Astra s-a dezlantuit in primul meci la Giurgiu

Duminica, 23 Septembrie 2012, ora 21:13
2534 citiri

Astra Giurgiu a inceput noul capitol din existenta clubului cu o victorie convingatoare, scor 4-0 in fata celor de la Gaz Metan Medias, in etapa cu numarul 9 a Ligii 1.

La primul meci pe noul stadion, din Giurgiu, omologat in regim de urgenta de LPF, "astralii" au debutat bine in fata ardelenilor. Budescu si Fatai l-au incercat pe Plesca cu doua suturi de la distanta, insa nu au fost cu adevarat periculosi.

De cealalta parte, Gazul "a miscat" doar prin "fiul ratacitor" Eric de Oliveira, care a provocat panica in defensiva giurgiuvenilor de fiecara data cand a avut mingea la picior.

Brazilianul a lovit chiar bara portii lui gavrilas in minutul 17, in urma unui sut frumos, de la 16 metri. Budescu, Distefano si William mai incearca poarta adversa, insa toti trei s-au lovit de opozitia lui Plesca.

Primul sfert de ora din partea secunda a fost perfect pentru Astra. Distefano a deschis scorul in minutul 51, din pasa lui Morais, Budescu a facut 2-0 doar patru minute mai tarziu, transformand o lovitura libera de la 27 de metri iar Tembo a punctat pentru un 3-0 linistitor in minutul 61.

In avantaj pe tabela, baietii lui Multescu au preferat sa joace economicos, la trecerea timpului, fara a-si lua riscuri inutile.

Cu doua minute inainte de final, japonezul Takayuki profita de o gafa a oaspetilor si il executa pe Plesca.

Astra: Gavrilas - De Amorim, Gaman, Ben Youseff, Junior Morais - Enache, Takayuki, Tembo, Di Stefano - Fatai, Budescu

Rezerve: D. Moldovan, Yahaya, Ivanovski, Nogo, Vadrariu, Muresan, Ben Djemia

Gaz Metan: Plesca - Trtovac, Frasinescu, Akaky, Markovici - Todea, Tahar - Astafei, Eric, Vasilache - Bud

Rezerve: Buchta, Buzean, Negru, Gheorghe, Petre, Bawab, D. Roman

Drulă critică eșecul coaliției PSD-PNL: „Nu e inevitabil să fim conduși de neterminați și șpăgari. Economia României gâfâie”
Deputatul Cătălin Drulă, preşedintele USR acuză liderii coaliţiei PSD-PNL că au blocat Guvernul României timp de 16 ore, timp în care au făcut negocieri politice fără niciun rezultat...
Ciolacu laudă candidatura lui Firea la primărie: "Este cea mai bună alegere pentru bucureștenii care își doresc mai puțin spectacol"
După decizia luată în coaliția PSD-PNL de a retrage sprijinul pentru candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la primăria Capitalei, Marcel Ciolacu o prezintă pe Gabriela Firea ca cea mai bună...
#Astra Gaz Metan rezultat, #Astra Gaz Metan Liga 1, #rezultate Liga 1, #Astra stadion Giurgiu , #meciuri