S-a încheiat finala feminină la Australian Open. Lidera mondială Ashleigh Barty a câștigat primul său trofeu la Melbourne după o răsturnare de scor spectaculoasă

Sambata, 29 Ianuarie 2022, ora 12:18
7219 citiri

Finala feminină de la primul Grand Slam al anului, Australian Open, s-a disputat sâmbătă între favorita gazdelor, lidera mondială Ashleigh Barty și americanca Danielle Collins, locul 30 WTA și cap de serie 27.

Ashleigh Barty și-a confirmat statutul de mare favorită și și-a trecut în palmares primul trofeu la Australian Open, scor 6-3, 7-6 în finala cu Danielle Collins.

Barty a dominat categoric primul set, dar a avut probleme în al doilea, fiind nevoită să revină de la 1-5 pentru a se impune în tie-break.

Desfășurarea LIVE:

*Barty câștigă tie-break-ul cu 7-2 și meciul cu 6-3, 7-6.

*6-6, se joacă tie-break.

*6-5, Collins e din nou în avantaj.

*5-5, Barty revine de la 1-5.

*5-4 Collins, un nou break Barty.

*5-3, Barty recuperează.

*5-2 Collins.

*5-1, americanca se apropie de câștigarea setului secund.

*4-1 Collins.

*3-1, Barty face primul ghem în setul doi.

*3-0 Collins, după ce a salvat o minge de break.

*Break Collins, 2-0.

*1-0 Collins în setul doi.

*6-3, Barty câștigă primul set.

*5-3, Collins nu renunță.

*5-2, Barty se desprinde.

*4-2, Barty face primul break.

*3-2, Barty câștigă pe propriul serviciu.

*2-2, americanca păstrează echilibrul.

*2-1 pentru favorita publicului, Barty.

*1-1, Collins egalează.

*1-0 Barty.

*Începe meciul, cu Barty la serviciu.

Barty, 25 de ani, a întrecut-o joi, în semifinale, cu scorul de 6-1, 6-3, pe americanca Madison Keys, locul 51 WTA, după un joc de 62 de minute. În schimb, Collins învins-o cu scorul de 6-4, 6-1, pe poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 7, după o oră şi 18 minute de joc.

Sportiva din Australia conduce cu 3-1 în meciurile directe cu adversara din finală.

Câştigătoarea trofeului va primi un premiu de 2,875 de milioane de dolari australieni (1,82 de milioane de euro) şi 2.000 de puncte WTA. Învinsa va încasa un premiu de 1,575 de milioane de dolari australieni (996.500 de euro) şi 1.300 de puncte WTA.

Fanii echipelor Eintracht Frankfurt şi Glasgow Rangers vor fi în număr mare în oraşul Sevilla, unde va avea loc, miercuri, de la ora 22.00, finala Ligii Europa, deşi doar o mică parte dintre...
Ce s-a întâmplat în vestiarul lui Liverpool, după finala Cupei Angliei, câștigată la penalty-uri VIDEO
Liverpool a învins Chelsea la loviturile de departajare și a câștigat al doilea trofeu al sezonului, după Cupa Ligii Angliei. Victoria din finala Cupei Angliei a fost urmată de o...