Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Rezultat fantastic in Europa League: Astra a castigat la Lyon

Joi, 21 August 2014, ora 23:20
14840 citiri

Astra Giurgiu s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Olympique Lyon, intr-un meci disputat joi seara in prima mansa a playoff-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Vice-campioana Romaniei a obtinut un rezultat incredibil pe terenul uneia dintre cele mai importante grupari franceze, care era vazuta ca favorita certa dupa tragerea la sorti.

Giurgiuvenii au jucat de-a dreptul fabulos pe terenul lui Lyon si pornesc acum cu prima sansa la calificarea in grupele Europa League.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul in minutul 26. Malbranque a finalizat cu un sut bun de la marginea careului o actiune de toata frumusetea. Acesta a fost si scorul primei reprize.

Repriza a doua a fost insa dominata de Astra, chiar intr-o maniera categorica. Budescu si compania nu i-au mai lasat sa respire pe francezi, care au avut mari dificultati in a mai iesi din propria jumatate, spre stupoarea spectatorilor.

Egalarea a venit in minutul 71, cand Fatai a marcat din cativa metri, in urma unei centrari a lui Enache.

A urmat apoi eliminarea fundasului Rose, in minutul 77, dupa primirea a doua cartonase galbene.

Peste trei minute, Astra a reusit golul victoriei, una fantastica pentru clubul giurgiuvean, dar si pentru fotbalul romanesc. A marcat Budescu dintr-un penalti obtinut de Amorim.

2-1 si Astra e la 90 de minute de o performanta senzationala. Returul va avea loc peste o saptamana, la Giurgiu.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Olympique Lyon si Astra Giurgiu, din mansa tur a playoff-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

*apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII

min.90+3 - Lung scoate greu un sut al lui Grenier.

min.90+2 - Enache are o intrare dura si vede cartonasul galben.

min.90+1 - BARA LYON! Kone reia cu capul in bara.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute.

min.89 - Grenier trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

min.85 - Ultima schimbare la Astra: iese Laban, intra Rus.

min.82 - Muta si francezii: intra Ghezzal, iese Yattara.

min.82 - Schimbare la Astra: intra Boukari, iese Fatai.

min.81 - GOOOOOOL ASTRA!!! Budescu transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri!!!

min.80 - PENALTI PENTRU ASTRA! Amorim e faultat in careu de Grenier!

min.77 - Lyon, in 10 jucatori! Rose il faulteaza pe Fatai si vede cel de-al doilea cartonas galben.

min.76 - Schimbare la Lyon: iese Malbranque, intra Grenier.

min.75 - Budescu trimite pe langa poarta. Astra joaca magnific in aceste minute. De fapt, de la inceputul reprizei secunde, giurgiuvenii au dominat in totalitate.

min.74 - Kone il opreste in ultimul moment pe Fatai, scapat singur cu portarul francez.

min.71 - GOOOOOL ASTRA!!! Fatai marcheaza din cativa metri, dupa o pasa excelenta a lui Enache!!!

min.68 - Schimbare la francezi: iese Bahlouli, intra Mvuemba.

min.65 - Lung prinde cu siguranta un sut al lui Ferri.

min.61 - Uriasa ocazie pentru Astra! Laban suteaza putin peste poarta dintr-o pozitie excelenta!

min.59 - Lopes iese din poarta si retine din fata lui Fatai.

min.55 - Budescu trece din nou pe langa gol, dupa o centrare a grecului Pliatsikas.

min.49 - Budescu trimite milimetric pe langa poarta.

min.47 - Lopes scoate greu la un corner executat de Budescu.

min.46 - Schimbare la Astra: iese Seto, intra Amorim.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Lopes iese neinspirat din poarta, insa Seto nu profita.

min.44 - Rose intra tare prin alunecare la Budescu si primeste cartonasul galben.

min.39 - Morais primeste primul galben al partidei.

min.39 - Fatai se descurca bine in careul francezilor, suteaza, dar Lopes retine.

min.38 - Gonalons reia cu capul putin pe deasupra portii.

min.37 - Lacazette suteaza putin pe langa poarta lui Lung.

min.35 - Ratare uriasa Astra! Enache centreaza bine din partea dreapta, insa Fatai, cu toata poarta in fata, trimite complet aiurea.

min.29 - Tolisso respinge in ultimul moment din fata lui Enache, la o centrare a lui Fatai.

min.26 - GOOOL LYON!!! Malbranque deschide scorul cu un sut plasat de la marginea careului!!!

min.17 - Fatai primeste de la Enache, intra in careu si suteaza, dar peste poarta.

min.16 - Lung are o interventie excelenta la un sut al lui Lacazette.

min.11 - Enache pleaca pe un contraatac, incearca un dribling, dar e blocat de Rose.

min.8 - Malbranque trimite peste poarta giurgiuvenilor.

min.5 - Lung iese bine si retine din fata lui Lacazette.

ora 21:30 - STARTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea are loc pe Stade de Gerland din Lyon si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1.

INFO: Mansa retur are loc saptamana viitoare, la Giurgiu.

ECHIPELE:

LYON: Lopes - Jallet, Kone, Rose, Tolisso - Ferri, Gonalons, Malbranque - Bahlouli - Yattara, Lacazette.

Antrenor: Hubert Fournier.

ASTRA: Lung - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, Morais - Enache, Laban, Seto, Yahaya - Budescu - Fatai.

Antrenor: Daniel Isaila.

Arbitru: Carlos Gomez (Spania).

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Astra victorie la Lyon Europa League, #LIVE meci Lyon Astra, #Lyon Astra playoff Europa League , #meciuri