Liga 1: Astra a ajuns la un punct de play-off. Alibec si-a luat la revedere cu un gol superb

Luni, 19 Decembrie 2016, ora 19:59
3662 citiri

Astra Giurgiu s-a apropiat la doar un punct de play-off, dupa ce luni seara a invins pe Gaz Metan Medias, in deplasare, scor 1-0. Unicul gol a fost reusit de Denis Alibec, la ultimul meci pentru echipa campioana.

Meciul de la Medias, disputat pe un gazon foarte bun, a inceput cu un moment emotionant, in care Cristi Balaj a fost premiat pentru intreaga cariera, aceasta fiind ultima partida pe care a arbitrat-o.

Gazdele au fost mai periculoase in prima repriza, insa Ciprian Petre si golgheterul campionatului, Llullaku, nu l-au putut invinge pe Silviu Lung Jr.

Denis Alibec, aflat la ultimul meci in tricoul Astrei, inainte de a pleca la Steaua, a fost cel mai periculos jucator al oaspetilor, reusind sa inscrie singurul gol al partidei in minutul 55, cu un sut din afara careului.

Aceasta a fost ultima ocazie importanta a Astrei, iar Gaz Metan a continuat sa atace, demonstrand ca merita sa fie pe locul 2 in clasamentul Ligii 1, pozitie ocupata inaintea acestei etape. Alexandru Munteanu, Llullaku, Trtovac si Eric au avut marile ocazii ale reprizei a doua, dar nu au putut egala.

Dupa aceasta partida, Astra a ajuns la 29 de puncte, fiind pe locul 7, la doar un punct de play-off si de CFR Cluj, aflata pe 6. Gaz Metan incheie anul pe locul 3, cu 37 de puncte, insa viitorul este incert pentru medieseni, care se confrunta cu probleme financiare si cu perspectiva depunctarii.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#rezultat Gaz Metan Astra, #scor Astra Gaz Metan, #Astra invins Gaz Metan Medias, #Alibec gol Astra Gaz Metan, #Alibec gol victorie Astra , #meciuri