Astra Ploiesti a eliminat Timisoara din Cupa, dupa penaltiuri

Miercuri, 28 Octombrie 2009, ora 18:57
752 citiri

Gruparea Astra Ploiesti a reusit, miercuri, sa elimine FC Timisoara din Cupa Romaniei, prahovenii impunandu-se dupa executarea loviturilor de la 11 metri.

Gazdele au deschis scorul inca din minutul 6, atunci cand ex-dinamovistul Miranda a marcat dupa e mare greseala a portarului Taborda. Banatenii au revenit pe tabela dupa 13 minute, Winston Parks egaland cu un sut puternic din interiorul careului.

Scorul a ramas 1-1 pana la finalul celor 90 de minute, chiar daca fotbalistii ambelor echipe au ratat ocazii importante, astfel ca s-a intrat in prelungiri.

Prahovenii iau din nou conducerea in minutul 94, Paun marcand cu un sut frumos, la vinclu. Avantajul nu a durat insa decat 8 minute, Timisoara revenind dupa o gafa a portarului Miron.

Scorul a ramas 2-2 dupa cele doua reprize de prelungire, asa ca s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri. Loteria penaltiurilor a fost castigata de Astra care s-a impus cu scorul de 6-5.

Scor final, Astra Ploiesti - FC Timisoara 2-2 (6 - 5, dupa penaltiuri) si prahovenii se califica in sferturile Cupei Romaniei.

Astra: 82. Miron, 17. V. Sandu, C. Vlaicu, 5. Rohat, 25. Craciun, 18. Paulinho, 8. Seto, 20. V. Gheorghe, 26. Stratila, 19. L. Ganea, 11. Miranda

Rezerve: 1. Cr. Munteanu, 3. Oprsal, 4. Mihalache, 6. Hatchi, 14. G. Paun, 15. Gafita, 9. Djokici

Antrenor: Nicolo Napoli

FC Timisoara: 99. Taborda, 7. Stancu, 16. Luchin, 4. Brezinsky, 20. Maxim, 77. Curtean, 17. Borbely, 23. Cl. Ionescu, 25. Chitu, 9. Parks, 27. Magera

Rezerve: 1. Supici, 3. Latovlevici, 26. Mera, 8. Vrsic, 26. Chiacu, 19. Rusic

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
Ciolacu este sigur de victoria lui Firea la Capitală: ”Va câștiga şi cu Piedone, şi fără Piedone”
Indiferent dacă Cristian Popescu Piedone se va retrage sau nu din cursa electorală, Gabriela Firea va fi noul primar al Capitalei, este convins Marcel Ciolacu. Premierul a precizat miercuri,...
#Astra Ploiesti elimina Timisoara Cupa, #optimi Cupa Romaniei, #Timisoara eliminata Cupa , #Cupa Romaniei