Avem două românce în Top 10 cei mai buni sportivi din Balcani. Cine e marele câștigător al anchetei

Miercuri, 29 Decembrie 2021, ora 14:02
3359 citiri
Simona Radiș și Ancuța Bodnar

Tenismanul sârb Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP şi care în acest an a cucerit trei titluri de Mare Şlem, a fost votat cel mai bun sportiv al anului 2021 în Balcani, în ancheta realizată de agenţia bulgară de ştiri BTA, în timp ce canotoarele române Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş au ocupat locul 10, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

Djokovic a fost desemnat pentru a şaptea oară (record) cel mai bun sportiv din Balcani, la cea de-a 48-a ediţie a tradiţionalei anchete, după ce s-a impus de cinci ori consecutiv între 2011 şi 2015, iar apoi în 2019.

Sârbul a acumulat 83 de puncte în clasamentul alcătuit în urma voturilor acordate de agenţiile naţionale de presă din regiune, BTA (Bulgaria), AGERPRES (România), AA (Turcia), ANA-MPA (Grecia), ATA (Albania), TANJUG (Serbia), MIA (Macedonia de Nord), MINA (Muntenegru), FENA (Bosnia-Herţgovina) şi HINA (Croaţia).

Pe locul secund s-a clasat baschetbalistul grec Giannis Antetokounmpo, campion al NBA cu Milwaukee Bucks, MVP al finalei NBA şi selecţionat în All-Stars Game.

Podiumul a fost completat de atletul grec Miltiadis Tentoglou, campion olimpic şi european la săritura în lungime.

Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş, campioane olimpice şi europene la dublu vâsle feminin, au ocupat locul 10, cu 20 de puncte, alţi români care au mai punctat în ierarhie fiind înotătorul Robert Glinţă, campion european, clasat pe locul 27 (5 puncte), şi spadasina Ana-Maria Popescu, vicecampioană olimpică şi câştigătoare a Cupei Mondiale la spadă, pe 31, cu 3 puncte.