Încă o calificare ratată pentru fotbalul românesc. Gol marcat de nepotul lui Ilie Balaci în poarta Franței

Marti, 28 Martie 2023, ora 18:35
3122 citiri
Atanas Trică

Echipa naţională de fotbal U19 a României a pierdut marţi, la Orleans, în Franţa, scor 2-4, meciul disputat împotriva Franţei U19, în Turneul de Elită. România s-a clasat pe locul al treilea în grupa 1 şi a ratat calificarea la Euro.

Franţa U19 a condus cu 2-0 după primul sfert de oră, prin golurile marcate de Diop (min. 13) şi Efekele (min. 15). Rareş Pop a redus din diferenţă, în minutul 30, dar francezii au încheiat repriza cu un avantajde două goluri, după reuşita din minutul 43 a lui Doue.

Atanas Trică (nepotul lui Ilie Balaci și fiul lui Eugen Trică) a înscris al doilea gol al tricolorilor în minutul 77, iar Ben Seghir a stabilit rezultatul final cu un gol din penalti, în minutul 81, după ce Grigore-Huideş l-a faultat în careu pe Efekele.

România U19 a pierdut cu 2-4 şi s-a clasat pe locul 3 în grupa 1, cu 3 puncte. Grupa a fost câştigată de Norvegia, echipă care s-a şi calificat pentru turneul final al Euro U19, care va avea loc în acest an.

ROMÂNIA U19: Dincă – Maftei, Grigore-Huideş, Paşcalău, Borza – Mazilu (Musi 64), Martinovic (Radaslavescu 64), Vulturar (Sala 46), Boţogan, R. Pop (Kovacs 82) – Burnete (Trică 64). SELECŢIONER: Alexandru Pelici

FRANŢA U19: Risser – Koudou, El Hannach, Yoro, Muntu Wa Mungu – Kari (Ugochukwu 76), Zaïre-Emery, Ben Seghir – Diop (Kumbedi 68), Efekele, Doué. SELECŢIONER: Lionel Rouxel

Performanța fantastică a României, care a întors Ucraina de la 0-2 și s-a calificat la turneul final
Perechea Ana Bogdan/Jaqueline Cristian a adus calificarea echipei României la turneul final al Billie Jean King Cup, impunându-se în ultimul meci al întâlnirii cu Ucraina de la Fernandina...
Cât de sigure sunt carnea de pui și ouăle din România. Rezultatele analizelor făcute de Agenţia Europeană pentru Siguranţa Alimentelor
Carnea de pui şi ouăle din România sunt fără riscuri pentru consumatori, iar rezultatele analizelor efectuate recent de Agenţia Europeană pentru Siguranţa Alimentelor (EFSA) atestă că...