Banel bate Mediasul printr-un gol extraterestru

Duminica, 13 Septembrie 2009, ora 21:59
4619 citiri

Gaz Metan Medias si Steaua au oferit cel mai spectaculos meci al etapei, castigat de formatia lui Cristiano Bergodi cu scorul de 4-2. Meciul a fost decis de un gol din foarfeca reusit de Banel Nicolita.

Steaua a avut un start excelent de meci si a deschis scorul dupa doar 12 minute, cand Banel Nicolita a pasat pe culoar si l-a lasat pe Bogdan Stancu singur cu portarul. Varful Stelei a stabilit o simpla formalitate si a deschis scorul.

Doar cinci minute a durat avantajul Stelei. Parvulescu a facut furori pe banda stanga si l-a invins pe Tatarusanu cu un sut din unghi. Pana la pauza, stelistii nu s-au regasit si au mai incasat inca un joc, in minutul 33, dupa o serie de greseli in lanta ale lui Bicfalvi, Ghionea si Tatarusanu, care i-au permis lui Bud sa puncteze.

Cristiano Bergodi a mutat ofensiv la pauza, introducandu-i pe Juan Carlos Toja si Janos Szekely in locul lui Eric Bicfalvi si Rafal Grzelak.

Stelistii au revenit rapid in joc, in minutul 54, dupa ce Janos Szekely a inscris cu un sut deviat din lovitura libera de la 20 de metri.

Salvarea Stelei a venit tot de la Banel Nicolita. In minutul 76, fotbalistul nascut la Faurei a marcat golul campionatului printr-o reluare superba din foarfeca, direct in vinclu.

Gazdele au incercat sa revina in joc, insa apararea Stelei a stat mai bine, iar pe un contraatac Surdu a obtinut un penalty si eliminarea lui Markovici. Janos Szekely a transformat lovitura in minutul 90 si a stabilit scorul final.

Steaua a ajuns astfel la 10 puncte dupa sase partide si profita de pasii gresiti facuti de CFR Cluj si Dinamo.

Brazilianul care a umilit Steaua lui Lăcătuș și Hagi revine pe gazon la 58 de ani în liga a doua din Brazilia!
Campionul mondial din 1994 cu Brazilia, atacantul Romario, a făcut pe Instagram un anunț important. Acesta va reveni pe gazon deși are 58 de ani. Romario este atacantul de legendă al...
Un fost jucător al lui Gigi Becali, atac la Florin Talpan pe tema mărcii Steaua: Trebuie să ai halucinații
Fostul căpitan al ”roș-albaștrilor”, Alex Bourceanu, a declarat faptul că în opinia lui brandul Steaua a rămas la clubul patronat de Gigi Becali. Bourceanu l-a contrat pe Florin Talpan...