Astra invinge Craiova si urca pe primul loc in Liga 1

Duminica, 08 Decembrie 2019, ora 22:31
8932 citiri

Astra Giurgiu este noul lider al Ligii 1 dupa victoria la limita obtinuta duminica in fata celor de la Universitatea Craiova.

Formatia de la malul Dunarii s-a impus pe teren propriu cu scorul de 1-0, golul fiind inscris de vedeta Denis Alibec.

Partida a inceput in nota de dominare a oaspetilor, elevii lui Piturca avand sansele mai mari in primele minute, cei de la Astra preferand sa incerce sa se apere compact.

Cea mai controversata faza a meciului s-a petrecut in minutul 39, atunci cand Alibec a executat rapid o lovitura libera, Budescu a inscris, insa arbitrul a intors faza pentru ca mingea nu ar fi fost oprita.

Craiova a continuat sa preseze si si-a creat in contnuare ocazii, cea mai mare prin Mihaila, insa giurgiuvenii aveau sa dea lovitura pana la urma

In minutul 50 fundasul Mihai Balasa a gresit incredibil la mijlocul terenului, Budescu a recuperat balonul si i-a trimis pe culoar lui Alibec, iar acesta din urma a inscris dupa o cursa superba, in care a ramas singur cu portarul.

Oltenii s-au aruncat in atac incercand a egaleze, insa tot "astralii" au avut sansele mari, Denis Alibec ratand sanse uriase pe contraatac.

Victoria la limita ii duce pe cei de la Astra pe primul loc al clasamentului Ligii 1 dupa 20 de etape, peste CFR Cluj, campioana pierzand tot duminica la Botosani.

ECHIPELE DE START

ASTRA: Lazar - Graovac, Tamas, Dima, Radunovic - G. Enache, G. Simion, Crepulja, V. Gheorghe - Alibec, Budescu

REZERVE: M. Popa, Trusescu, Bruno, Dandea, Fl. Matei, Begue, Radut

ANTRENOR: Bogdan Andone

CRAIOVA: L. Popescu - Vladoiu, Balasa, Acka, Vatajelu - Mateiu, Cicaldau, Bancu - Zakaric, M. Roman II, Mihaila

REZERVE: A. Marinescu, Matel, T. Ferreira, Ivanov, Qaka, Barbut, Ivan

ANTRENOR: Victor Piturca

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#Astra victorie Craiova, #Astra Craiova rezultat, #Astra Liga 1 clasament , #stiri Astra Giurgiu