Rezultat fantastic in Europa League: Astra a castigat la Lyon

Joi, 21 August 2014, ora 23:20
14840 citiri

Astra Giurgiu s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Olympique Lyon, intr-un meci disputat joi seara in prima mansa a playoff-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Vice-campioana Romaniei a obtinut un rezultat incredibil pe terenul uneia dintre cele mai importante grupari franceze, care era vazuta ca favorita certa dupa tragerea la sorti.

Giurgiuvenii au jucat de-a dreptul fabulos pe terenul lui Lyon si pornesc acum cu prima sansa la calificarea in grupele Europa League.

Gazdele au fost cele care au deschis scorul in minutul 26. Malbranque a finalizat cu un sut bun de la marginea careului o actiune de toata frumusetea. Acesta a fost si scorul primei reprize.

Repriza a doua a fost insa dominata de Astra, chiar intr-o maniera categorica. Budescu si compania nu i-au mai lasat sa respire pe francezi, care au avut mari dificultati in a mai iesi din propria jumatate, spre stupoarea spectatorilor.

Egalarea a venit in minutul 71, cand Fatai a marcat din cativa metri, in urma unei centrari a lui Enache.

A urmat apoi eliminarea fundasului Rose, in minutul 77, dupa primirea a doua cartonase galbene.

Peste trei minute, Astra a reusit golul victoriei, una fantastica pentru clubul giurgiuvean, dar si pentru fotbalul romanesc. A marcat Budescu dintr-un penalti obtinut de Amorim.

2-1 si Astra e la 90 de minute de o performanta senzationala. Returul va avea loc peste o saptamana, la Giurgiu.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Olympique Lyon si Astra Giurgiu, din mansa tur a playoff-ului pentru calificarea in grupele Europa League.

Desfasurarea intalnirii:

*apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII

min.90+3 - Lung scoate greu un sut al lui Grenier.

min.90+2 - Enache are o intrare dura si vede cartonasul galben.

min.90+1 - BARA LYON! Kone reia cu capul in bara.

min.90 - Partida va fi prelungita cu 4 minute.

min.89 - Grenier trimite putin pe langa poarta dintr-o lovitura libera.

min.85 - Ultima schimbare la Astra: iese Laban, intra Rus.

min.82 - Muta si francezii: intra Ghezzal, iese Yattara.

min.82 - Schimbare la Astra: intra Boukari, iese Fatai.

min.81 - GOOOOOOL ASTRA!!! Budescu transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri!!!

min.80 - PENALTI PENTRU ASTRA! Amorim e faultat in careu de Grenier!

min.77 - Lyon, in 10 jucatori! Rose il faulteaza pe Fatai si vede cel de-al doilea cartonas galben.

min.76 - Schimbare la Lyon: iese Malbranque, intra Grenier.

min.75 - Budescu trimite pe langa poarta. Astra joaca magnific in aceste minute. De fapt, de la inceputul reprizei secunde, giurgiuvenii au dominat in totalitate.

min.74 - Kone il opreste in ultimul moment pe Fatai, scapat singur cu portarul francez.

min.71 - GOOOOOL ASTRA!!! Fatai marcheaza din cativa metri, dupa o pasa excelenta a lui Enache!!!

min.68 - Schimbare la francezi: iese Bahlouli, intra Mvuemba.

min.65 - Lung prinde cu siguranta un sut al lui Ferri.

min.61 - Uriasa ocazie pentru Astra! Laban suteaza putin peste poarta dintr-o pozitie excelenta!

min.59 - Lopes iese din poarta si retine din fata lui Fatai.

min.55 - Budescu trece din nou pe langa gol, dupa o centrare a grecului Pliatsikas.

min.49 - Budescu trimite milimetric pe langa poarta.

min.47 - Lopes scoate greu la un corner executat de Budescu.

min.46 - Schimbare la Astra: iese Seto, intra Amorim.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Lopes iese neinspirat din poarta, insa Seto nu profita.

min.44 - Rose intra tare prin alunecare la Budescu si primeste cartonasul galben.

min.39 - Morais primeste primul galben al partidei.

min.39 - Fatai se descurca bine in careul francezilor, suteaza, dar Lopes retine.

min.38 - Gonalons reia cu capul putin pe deasupra portii.

min.37 - Lacazette suteaza putin pe langa poarta lui Lung.

min.35 - Ratare uriasa Astra! Enache centreaza bine din partea dreapta, insa Fatai, cu toata poarta in fata, trimite complet aiurea.

min.29 - Tolisso respinge in ultimul moment din fata lui Enache, la o centrare a lui Fatai.

min.26 - GOOOL LYON!!! Malbranque deschide scorul cu un sut plasat de la marginea careului!!!

min.17 - Fatai primeste de la Enache, intra in careu si suteaza, dar peste poarta.

min.16 - Lung are o interventie excelenta la un sut al lui Lacazette.

min.11 - Enache pleaca pe un contraatac, incearca un dribling, dar e blocat de Rose.

min.8 - Malbranque trimite peste poarta giurgiuvenilor.

min.5 - Lung iese bine si retine din fata lui Lacazette.

ora 21:30 - STARTUL MECIULUI

INFO: Intalnirea are loc pe Stade de Gerland din Lyon si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1.

INFO: Mansa retur are loc saptamana viitoare, la Giurgiu.

ECHIPELE:

LYON: Lopes - Jallet, Kone, Rose, Tolisso - Ferri, Gonalons, Malbranque - Bahlouli - Yattara, Lacazette.

Antrenor: Hubert Fournier.

ASTRA: Lung - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, Morais - Enache, Laban, Seto, Yahaya - Budescu - Fatai.

Antrenor: Daniel Isaila.

Arbitru: Carlos Gomez (Spania).

ANRE demontează declarațiile ministrului Burduja privind energia alternativă: "Să se liciteze pentru aceste capacități"
Declarațiile ministrului Energiei, Sebastian Burduja, referitoare la ritmul extraordinar de instalare a fotovoltaicelor și eolienelor, au fost contrazise de președintele ANRE (Autoritatea...
Viitorul sumbru descris de Dan Barna (USR): "În 2025 vor fi din nou măriri de taxe pentru că nu mai au bani"
Dan Barna lansează un atac la actuala guvernare care protejează în opinia sa "sinecurile şi pensiile speciale" pe care PSD şi PNL le plătesc în continuare. Aceste cheltuieli vor duce la...
#Astra victorie la Lyon Europa League, #LIVE meci Lyon Astra, #Lyon Astra playoff Europa League , #meciuri