Liga 1: Astra invinge cu un penalty si revine pe primul loc

de Florin Necula
Duminica, 27 Septembrie 2015, ora 20:25

Astra Giurgiu a reusit sa revina pe primul loc al clasamentului Ligii 1, dupa ce a castigat cu scorul de 1-0 partida disputata, duminica seara, impotriva echipei FC Botosani. Meciul a fost decis in urma unei faze controversate din prima repriza, care a adus echipa gazda in avantaj.

Meciul a inceput cum nu se putea mai prost pentru oaspeti. In minutul 13, Cabrera l-a faultat pe Queiros in careu, iar arbitrul Catalin Popa a dictat penalty si a aratat cartonasul rosu pentru jucatorul Botosaniului. Denis Alibec a transformat fara emotii.

Astra a continuat atacurile, iar in minutul 21 Enache a scapat singur cu portarul, insa a gresit preluarea si a ratat o mare ocazie de a marca. Pana la pauza, doar Alibec a mai avut o sansa importanta de a inscrie.

In a doua repriza, Budescu a intrat pe teren in minutul 53, insa oaspetii au avut o mare ocazie de a marca, dupa o lovitura libera executata de Fulop. Meciul a decurs apoi fara mari ocazii de gol, pana spre finalul partidei, cand Ivanovici si Teixeira au avut ocazia de a marca pentru echipele lor.

Scorul a ramas insa cel stabilit in prima repriza. Acesta a fost primul meci oficial disputat de Budescu in Liga 1, din luna august, si totodata primul dupa accidentarea suferita dupa convocarea la echipa nationala, pentru meciurile cu Ungaria si Grecia.

Astra revine pe primul loc, adunand 24 de puncte, iar etapa urmatoare va evolua pe terenul lui Dinamo, in timp ce FC Botosani ramane pe locul 12, cu 8 puncte si doar 7 goluri marcate si o victorie in acest campionat. Etapa urmatoare, echipa din Moldova va disputa un meci dificil cu ASA Targu Mures, pe teren propriu.