Astra remizeaza spectaculos cu Genk in 16-imile Europa League

Joi, 16 Februarie 2017, ora 21:49
19245 citiri

Astra Giurgiu a terminat la egalitate, scor 2-2, in prima mansa a 16-imilor Europa League, cu formatia belgiana Genk.

A fost un meci echilibrat, decis de o gafa pe final facuta de japonezul Takayuki Seto, care ulterior s-a revansat si a egalat in minutul 90.

Dupa un inceput de meci dominat teritorial de oaspeti, Genk a deschis scorul in minutul 25 dupa o mare gafa in defensiva Astrei.

Castagne a profitat de o neintelegere intre toti jucatorii din linia defensiva si a deschis scorul.

Imediat dupa primirea golului, Sumudica a renuntat la sistemul cu trei fundasi centrali, l-a avansat pe Sapunaru la mijlocul terenului, iar Astra a inceput sa echilibreze jocul.

Egalarea a venit astfel in minutul 42 dupa o faza superba a lui Teixeira, pe care Budescu a finalizat-o cu un sut foarte puternic.

Dupa pauza, Astra a ratat doua sanse mari de a marca, insa Teixeira si Ionita au ratat din pozitii ideale.

Finalul a fost spectaculos. Genk a trecut in avantaj dupa o gafa comisa de Seto in minutul 83. Japonezul a pierdut o minge la centrul terenului, iarTrossard a punctat.

Seto s-a revansat insa in minutul 90, cand a punctat cu o lovitura de cap din centrarea lui Florea.

Calificarea se va decide astfel peste o saptamana, in deplasarea de la Genk, unde Astra are o sansa importanta.

ASTRA - GENK 2-2

90+3 - Final de meci!

90 - Trei minute suplimentare.

90 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ASTRA!!!! GOOOOOOOOOOL ASTRA!!! Takayuki isi spala toate pacatele si inscrie cu o lovitura de cap din sase metri!!!

89 - Ce ocazie!!! Sapunaru reia periculos cu capul, dar mingea e scoasa incredibil.!

88 - Schimbare Genk: Buffel intra in locul lui Trossard.

83 - GOL GENK! Belgienii profita de o gafa a lui Seto, care a pierdut mingea la centrul terenului, si preiau conducerea dupa golul lui Trossard!

81 - Inca o gafa in defensiva Astrei, dar giurgiuvenii resping in cele din urma cu emotii.

80 - Schimbare Astra: Bus, proaspat intrat pe teren, este scos din cauza jocului slab. In locul lui intra Nicoara.

77 - Contraatac periculos al belgienilor, Geraldo se descurca ideal si acorda corner.

75 - Schimbare Genk: Boetius intra in locul lui Pozuelo.

70 - Momente de posesie pentru Astra, care nu reuseste insa sa ajunga la poarta.

65 - Schimbare Genk: Berge intra in locul lui Kumordzi.

64 - Schimbari Astra: Florea si Bus intra in locul lui Niculae si Ionita.

63 - Budescu suteaza din unghi putin peste poarta!

61 - Ocazie mare pentru belgieni! Lung scoate din vinclu un sut bun al lui Samatta, din marginea careului!

59 - Ce ocazie!!! Astra recuperaza o minge in jumatatea adversa, mingea ajunge la Ionita, insa sutul acestuia trece pe langa poarta!

57 - Sapunaru se resimte si primeste ingrijiri medicale.

53 - Ce ocazie!!! Contraatac superb al Astrei, mingea ajunge la Teixeira, care trage peste dintr-o pozitie ideala!!!

51 - Inceput cofnuz de parte secunda, cu multe greseli de ambele parti.

46 - Se reia jocul!

45+1 - Pauza!

43 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL ASTRA!!!!!!! Teixeira face o faza fenomenala, cu o preluare de zile mari, paseaza pana la Budescu, iar acesta egaleaza cu un sut bomba!!!

41 - Patru cornere la rand pentru Astra, ramase fara rezultat.

37 - Sansa mare pentru belgieni, Lung apara cu mare noroc!

37 - Posesia este 69-31 in favoarea belgienilor.

34 - Budescu bate slab o lovitura libera, in primul adversar.

31 - Belgienii domina in continuare si dupa marcarea golului.

25 - GOL GENK! Neintelegere in defensiva Astrei, Lung iese tarziu, iar belgienii deschid scorul prin Castagne!

21 - Kumordzi trimite slab cu capul, Lung retine fara probleme.

16 - Budescu centreaza periculos din lovitura libera, mingea e respinsa cu greu.

14 - Budescu e impins evident la marginea careului, dar arbitrul nu fluiera fault.

11 - Belgienii au posesia in startul meciului. Astra se apara organizat.

8 - Lung iese si retine precis dupa o lovitura de la colt.

4 - Situatie periculoasa a giurgiuvenilor, dar Niculae nu ajunge la minge.

1 - A inceput meciul!

Info: Partida incepe la ora 20:00

Astra: Lung - Sapunaru, Geraldo, Fabricio - Stan, Teixeira, Ionita, Seto, Junior Morais - Budescu, Daniel Niculae.

Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Kumordzi, Heynen - Schrijvers, Pozuelo, Trossard - Samatta

Mansa retur va avea loc peste o saptamana, in Belgia.

Astra este singura reprezentanta a Romaniei prezenta in primavara europeana.

Pentru Astra, calificarea in primavara Europa League este cea mai buna performanta din istoria clubului.

Partida e televizata de Sport.ro si Dolce Sport.

Gabriela Firea iese în stradă. Candidata PSD la Primăria Capitalei vrea întâlniri directe cu electoratul
Gabriela Firea, candidatul PSD la Primăria Capitalei, nu va sta la birou în timpul campaniei electorale. Firea a declarat miercuri, 24 aprilie, că îşi va axa campania în primul rând pe...
Lider PNL inculpat pentru corupție și-a depus candidatura la locale: ”Intru în competiţie bărbăteşte, deschis şi asumat”
Preşedintele PNL Prahova, Iulian Dumitrescu, inculpat pentru corupţie şi cu interdicţia de a exercita funcţia de preşedinte al Consiliului Judeţean Prahova, şi-a depus miercuri, 24 aprilie,...
#Astra Genk, #Astra Genk LIVE, #Astra Genk direct, #Astra Genk Europa League , #stiri Astra Giurgiu