Brazilianul Diego a decis derbiul AS Roma-Juventus (Video)

Luni, 31 August 2009, ora 10:53
802 citiri

Juventus a castigat duminica seara, scor 3-1, intalnirea disputata in deplasare cu AS Roma, din etapa a doua a campionatului italian de fotbal, Serie A.

Primul gol al partidei a fost marcat de brazilianul Diego, in minutul 25, dupa ce a profitat de o mare greseala a lui Cassetti, care a balbait o minge la mijlocul terenului.

Egalarea romanilor a venit dupa 10 minute, De Rossi inscriind cu un sut sub bara, trimis de la peste 25 de metri, la capatul unei faze care a surprins pe toata lumea, inclusiv pe portarul lui Juventus, Buffon.

Acelasi Diego a adus-o pe "Batrana Doamna" in avantaj. Fotbalistul adus in aceata vara de la Werder Bremen a punctat cu un sut din interiorul careului, in minutul 68.

Scorul final a fost stabilit de Felipe Melo (min.90+3), dupa o faza superba, incheiata cu un sut de la 20 de metri care s-a oprit in plasa portii aparate de conationalul sau Sergio.

AS Roma: J. Sergio - Cassetti, Burdisso, Mexes, Riise (Vucinici '71) - De Rossi, Pizzarro - Taddei (Tonetto '46), Perrotta (Cerci '80) - Menez, Totti.

Antrenor: Luciano Spalletti.

Juventus: Buffon - Grygera, Cannavaro, Chiellini, De Ceglie (Legrottaglie '74) - Tiago, Felipe Melo, Marchisio (Camoranesi '62) - Diego (Poulsen '84), Iaquinta, Amauri.

Antrenor: Ciro Ferrara.

In urma acestui rezultat, Juventus a ajuns la 6 puncte acumulate din tot atatea posibile, in timp ce AS Roma ramane fara niciun punct strans dupa doua partide.

Vedeti mai jos cele patru reusite:

Alte rezultate inregistrate duminica in etapa a doua a campionatului italian de fotbal: Atalanta - Genoa 0-1, Cagliari - Siena 1-3, Chievo - Lazio 1-2, Fiorentina - Palermo 1-0, Napoli - Livorno 3-1, Parma - Catania 2-1 si Sampdoria - Udinese 3-1. Sambata s-au jucat meciurile Bari - Bologna 0-0 si AC Milan - Inter 0-4.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Diego Ribas, #Diego goluri Juventus Roma, #AS Roma Juventus video , #stiri AS Roma