. Botezul Domnului sau Boboteaza din 6 ianuarie, alaturi de ziua Sfantului Prooroc Ioan Botezatorul si Inaintemergatorul Domnului, praznuita in 7 ianuarie, marcheaza sfarsitul sarbatorilor de iarna si, totodata, al celor dedicate nasterii lui Iisus Hristos...

    05 Ianuarie 20154 comentarii
     Sfantul Stefan, traditii si obiceiuri (Video)

     Sfantul Stefan, traditii si obiceiuri (Video)

     Intotdeauna, in a treia zi de Craciun, pe 27 decembrie, Biserica noastra crestin-ortodoxa il praznuieste pe Sfantul Apostol Intaiul Mucenic si Arhimandrid Stefan, condamnat la moarte in anul 33, de autoritatile iudaice, cel care a vestit si marturisit credinta in Hristos, deschizand drumul unui impresionant sir de martiri crestini, pedepsiti pentru credinta lor. Sfantul Stefan era de neam ales si provenea din semintia lui Avraam. In limba greaca, Stefan inseamna "coroana" si se refera atat la ravna de care acesta a dat dovada in a face cunoscuta lucrarea lui Iisus Christos cat si la faptul ca el, Sfantul, este primul dintr-un nesfarsit sir de martiri din lumea crestina...

     27 Decembrie 20145 comentarii
      Traditii, obiceiuri si superstitii de Boboteaza

      Traditii, obiceiuri si superstitii de Boboteaza

      Pe 6 ianuarie, ca-n fiecare an, Biserica crestin-ortodoxa praznuieste botezul Domnului sau Boboteaza, adica momentul nasterii spirituale a Mantuitorului prin botezul in apa Iordanului de catre Ioan Botezatorul. Pe langa intelesurile sale crestine insa, Boboteaza are si o serie de traditii si obiceiuri specifice poporului nostru. Astfel, sarbatoarea este pregatita si anuntata inca din ajun, cand preotii merg cu Iordanul din casa in casa si, in timp ce stropesc casele si pe locuitorii lor cu apa sfintita, ei canta: "In Iordan, botezandu-Te Tu, Doamne, inchinarea Treimii S-a aratat; ca glasul Parintelui a marturisit Tie, Fiu iubit pe Tine numindu-Te; si Duhul in chip de porumb a adeverit intarirea cuvantului. Cel ce Te-ai aratat, Hristoase Dumnezeule, si lumea ai luminat, marire Tie"...

      06 Ianuarie 201318 comentarii
       Traditii de Revelion, in lume: Ce legatura au spartul vaselor, strugurii si hainele noi

       Traditii de Revelion, in lume: Ce legatura au spartul vaselor, strugurii si hainele noi

       Traditiile de Revelion sunt atat de multe, incat respecta proverbul romanesc "cate bordeie, atatea obiceie". De la banii pe care trebuie sa ai in buzunare, in noaptea dintre ani sau purtatul unei amulete aducatoare de noroc, toate natiunile de pe Glob au obiceiuri pe cat de interensante, pe atat de neobisnuite. Indiferent ca sunt romani, danezi, estonieni, mexicani, spanioli sau italieni, toti au un singur scop: sa aiba noroc in Noul An. Unul dintre cele mai cunoscute obiceiuri romanesti, respectiv tinutul banilor in buzunar, este ancorat tot intr-o superstitie...

       31 Decembrie 2012
        Intrarea in Biserica a Maicii Domnului sau Sarbatoarea Luminii - Traditii si obiceiuri

        Intrarea in Biserica a Maicii Domnului sau Sarbatoarea Luminii - Traditii si obiceiuri

        Intrarea Maicii Domnului in biserica sau Sarbatoarea Luminii, cum se mai numeste, se celebreaza de intreaga crestinatate in fiecare an la 21 noiembrie si aminteste momentul in care Duhul Sfant a inceput sa lucreze ca s-o pregateasca pe Fecioara Maria, cea care avea sa-L nasca pe Iisus. Venirea pe lume a Sfintei Feciore Maria are iz de poveste. Acest lucru ne este spus in "Evanghelia dupa Iacov". Ana, cea care avea sa fie mama Fecioarei, nu putea avea copii. Impreuna cu Ioachim, barbatul ei, se rugau neincetat sa fie binecuvantata cu un copil...

        21 Noiembrie 2012
         Sarea - origine si superstitie

         Sarea - origine si superstitie

         Sarea este acel ceva pe care nu-l vedem in farfurie, nu-l putem da deoparte, cum fac cei mici cu patrunjelul, dar pe care il simtim, mai ales atunci cand lipseste. Sarea este condimentul cel mai folosit in lume, pentru a da gust mancarii. Cu totii ne amintim basmul copilariei in care fata de imparat ii spune tatalui ca-l iubeste ca "sarea in bucate". Doar ca raspunsul intelept al fetei este inteles si apreciat numai dupa ce imparatului i se servesc la masa bucate aspectoase, dar fara sare, lucru care-l infurie peste masura, dar il si ajuta sa inteleaga ce-a vrut fata sa spuna cand si-a comparat iubirea pe care i-o poarta cu sarea din mancare...

         14 Martie 2012
          Sfintii 40 de mucenici - traditii si obiceiuri

          Sfintii 40 de mucenici - traditii si obiceiuri

          In fiecare an, pe 9 martie, biserica noastra crestin-ortodoxa, praznuieste Sfintii 40 de Mucenici care au trait in vremea imparatului Licinius (308-324), mare prigonitor al crestinilor. Sfintii 40 de Mucenici erau soldati crestini si faceau parte din Legiunea a XII-a Fulminata din Armenia. Acestia nu erau doar romani de origine, ci si greci, amestecati cu armeni. Afland despre credinta lor, Agricola, guvernatorul Armeniei, i-a silit sa se inchine idolilor dar, pentru ca acestia au refuzat, au fost intemnitati timp de opt zile si batuti cu pietre. Prin semne divine au fost insa intariti in dreapta credinta. Dupa aceste chinuri, guvernatorul i-a condamnat la moarte prin inghetare in lacul Sevastiei. La miezul noptii, unul dintre cei 40 de mucenici a iesit din apa din cauza gerului si alergand spre baia calda, pusa de cei ce slujeau idolilor, a murit...

          09 Martie 20121 comentariu
           Obiceiuri si superstitii de Boboteaza

           Obiceiuri si superstitii de Boboteaza

           In fiecare an, pe 6 ianuarie, biserica noastra crestin-ortodoxa sarbatoreste botezul Domnului, sau Boboteaza, zi care marcheaza si sfarsitul Sarbatorilor de iarna. De obicei, in aceasta perioada ar trebui sa fie foarte frig, ger chiar, de sa crape pietrele, care sa justifice expresia "gerul Bobotezei". Se pare insa, ca anul acesta vremea va fi calda, de Boboteaza, ca si pana acum. In ajun de Boboteaza, preotul umbla din casa in casa cu crucea in mana, si stropeste cu agheasma, din varful unui manunchi de busuioc, atat locuinta, cat si pe toti membrii familiei. Gospodinele il asteapta cu casa curata si cu un vas cu apa pe masa, in care preotul lasa un pic de agheazma, apa sfintita care sa fie de leac la nevoie. Tot in ajun de Boboteaza, credinciosii trebuie sa manance bucate de post iar cei care pot, tin post negru, adica nu mananca nimic...

           05 Ianuarie 201222 comentarii
            Intrarea in Biserica a Maicii Domnului, traditii si obiceiuri

            Intrarea in Biserica a Maicii Domnului, traditii si obiceiuri

            Intrarea in Biserica a Maicii Domnului sau Sarbatoarea Luminii s-a tinut, prima data, in secolul al VI-lea cand, langa ruinele templului unde a crescut, a fost construita o biserica inchinata Fecioarei Maria. Intrarea Maicii Domnului in Biserica, celebrata la 21 noiembrie de intreaga crestinatate, aminteste momentul in care Duhul Sfant a inceput sa lucreze ca s-o pregateasca pe Fecioara Maria, cea care avea sa-L nasca pe Iisus. In "Evanghelia dupa Iacov" se povesteste ca Ana, cea care avea sa fie mama Fecioarei, nu putea avea copii. Impreuna cu Ioachim, barbatul ei, se ruga neincetat sa fie binecuvantata cu un copil. Cei doi aduceau jertfa in fiecare an pentru ca rugaciunile sa le fie ascultate si bine primite. In al cincizecilea an al casatoriei lor, marele preot le-a refuzat ofranda, numindu-i pacatosi...

            21 Noiembrie 201112 comentarii
             Traditii si obiceiuri de Paste despre care nu stiai

             Traditii si obiceiuri de Paste despre care nu stiai

             Sarbatoarea Pastelui inseamna, de cele mai multe ori, momente petrecute in familie, alaturi de cei dragi, asezati in jurul unei mese imbelesugate de unde nu lipsesc niciodata ouale rosii, pasca si cozonacii. Daca in Romania mielul este sacrificat cu ocazia Nasterii Domnului, iar iepurasul aduce daruri, in lume au loc traditii si obiceiuri total diferite. Australienii il asteapta pe cangurul Bilby, in timp ce in Marea Britanie politistii claxoneaza grupurile de barbati, pentru a-i chema in sala mare a tribunalului local...

             13 Aprilie 20111 comentariu
             Alte articole despre: traditii Paste, Obiceiuri Paste
              Doina Isfanoni, despre traditii si obiceiuri de Paste - Interviu

              Doina Isfanoni, despre traditii si obiceiuri de Paste - Interviu

              Doina Isfanoni, etnolog la Muzeul Satului, discuta intr-un interviu acordat Ziare.com despre traditiile si obiceiurile de Paste din tara noastra si despre ceea ce reprezinta oul, pasca sau lumina de Inviere. - Sa vorbim pentru inceput despre traditii si obiceiurile legate de Sarbatorile Pascale. Ce trebuie sa faca crestinii in Vinerea Mare? - In Saptamana Mare, ultimele trei zile, repectiv joi, vineri si sambata, sunt un adevarat punct culminant pe care il traieste orice crestin in intalnirea cu sacrul, pentru a participa la marele miracol al Invierii Domnului. In anumite zone din tara ziua de joi aduce in atentie pe de-o parte cinstirea stramosilor si toate aceste ofrande care sunt pregatite din vreme, respectiv canile de Joia Mare, colacii si apa, care se duc la cimitir si se dau peste mormant de pomana...

              02 Aprilie 20101 comentariu
               Ajunul Bobotezei, zi de post negru

               Ajunul Bobotezei, zi de post negru

               In Ajunul Bobotezei se tine post negru, nu se mananca si nu se bea nimic. Canoanele Bisericii invata ca in Ajunul Bobotezei se ajuneaza total, (Canonul 1 al Sf. Teofil al Alexandriei), iar a doua zi se ia agheasma pe nemancate. In Tipicul Sfantului Sava se spune ca, daca Ajunul cade duminica sau sambata, nu se tine post negru. Postul din ziua de 5 ianuarie este pastrat din perioada secolele IV-VI, cand catehumenii se pregateau prin post si rugaciune timp de 40 de zile, sa primeasca botezul in seara acestei zile...

               05 Ianuarie 200912 comentarii

                Urmareste Ziare.com pe

                Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
                 

                TOP 3 STIRI PRESA CENTRALA

                Sorin Cimpeanu, despre petrecerea lui Selly: "E regretabil ce s-a intamplat. Ma gandesc ca sunt aspecte contradictorii"
                Ministrul Educatiei, Sorin Cimpeanu, a declarat despre petrecerea organizata de vloggerul Selly, urmarit de foarte multi copii si adolesenti, ca...

                Psiholog criminalist despre interventia de la Onesti: "S-a pierdut foarte mult timp. Cand ai de aface cu un astfel de individ nu ai ce negocia"
                Psihologul criminalist Liviu Chesnoiu spune ca s-a pierdut foarte mult timp in interventia de la Onesti, unde un barbat a tinut ostatici si a ranit...

                Titi Aur, despre cazul soferitei care a accidentat mortal doua fete, in Bucuresti: "I s-a sters imaginea, n-a mai inteles nimic, s-a speriat"
                Cunoscutul pilot de raliuri Titi Aur crede ca soferita care a accidentat mortal doua copile in cartierul Andronache din Bucuresti a avut, probabil,...
                Platforma pentru solutionarea online a litigiilor