Surpriză mare în a doua semifinală de la Dubai; pe cine va întâlni Swiatek în finală

Vineri, 24 Februarie 2023, ora 19:17
2141 citiri
Barbora Krejcikova

Calculele hârtiei au fost răsturnate la Dubai în semifinala a doua a turneului WTA de 100 de puncte.

Jessica Pegula, locul 3 WTA, a fost învinsă de Barbora Krejcikova, poziția 30-a în ierarhia feminină. După un meci de două ore, Krejcikova s-a impus cu 6-1, 5-7, 6-0.

Sportiva din Cehia va evolua mâine în finală împotriva Igăi Swiatek, "sperietoarea" adversarelor din circuitul WTA.

Poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial al tenisului feminin, s-a calificat vineri în finala turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite) după ce a trecut în două seturi de jucătoarea americană Cori Gauff, 6-4, 6-2.

Iga Swiatek este principala favorită la Dubai, în timp ce Cori Gauff, locul 6 mondial, a fost cap de serie numărul 5 la acest turneu dotat cu premii totale de 2.788.468 de dolari. Gauff nu a câştigat niciun set în cele şase confruntări de până acum cu Swiatek, una dintre acestea fiind finala de anul trecut de la Roland Garros, notează site-ul WTA.

Poloneza a câştigat săptămâna trecută turneul de la Doha.

Quarterly Report - Editia 4

”Bomba” primei zile la Roland-Garros. O fostă campioană la Paris a fost trimisă acasă. Alte rezultate
Cehoaica Barbora Krejcikova (26 WTA), campioană la Paris în 2021, a fost învinsă surprinzător de elveţianca Viktorija Golubic, cu 7-6 (7/3), 6-4, în primul tur al turneului de Grand Slam de...
Ciolacu laudă constructorii români: "Firmele noastre îşi asumă curajos investiţiile şi le finalizează impecabil"
Premierul Marcel Ciolacu a lăudat firmele de construcție din România, în cadrul unui eveniment dedicat acestora. „Aţi doborât un mit, acela că firmele româneşti nu sunt capabile să...