Tenismanul sârb Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP şi care în acest an a cucerit trei titluri de Mare Şlem, a fost votat cel mai bun sportiv al anului 2021 în Balcani, în ancheta realizată de agenţia bulgară de ştiri BTA, în timp ce canotoarele române Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au ocupat locul 10, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.
Djokovic a fost desemnat pentru a şaptea oară (record) cel mai bun sportiv din Balcani, la cea de-a 48-a ediţie a tradiţionalei anchete, după ce s-a impus de cinci ori consecutiv între 2011 şi 2015, iar apoi în 2019.
Sârbul a acumulat 83 de puncte în clasamentul alcătuit în urma voturilor acordate de agenţiile naţionale de presă din regiune, BTA (Bulgaria), AGERPRES (România), AA (Turcia), ANA-MPA (Grecia), ATA (Albania), TANJUG (Serbia), MIA (Macedonia de Nord), MINA (Muntenegru), FENA (Bosnia-Herţgovina) şi HINA (Croaţia).
Pe locul secund s-a clasat baschetbalistul grec Giannis Antetokounmpo, campion al NBA cu Milwaukee Bucks, MVP al finalei NBA şi selecţionat în All-Stars Game.
Podiumul a fost completat de atletul grec Miltiadis Tentoglou, campion olimpic şi european la săritura în lungime.
Clasamentul anchetei BTA pe 2021
1. Novak Djokovic (Serbia/tenis) 83 puncte
2. Giannis Antetokounmpo (Grecia/baschet) 56
3. Miltiadis Tentoglou (Grecia/atletism) 48
4. Distria Krasniqi (Kosovo/judo) 32
5. Jovana Prekovic (Serbia/karate) 30
6. Ivet Goranova (Bulgaria/karate) 26
7. Biliana Dudova (Bulgaria/lupte) 23
8. Martin şi Valent Sinkovic (Croaţia/canotaj) 22
9. Mete Gazoz (Turcia/tir cu arcul) 21
10. Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş (România/canotaj) 20
11. Nikola Jokic (Serbia/baschet) 19
12. Busenaz Surmeneli (Turcia/box) 16
13. Stefanos Ntouskos (Grecia/canotaj) 13
14. Stoika Krasteva (Bulgaria/box) 12
15. Stefanos Tsitsipas (Grecia/tenis), Filip Filipovic (Serbia/polo pe apă) 11
17. Tijana Boskovic (Serbia/volei), Dejan Georgievski (Macedonia de Nord/taekwondo) 10
19. Nora Gjakova (Kosovo/judo) 9
20. Nikola Vucevic (Muntenegru/baschet) 8
21. Mate Pavic şi Nikola Mektic (Croaţia/tenis), Luka Cindric (Croaţia/handbal), Filip Mihaljevic (Croaţia/atletism) 7
24. Matea Jelic (Croaţia/taekwondo), Barbara Matic (Croaţia/judo), Emil Pavlov (Macedonia de Nord/karate) 6
27. Robert Glinţă (România/înot), Jonquel Jones (Bosnia-Herţegovina/baschet) 5
29. Jusuf Nurkic (Bosnia-Herţegovina/baschet), Ferhat Arican (Turcia/gimnastică artistică) 4
31. Ana-Maria Popescu (România/scrimă), Anna Doudounaki (Grecia/înot), Goran Pandev (Macedonia de Nord/fotbal) 3
34. Briken Calja (Albania/haltere) 2
35. Mateo Kovacic (Croaţia/fotbal), Lana Pudar (Bosnia-Herţegovina/înot) 1