Ce poveste la Melbourne! ”Nebunii” Kyrgios și Kokkinakis au devenit campioni la Australian Open. A fost show la premiere: ”Doamnelor, fiți atente!”

Sambata, 29 Ianuarie 2022, ora 15:16
6550 citiri
Kokkinakis (stânga) și Kyrgios

Perechea australiană Thanasi Kokkinakis/Nick Kyrgios, benficiară a unui wild card, a câştigat proba de dublu de la Australian Open, după ce s-au impus în faţa compatrioţilor lor, Matthew Ebden/Max Purcell, scor 7-5, 6-4.

Meciul a durat o oră şi 35 de minute.

Kyrgios şi Kokkinakis sunt primii australieni care câştigă la dublu în ultimii 25 de ani şi prima pereche beneficiară a unui wild card care se impune.

La festivitatea de premiere a fost un show total făcut de cei doi tenismeni recunoscuți pentru stilul lor nonconformist, atât pe teren cât și în afara lui.

”Seara asta o să ieșim în oraș, așa că doamnelor, fiți atente!”, a spus Kyrgios, referindu-se la prietenul său Kokkinakis, care nu are în acest moment o iubită.

Câştigătorii probei vor primi un premiu total de 675.000 de dolari australieni (425.000 de euro) şi câte 2.000 de puncte ATP. Învinşii vor .încasa un cec total de 360.000 de dolari australieni (227.000 de euro) şi câte 1.200 de puncte ATP.

Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...
Maghiarul care a depășit toate așteptările la ATP Țiriac Open. Cu cine va juca finala
Jucătorul argentinian de tenis Mariano Navone şi jucătorul maghiar Marton Fucsovics s-au calificat sâmbătă în finala turneului ATP 250 Ţiriac Open, de la Bucureşti. Argentinianul...
#Australian Open, #finala, #dublu, #Thanasi Kokinakis, #Nick Kyrgios , #stiri tenis