Astra, eliminata din Liga Campionilor dupa o infrangere la scor la Copenhaga

Miercuri, 03 August 2016, ora 22:38
15086 citiri

Astra Giurgiu a parasit Liga Campionilor inca din turul III al preliminariilor, dupa o infrangere la scor suferita in Danemarca.

Campioana Romaniei a fost invinsa cu un categoric 3-0 de FC Copenhaga si isi va continua parcursul continental in Europa League.

Elevii lui Sumudica nu au convins in turul de la Giurgiu, insa nimeni nu se astepta la o evolutie atat de slaba la retur.

Copenhaga, calificata si la 0-0, a fost echipa mai buna si a inscris de trei ori in prima repriza, risipind orice emotii.

Cornelius a deschis scorul dupa primul sfert de ora de joc din centrarea lui Ankersen, iar dupa 20 de minute Santander dubla avantajul gazdelor.

Acelasi Cornelius a reusit "dubla" in prelungirile primei reprize, iar Astra nu mai putea emite nicio pretentie.

Scorul putea lua proportii chiar si mai umilitoare pentru campioana Romaniei, insa Santander a luat la tinta bara in repriza secunda.

In urma acestui rezultat, Astra isi ia adio de la Liga Campionilor in acest sezon, insa merge in play-off-ul Europa League, urmand a forta o calificare in grupe.

Desfasurarea meciului:

Min.90+5 Finalul partidei.

Min.90 Seto incearca sa inscrie golul de onoare, insa Olsen se opune.

Min.81 Danezii anunta si asistenta de la meci: 16.853 de spectatori.

Min.76 Dubla schimbare Astra: Seto intra in locul lui Sapunaru, iar Florea in locul lui Niculae.

Min.66 Astra scapa de inca un gol dupa ce Santander loveste bara.

Min.57 Schimbare Astra: De Amorim intra in locul lui Boudjemaa.

Min.55 Cartonas galben pentru Stan.

Min.50 Jucatorii Astrei par ceva mai periculosi in aceste minute, insa nici acum nu ameninta cu adevarat poarta danezilor.

Min.46 Incepe repriza secunda.

__________

Min.45+3 Finalul primei reprize.

Min.45+2 GOL COPENHAGA! Corneliul reuseste "dubla" in prelungirile primei reprize!

Min.40 Tot danezii sunt cei care ataca in fata unei Astra fara reactie.

Min.34 GOL COPENHAGA! Santander dubleaza avantajul gazdelor si soarta calificarii pare pecetluita.

Min.28 Astra nu reuseste deocamdata sa ameninte poarta adversa.

Min.22 Doua ocazii mari in patru minute pentru gazde, dar Astra are noroc si scorul ramane 1-0.

INFO: Lucrurile nu se schimba radical pentru Astra, care are nevoie de un gol pentru a reintra in ecuatia calificarii.

Min.15 GOL COPENHAGA! Cornelius deschide scorul pe Parken.

Min.12 Sut periculos al lui Cornelius, Lung scoate in corner.

Min.7 Lipsesc actiunile periculoase la Copenhaga.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START:

Copenhaga: Olsen, Augustinsson, Johansson, Kvist, Vernic, Delaney, Cornelius, Santander, Ankersen, Jorgensen, Falk

Astra: Lung, Geraldo Alves, Fabricio, Junior Morais, Lovin, Niculae, Sapunaru, Boldrin, Boudjemaa, Stan, Teixeira

INFO: Partida se reia de la scorul de 1-1, cel inregistrat in turul de la Giurgiu.

INFO: La TV, meciul poate fi urmarit pe postul TVR 1.

Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...
Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...