Barcelona a demolat-o pe AC Milan si s-a calificat in sferturile Ligii Campionilor (Video)

Marti, 12 Martie 2013, ora 23:40
12022 citiri

FC Barcelona a castigat cu 4-0 returul disputat marti seara cu AC Milan si s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Dupa ce-a fost invinsa in Italia cu 2-0, iar jocul catalanilor era din ce in ce mai dezamagitor, specialistii o vedeau pe Milan drept favorita la calificare. A fost insa nevoie de un Messi in forma maxima si Barcelona s-a impus fara probleme.

In fata unui Camp Nou umplut pana la refuz, gruparea blaugrana a inceput partida in forta, iar Messi a deschis scorul in minutul 5, cu un sut superb de la 15 metri.

Catalanii au continuat sa atace, insa golul era sa cada in poarta lor. In minutul 38, Niang l-a depasit usor pe Mascherano si doar bara l-a mai salvat pe Valdes.

La doar doua minute dupa aceasta imensa ocazie, Messi a iesit din nou la rampa si l-a batut Abbiati cu un sut de la marginea careului! 2-0 a fost scorul pauzei si scorul cu care se mergea in prelungiri, daca se pastra pana la final.

Catalanii au vrut insa sa transeze meciul inca din timpul regulamentar si, dupa doua actiuni periculoase ale lui Messi, a picat si golul trei. A marcat Villa, in minutul 55, dupa o pasa a lui Xavi.

La acest scor, Barcelona, in continuare fara Tito Vilanova pe banca, era calificata, insa tot vicecampioana Spaniei a presat pentru golul patru, in timp ce Milan abia daca a reusit sa se apropie periculos de poarta lui Valdes.

In prelungiri, italienii s-au aruncat in atac, insa golul a venit tot la poarta lui Abbiati. Pe contraatac, Sanchez, intrat dupa pauza, a centrat perfect pentru Alba si fundasul stanga spaniol a stabilit scorul final al intalnirii si pecetluit calificarea catalanilor in sferturile celei mai importante competitii intercluburi din Europa.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre FC Barcelona si AC Milan, din mansa secunda a optimilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI! Barcelona merge in sferturile Ligii Campionilor!

min.90+3 - Mexes trimite putin pe langa poarta.

min.90+2 - GOOOL BARCELONA !!! Pe contraatac, Alba duce scorul la 4-0 si calificarea e transata !!!

min.90 - A doua repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.89 - Alves cere un hent in careu la Zapata, dar Kassai considera ca n-a fost.

min.87 - Posesia mingii: Barcelona - 67% / AC Milan - 33%.

min.83 - Ultima schimbare si la gazde: iese Busquets, intra Adriano.

min.82 - Ce ocazie pentru AC Milan! Alba se arunca la sacrificiu si blocheaza un sut al lui Robinho pe care scria 3-1!

min.80 - Busquets il bloocheaza excelent pe Muntari.

min.78 - Sanchez marcheaza, dar golul e marcat pe motiv de offisde.

min.77 - Schimbare la Barcelona: intra Puyol, iese Mascherano.

min.77 - Abate il blocheaza in ultimul moment pe Alba.

min.75 - Ultima schimbare la AC Milan: intra Bojan, iese Flamini.

min.75 - Schimbare la Barcelona: iese Villa, intra Sanchez.

min.74 - Messi suteaza in zid dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.68 - Ocazie pentru Milan, dupa un sut al lui Boateng, reluat cu calcaiul de Flamini. In cele din urma, aparatorii catalani resping!

min.66 - El Shaarawy nu ajunge la o centrare a lui Abate. E prima actiune de atac a oaspetilor dupa o lunga perioada in care abia daca au trecut de mijlocul terenului.

min.62 - Messi trimite superb de la 25 de metri, peste poarta insa.

min.60 - Dubla schimbare la AC Milan: intra Muntari si Robinho, ies Ambrosini si Niang.

INFO: La acest scor, Barcelona merge in sferturi.

min.55 - GOOOL BARCELONA !!! Villa primeste in careu de la Xavi si inscrie cu un sut plasat la coltul lung !!!

min.53 - Mexes il faulteaza pe Messi si primeste cartonasul galben.

min.48 - Messi ia o actiune pe cont propriu, intra in careu, suteaza, dar Abbiati retine.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Flamini vede cartonasul galben, pentru o intrare dura la Pedro.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.44 - Abate respinge din fata lui Messi.

min.41 - Galben pentru Pedro, dupa o intrare tare din spate.

INFO: In acest moment, cele doua echipe se afla la egalitate la scorul general, 2-2. Daca se va pastra rezultatul, vom avea parte de prelungiri.

min.40 - GOOOL BARCELONA !!! Messi duce scorul la 2-0 cu un sut perfect de la marginea careului !!!

min.38 - BARA AC Milan! Niang scapa singur cu Valdes, trimite pe langa acesta, insa mingea loveste bara din dreapta portii catalane! Uriasa ocazie pentru italieni!

min.35 - Alves trimite mult pe langa poarta oaspetilor.

min.34 - El Shaarawy patrunde frumos in careul catalanilor, insa suteaza anemica si Valdes prinde cu usurinta.

INFO: Dupa un inceput energic, partida s-a calmat in ultimele minute.

min.30 - El Shaarawy incearca 'o foarfeca', dar rateaza complet executia.

min.25 - Pedro trimite gresit cu capul.

min.22 - Boateng vede primul galben al partidei, dupa o intrare din spate la Iniesta.

min.21 - Messi cade in careu, cere penalti, dar ungurul Kassai nu da!

min.16 - Milan scapa cu fata curata la o noua actiune de atac a catalanilor, la care Abbiati a avut o iesire hazardata.

min.13 - BARA Barcelona! Iniesta reia superb din voleu, iar mingea izbeste bara transversala dupa o respingere a lui Abbiati! Mingea cade apoi la Messi, care trimite milimetric pe langa poarta.

INFO: La reluari se observa ca Barcelona trebuia sa primeasca o lovitura de la 11 metri.

min.11 - Pedro cade in careu dupa un contact cu Abate. Cere penalti, dar nu primeste.

min.8 - Pe contraatac, Milan e periculoasa prin El Shaarawy, al carui sut este insa retinut de Valdes.

min.5 - GOOOL BARCELONA !!! La prima actiune periculoasa de atac, Messi marcheaza de la 15 metri cu un sut superb in vinclul portii italienilor !!!

INFO: Nou Camp e arhiplin in aceasta seara: peste 96.000 de spectatori in tribune.

ora 21:45 - STARTUL MECIULUI !!!

ora 21:40 - Coregrafie impresionanta a fanilor Barcelonei. "Suntem o echipa" e mesajul suporterilor.

INFO: Partida se joaca pe Nou Camp din Barcelona si va fi transmisa in direct la TV de Dolce Sport 1 si Digi Sport 1.

INFO: In tur, in Italia, gazdele de la AC Milan s-au impus cu 2-0.

ECHIPELE DE START:

FC BARCELONA: Valdes - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Pedro, Messi, Villa.

Rezerve: Pinto, Puyol, Adriano, Fabregas, Song, Sanchez, Tello

Antrenor: Tito Vilanova.

AC MILAN: Abbiati - Abate, Zapata, Mexes, Constant - Montolivo, Ambrosini, Flamini - Boateng, Niang, El Shaarawy.

Rezerve: Amelia, De Sciglio, Bonera, Muntari, Nocerino, Robinho, Bojan

Antrenor: Massimiliano Allegri.

Arbitru: Viktor Kassai (Ungaria).

Alexandru Rafila, despre ancheta premierului privind pregătirea pentru valul patru: ”Se anchetează singur ca să vedem din ce cauză nu a făcut nimic”
Medicul Alexandru Rafila a afirmat, marţi seară, că se aştepta de la premierul Florin Cîţu, după videoconferinţa pe care a avut-o marţi, la soluţii de sănătate publică, nu la anchete...
Ministrul Finanțelor susține că banii din PNI ”Anghel Saligny” nu vor fi distribuiți pe criterii politice: ”Ce e politic în a oferi şansa unei comunităţi să aibă apă curentă?”
Ministrul Finanţelor Publice, Dan Vîlceanu, anunţă că primarii pot începe să depună proiecte pentru accesarea de fonduri prin Programul Naţional de Investiţii ”Anghel Saligny”, el...