Sumudica a demisionat de la Astra! Lucescu se revolta

Luni, 31 Octombrie 2011, ora 08:31
4642 citiri

Marius Sumudica s-a dat demisia de la Astra Ploiesti dupa infrangerea suferita duminica in Liga 1 in fata Rapidului, scor 2-3.

Principalul motiv nu a fost insa rezultatul inregistrat in Giulesti, ci evenimentele petrecute in pauza meciului Astra - Petrolul, din Cupa Romaniei, cand patronul Ioan Niculae a intrat in vestiar si a dictat schimbarile pentru repriza a doua.

Sumudica a sfidat indicatiile primite, informatiile s-au scurs in presa sportiva si in cele din urma au dus la plecarea fostului rapidist.

"La pauza meciului cu Petrolul, a intrat domnul Niculae in vestiar si a facut schimbarile. Eu asta nu pot accepta niciodata. Nu am caracter pentru ca spun lucrurilor pe nume? Nu am caracter pentru ca ma suna domnul Buduru si ma intreaba "cand jucam"?. Am platit 20.000 de euro din contractul meu ca sa vin din Grecia la Astra.

Puteam sa merg la alta echipa. De asta nu am caracter? Sa spuna vreun jucator daca nu am caracter. L-a deranjat ca i-am spus ca a dat 180.000 de euro pe un jucator care nu intra nici la divizia D. I-am zis uitati pentru ce dati banii?", a declarat Marius Sumudica la GSP TV.

Antrenorului Rapidului, Razvan Lucescu, s-a declarat revoltat de gestul lui Ioan Niculae, precizand ca tehnicienii din Liga 1 au ajuns la mana patronilor de club.

"E revoltator ce se intampla, e o nebunie. Mi se pare incredibil ca un antrenor venit in etapa a doua, dupa doua infrangeri si a avut o serie de rezultate pozitive, sa trebuiasca sa plece dupa un meci pierdut in Giulesti in fata Rapidului. Din pacate, stam la mana unor oameni care au facut bani din alte afaceri.", a spus si Razvan Lucescu la GSP TV.

Cu Marius Sumudica pe banca, Astra Ploiesti a inregistrat 7 victorii, 4 remize si numai doua infrangeri in Liga 1 si Cupa Romaniei.

C.F.

Formaţia PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu şi cu Alexandru Mitriţă în componenţă, a remizat, duminică, pe teren propriu, scor 4-4, cu echipa Volos, într-un meci din etapa a...
Șumudică a făcut show după prima victorie la noua echipă. Ce le-a transmis turcilor
Marius Șumudică s-a dezlănțuit la conferința de presă după prima victorie pe banca turcilor de la Malatyaspor. În stilu-i caracterstic, antrenorul român și-a arătat iubirea pentru...