Atletico Madrid se califica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor

Miercuri, 15 Martie 2017, ora 23:37
9568 citiri

Atletico Madrid a obtinut o calificare destul de facila in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Dupa ce au castigat cu scorul de 4-2 prima mansa a duelului cu Bayer Leverkusen, in returul de pe teren propriu spaniolii s-au multumit cu o remiza "alba", suficienta pentru calificare.

Partida de la Madrid, chiar daca lipsita de goluri, a fost una spectaculoasa, cu multe ocazii mari.

Oaspetii au atacat, cautand sa ramana in cursa pentru calificare, iar gazdele au dat replici taioase pe contraatac.

Una dintre cele mai mari ratari din acest sezon al Champions League a avut loc in minutul 68, atunci cand nemtii au fost extrem de periculosi. Brandt a sutat bine, insa Oblak a respins. Balonul a ajuns la Volland, care a fost blocat in doua randuri de acelasi Oblak. In fine, Chicharito Hernandez si-a incercat si el norocul, insa a trimis pe langa buturile lui Atletico.

Si la cealalta poarta au fost sanse uriase, Correa fiind omul care le-a irosit pe cele mai multe.

Atletico Madrid se califica asadar in sferturile de finala ale Ligii, fiind pentru a patra oara consecutiv cand madrilenii ating aceasta faza a competitiei.

Desfasurarea meciului:

Min.90+3 Finalul partidei!

Min.86 Leno retine usor balonul sutat de Saul.

Min.81 Oblak intervine din nou senzational la sutul lui Wendell.

Min.77 Ne indreptam spre final si calificarea lui Atletico nu cred ca mai poate fi pusa in pericol.

Min.68 Incredibila ocazie pentru oaspeti. Oblak salveaza de trei ori in 10 secunde, pentru ca apoi Hernandez sa trimita pe langa poarta!

Min.63 Jocul s-a mai linistit dupa cateva minute intense.

Min.57 Griezmann incearca un lob de mare efect, dar nici el nu prinde cadrul portii.

Min.55 Contra periculoasa a spaniolilor, Correa e gasit bine in careu, dribleaza doi adversari, dar suteaza pe langa poarta!

Min.53 Volland trimite un sut centrare foarte periculos, insa Hernandez nu ruseste sa ajunga pentru a pune latul!

Min.50 Debut spectaculos de repriza, cu ambele echipe parand dispuse sa riste mai mult.

Min.46 Incepe repriza secunda.

_______________

Min.45+1 Finalul primei reprize.

Min.40 Inca un reflex superb al lui Leno face ca scorul sa ramana egal, portarul respingand in corner sutul lui Koke.

Min.38 Correa este gasit intr-o pozitie excelenta, insa sutul sau este scos in corner de Leno cu un reflex exceptional.

Min.37 Kampl incearca un sut de la marginea careului, dar trimite mult peste poarta.

Min.33 Atletico incearca un joc de posesie pentru a mai domoli avantul ofensiv al oaspetilor.

Min.26 Jocul este agreabil, cu un ritm foarte bun si cu ocazii destul de importante.

Min.21 Gresesc incredibil jucatorii lui Atletico, balonul este pasat rapid la Hernandez, care suteaza insa peste poarta!

Min.14 Ocazie uriasa pentru gazde! Correa primeste in careu dupa o faza foarte frumoasa, insa sutul sau este blocat de Hilbert.

Min.11 Leno retine fara probleme lovitura de cap a lui Gimenez.

Min.8 Joc lipsit de ocazii pana in acest moment.

Min.4 Volland preia in marginea careului spaniol, pivoteaza frumos, insa sutul sau nu prinde cadrul portii.

Min.1 Incepe partida!

ECHIPELE DE START

Atletico: Oblak - Vrsaljko, Godin, Gimenez, Lucas, Koke, Niguez, Partey, Carrasco, Griezmann, Correa.

Rezerve: Moya, Juanfran, Savic, Cerci, Gaitan, Juan Moreno, Torres.

Leverkusen: Leno - Hilbert, Jedvaj, Dragovic, Wendell, Brandt, Baumgartlinger, Kampl, Bellarabi, Volland, Hernandez.

Rezerve: Ozcan, Bailey, Mehmedi, Pohjanpalo, Aranguiz, da Costa, Yurchenko.

INFO: In tur, Atletico s-a impus in deplasare cu scorul de 4-2.

AUR se plânge că George Simion nu are acces la comisia de control a SRI. ”PNL-PSD continuă acapararea statului român”
Deputata AUR Gianina Şerban acuză că, de patru luni, Birourile permanente reunite al Camerei şi Senatului refuză, fără nicio justificare, să numească un membru al partidului în comisia...
Florin Cîțu iese la atac după tensiunile din coaliție privind candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la Capitală. Variantele propuse de fostul premier
Florin Cîţu, fost premier și fost lider PNL, a anunțat că sunt probleme privind „candidatura coaliţiei toxice” în persoana medicului Cătălin Cîrstoiu la Primăria Capitalei. El a...
#Atletico Leverkusen Liga Campionilor, #Liga Campionilor meciuri rezultate , #Champions League