Europa League: Astra, infrangere umilitoare la Roma

Joi, 29 Septembrie 2016, ora 23:56
19879 citiri

Astra Giurgiu a suferit o infrangere umilitoare pe terenul celor de la AS Roma, campionii Romaniei avand o evolutie care reflecta din plin scorul de pe tabela.

Italienii s-au impus cu un neverosimil 4-0, la capatul unui joc in care giurgiuvenii au avut numai doua ocazii.

Surprinzator, intalnirea de pe "Olimpico" a inceput cu o mare ocazie a Astrei, Nicoara, scapat singur cu Becker, sutand insa de doua ori in blocajul portarului Romei.

Dupa ce a scapat fara gol incasat, formatia lui Spaletti s-a dezlantuit si a facut spectacol in fata unei Astre apatice.

Strootman a deschis scorul in minutul 15, din centrarea perfecta a lui Totti, iar Fazio a dublat avantajul de pe tabela in prelungirile primei reprize.

A fost un sut puternic a lui Totti, Lung junior a respins balonul in transversala, iar din careul mic, Fazio a "sters" mingea cu un luft de zile mari, insa suficient pentru ca aceasta sa intre in plasa.

In debutul partii secunde scorul a devenit 3-0, dupa ce Fabricio a deviat in propria poarta balonul centrat bine de catre Perotti.

Salah a inchis tabela in minutul 54, trimitand pe langa Silviu Lung mingea pasata exceptional de catre acelasi Totti.

A doua mare ocazie a Astrei a aparut in minutul 81, atunci cand Niculae a pasat bine in adancime pentru Alibec, insa sutul acestuia a fost blocat de un Becker in zi mare.

In afara celor doua ocazii, Astra a fost o echipa care nu si-a propus decat sa se apere cu doua linii, singurul jucator avansat fiind un Alibec care a gresit extrem de mult.

Intalnirea dintre Roma si Astra a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul jocului:

Min.90+3 Final de chin pentru Astra la Roma.

Min.90+1 Daniel Niculae a iesit de pe teren si a plecat la vestiare. Astra termina meciul in inferioritate numerica.

Min.87 Suntem aproape de final, iar Roma ataca in continuare.

Min.81 Niculae il lanseaza bine pe Alibec, insa sutul acestuia este blocat foarte bine de portarul Romei.

Min.79 Astra nu joaca nimic si pare ca spera doar sa scape fara inca un gol incasat pana la fluierul de final.

Min.75 Fundasii Astrei blocheaza cu emotii trei suturi consecutive ale adversarilor.

Min.66 Sut pe jos al lui Teixeira, balonul este retinut cu usurinta de portar.

Min.64 Nainggolan reia interesant cu capul, insa mingea trece pe langa poarta.

Min.60 Dubla schimbare la Astra: Intra Niculae si Budescu, ies Lazici si Nicoara.

Min.56 Schimbare Roma: Nainggolan intra in locul lui Salah.

Min.54 GOL ROMA! Totti trimite o pasa peste apararea Astrei, iar Salah inscrie cu o reluare din prima!

Min.47 GOL ROMA! Perotti patrunde bine in partea stanga, trimite o centrare in careul mic, iar Fabricio isi trimite balonul in propria poarta!

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare Astra: Lovin intra in locul lui Boubacar.

____________

Min.45+2 Finalul primei reprize.

Min.45+2 GOL ROMA! Totti suteaza naprasnic din lovitura libera, Lung deviaza in transversala, iar Fazio "barbiereste" un balon care se scurge in poarta Astrei!

Min.44 Morais il blocheaza foarte bine pe Salah si trimite in corner.

Min.40 Teixeira trimite o centrare lunga, iar portarul Romei retine fara probleme.

Min.35 Salah e lansat bine in careul Astrei, insa Lung iese foarte bine si blocheaza sutul italianului!

Min.32 Teixeira isi ridiculizeaza un adversar, insa sutul sau trece mult peste poarta.

Min.29 Totti primeste cartonasul galben dupa ce il faulteaza pe Teixeira.

Min.20 Dupa marcarea golului italienii par ca au ridicat putin piciorul de pe acceleratie si joaca asteptand greseala elevilor lui Sumudica.

Min.15 GOL ROMA! Totti centreaza excelent si Strootman pune latul din sase metri pentru 1-0!

Min.8 Incep sa puna presiune italienii, insa giurgiuvenii se apara bine.

Min.5 Ocazie uriasa pentru Astra! Nicoara e lansat excelent in careul advers, preia bine, insa suteaza in blocajul lui Becker, portarul Romei intervenind apoi inca o data salvator!