Eșec umilitor pentru România în fața Ungariei. Naționala care a fost condusă cu 25-0. Cât s-a terminat meciul

Vineri, 25 Noiembrie 2022, ora 08:42
3528 citiri
Echipa feminină de baschet a României

Naţionala de baschet feminin a României a fost învinsă la scor joi, la Timişoara, de reprezentativa Ungariei, cu 99-40 (56-14), în al treilea meci din grupa C preliminară a Campionatului European din 2023. În primul sfert, tricolorele au fost conduse cu 25-0.

România, cu jucătoare foarte tinere în teren, a ”cochetat” cu recordurile negative în debutul partidei, fiind condusă în primul sfert cu 25-0. Primele două puncte au fost marcate de Alina Podar, în minutul 9.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Armanu 9 puncte şi Podar 8, pentru România, respectiv Kiss 24, pentru Ungaria.

Tot joi se joacă în celălalt meci al etapei, Spania - Islanda.

Următoarea partidă din grupa C pentru România va avea loc duminică, în deplasare, cu Islanda.

În primele meciuri din grupa C, disputate în urmă cu un an, tricolorele au obţinut rezultatele: 65-59 cu Islanda şi 52-107 cu Spania.

După trei etape, România are 4 puncte, iar Ungaria 5.

Celelalte partide ale României în grupă se vor juca după programul: cu Spania (9 februarie 2023, acasă) şi cu Ungaria (12 februarie, deplasare).

Din cele 10 grupe preliminare se vor califica la turneul final al Campionatului European din 2023 prima clasată în fiecare grupă, plus alte patru echipe de pe locul secund cu cea mai bună linie de clasament.

La turneul final al CE2023 sunt calificate direct gazdele competiţiei, Israel şi Slovenia.

Analiză: Jocul (secret) al Rusiei și Ungariei în România
Oamenii rușilor se pot infiltra în serviciile secrete și instituțiile românești? Sau sunt deja aici? Și cum a ajuns Ungaria prietenă la cataramă cu România? Raportul Consiliului Suprem...
Moment istoric în sportul de la noi. A apărut TAS-ul de România, cu un președinte și 6 arbitri
Preşedintele Tribunalului Român de Arbitraj Sportiv (TRAS), Cristian Jura, a afirmat, miercuri, într-o conferinţă de presă în cadrul căreia a fost lansat organismul de judecată, că...