Astra invinge Craiova si urca pe primul loc in Liga 1

Duminica, 08 Decembrie 2019, ora 22:31
8932 citiri

Astra Giurgiu este noul lider al Ligii 1 dupa victoria la limita obtinuta duminica in fata celor de la Universitatea Craiova.

Formatia de la malul Dunarii s-a impus pe teren propriu cu scorul de 1-0, golul fiind inscris de vedeta Denis Alibec.

Partida a inceput in nota de dominare a oaspetilor, elevii lui Piturca avand sansele mai mari in primele minute, cei de la Astra preferand sa incerce sa se apere compact.

Cea mai controversata faza a meciului s-a petrecut in minutul 39, atunci cand Alibec a executat rapid o lovitura libera, Budescu a inscris, insa arbitrul a intors faza pentru ca mingea nu ar fi fost oprita.

Craiova a continuat sa preseze si si-a creat in contnuare ocazii, cea mai mare prin Mihaila, insa giurgiuvenii aveau sa dea lovitura pana la urma

In minutul 50 fundasul Mihai Balasa a gresit incredibil la mijlocul terenului, Budescu a recuperat balonul si i-a trimis pe culoar lui Alibec, iar acesta din urma a inscris dupa o cursa superba, in care a ramas singur cu portarul.

Oltenii s-au aruncat in atac incercand a egaleze, insa tot "astralii" au avut sansele mari, Denis Alibec ratand sanse uriase pe contraatac.

Victoria la limita ii duce pe cei de la Astra pe primul loc al clasamentului Ligii 1 dupa 20 de etape, peste CFR Cluj, campioana pierzand tot duminica la Botosani.

ECHIPELE DE START

ASTRA: Lazar - Graovac, Tamas, Dima, Radunovic - G. Enache, G. Simion, Crepulja, V. Gheorghe - Alibec, Budescu

REZERVE: M. Popa, Trusescu, Bruno, Dandea, Fl. Matei, Begue, Radut

ANTRENOR: Bogdan Andone

CRAIOVA: L. Popescu - Vladoiu, Balasa, Acka, Vatajelu - Mateiu, Cicaldau, Bancu - Zakaric, M. Roman II, Mihaila

REZERVE: A. Marinescu, Matel, T. Ferreira, Ivanov, Qaka, Barbut, Ivan

ANTRENOR: Victor Piturca

Piedone, despre „mazilirea doctorului Cârstoiu” de către Coaliție: „Blat politic prin care PSD şi PNL îl susţin pe Nicuşor Dan”
Candidatul PUSL la Primăria Capitalei, Cristian Popescu Piedone, a declarat marţi, 23 aprilie, că mazilirea doctorului Cârstoiu este blat politic prin care PSD şi PNL îl susţin pe Nicuşor...
Nicușor Dan, prima reacție după ce PSD și PNL au renunțat la candidatura lui Cîrstoiu. „Decizie grea pentru mafia imobiliară”
Primarul Capitalei Nicuşor Dan a reacţionat marți, 23 aprilie, printr-o postare ironică, după ce coaliţia PSD-PNL a renunţat la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu pentru Primăria...
#Astra victorie Craiova, #Astra Craiova rezultat, #Astra Liga 1 clasament , #stiri Astra Giurgiu