Petrolul castiga derbiul Ploiestiului

Duminica, 06 Mai 2012, ora 21:50
1276 citiri

Petrolul a castigat, duminica seara, derbiul orasului Ploiesti, "gazarii" trecand pe teren propriu de Astra cu scorul de 3-1.

Disputa de pe noul "Ilie Oana" a inceput cu o mare ocazie a gazdelor, surprinzatorul golgheter al "lupilor", Hamza, reluand putin pe langa poarta lui Lung junior inca din minutul 4.

Totusi, Astra a deschis scorul in minutul 25, Fatai punctand cu o lovitura de cap. Cu nici 5 minute inainte de golul oaspetilor, Osiako a irosit si el o ocazie imensa pentru Petrolul.

Gazdele au revenit in atac si, pe fondul unei retrageri nejustificare a elevilor lui Rednic, au reusit sa egaleze. Senzationalul Younes Hamza a punctat, cu multa sansa, din pasa lui Zerka, ajungand la cota 9 goluri in Liga 1.

La un sfert de ora dupa pauza, Petrolul a preluat conducerea. Boudjemaa a patruns bine in banda stanga si a pasat in fata portii de unde acelasi Hamza a trimis simplu in plasa.

Astra a iesit mai mult la joc dupa acest al doilea gol al lui Younes Hamza, insa ocaziile mari au fost blocate bine de Hamutovski.

Pe contra, Osiako a inscris pentru 3-1 cu o lovitura de cap senzationala, in minutul 78, pecetluind astfel soarta meciului din Ploiesti.

In urma acestui rezultat, Petrolul a acumulat 36 de puncte in clasamentul Ligii 1, "lupii" avand sanse reale de a scapa de la retrogradare.

PETROLUL: Hamutovski - Straut, Bikana, Ben Djemia, Fl. Maxim - Osiako - Fl. Dumitru, Mustivar, Oprita - Zerka, Hamza.

Rezerve: Povilas, Melinte, Alvaro Silva, V. Negru, Boudjemaa, M. Dina.

Antrenor: Gheorghe Multescu

ASTRA: Silviu Lung - Barboianu, Gaman, Oprsal, Tiganasu - Seto, B. Patrascu - De Amorim, Spadacio, Badescu - Fatai.

Rezerve: C. Grigore, Ricardo, Ologu, Laionel, Al. Stan, Bajenaru, Fl. Patrascu.

Antrenor: Mircea Rednic.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#Petrolul Astra rezultat, #Petrolul Astra derbi Ploiesti, #rezultat Liga 1 , #Liga I