Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Barcelona, invinsa fara drept de apel de Inter Milano (Video)

Marti, 20 Aprilie 2010, ora 23:35
4638 citiri

Inter Milano s-a impus de o maniera convingatoare in fata Barcelonei, scor 3-1, in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor.

Desi au inceput mai convingator partida, italienii s-au vazut condusi din minutul 19, cand Pedro a inscris din careu dupa o pasa excelenta a lui Maxwell.

Elevii lui Mourinho s-au aruncat in atac, Milito ratand egalarea dupa numai 3 minute. Eforturile gazdelor au fost insa rasplatite in minutul 30, cand Sneijder a punctat cu un sut din interiorul careului.

Milanezii au inceput repriza secunda ca din tun, Pandev fiind aproape de gol in minutul 47. Inter a preluat conducerea dupa numai doua minute, Maicon inscriind din 6 metri, dupa o patrundere a lui Milito.

Catalanii s-au aruncat in atac, cautand golul egalizator, insa balonul a poposit tot in poarta lui Valdes, Milito majorand diferenta in minutul 62, cu o lovitura de cap din numai trei metri.

Echipa ce a spulberat pe Arsenal in sferturi si-a revenit greu din socul primirii celor doua goluri, prestand un joc coerent abia in ultimele 10 minute. Singura ocazie importanta din finalul partidei a avut loc in minutul 87, cand Lucio a respins de pe linia portii sutul lui Pique.

Inter castiga astfel la doua goluri diferenta si ia o optiune serioasa pentru calificarea in finala Ligii Campionilor.

Partida retur se va disputa pe 28 aprilie, la Barcelona.

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Inter Milano - FC Barcelona, din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de partida!

Min.90 Julio Cesar retine sutul lui Pedro.

Min.90 Se dicteaza 4 minute de prelungiri.

Min.89 Barcelona asediaza poarta celor de la Inter Milano.

Min.87 Barcelona rateaza o mare ocazie de a inscrie, Lucio respingand de pe linia portii voleul lui Pique.

Min.84 Alves simuleaza un fault in careu, incercand sa obtina o lovitura de la 11 metri, si primeste cartonas galben.

Min.83 Stankovici este avertizat si va rata returul de pe Nou Camp.

Min.80 Catalanii forteaza in speranta ca vor reusi sa reduca din handicap.

Min.78 Xavi obtine o lovitura libera la 25 de metri, executia lui Messi la coltul scurt fiind respinsa de Julio Cesar.

Min.77 Xavi il gaseste excelent pe Pedro, dar jucatorul Barcelonei este blocat in momentul sutului.

Min.75 Mourinho face o noua schimbare, Milito fiind inlocuit de Balotelli.

Min.74 Chivu intra pe teren in locul lui Maicon.

Min.71 Maicon se resimte dupa un contact cu Lionel Messi.

Min.69 Keita il faulteaza pe Eto'o si primeste cartonasul galben.

Min.63 Intra Abidal in locul lui Ibrahimovici.

Min.62 Inter se despinde pe tabela! Milito majoreaza scorul cu o lovitura de cap din 3 metri!

Min.60 Ibrahimovici scapa singur spre poarta celor de la Inter, dar este surprins in pozitie de ofsaid.

Min.57 Pandev este inlocuit de Stankovici.

Min.55 Barcelona trece din nou pe langa gol, lovitura de cap a lui Busquets fiind respinsa de Cesar cu un reflex fabulos.

Min.53 Replica Barcelonei nu se lasa asteptata prea mult, Messi punandu-l in dificultate pe Cesar cu un sut din marginea careului.

Min.49 Inter preia conducerea! Milito patrunde excelent pe dreapta si paseaza in fata portii, Maicon inscriind fara probleme din 6 metri.

Min.47 Centrare buna a lui Milito pentru Pandev, dar macedoneanul rateaza interceptia.

Min.46 Incepe repriza secunda!

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza.

Min.44 Busquets primeste primul cartonas galben al partidei.

Min.42 Sneijder executa o lovitura libera de la 25 de metri, dar balonul este deviat in corner.

Min.35 Catalanii isi revin dupa ce s-au aparat pret de cateva minute bune si incearca sa-l puna intr-o situatie buna pe Ibrahimovici, dar balonul este retinut de Cesar.

Min.31 Valdes iese dintre buturi si respinge o centrare periculoasa.

Min.30 Sneijder restabileste egalitatea, olandezul inscriind cu un sut din interiorul careului!

Min.27 Inter trece incredibil pe langa egalare, Milito sutand din unghi putin pe langa poarta.

Min.21 Italienii se arunca in atac, Lucio si Maicon fiind semnalizati in pozitie de ofsaid.

Min.19 Barcelona deschide scorul! Maxwell patrunde pe stanga, ii paseaza inapoi lui Pedro, care suteaza pe jos si inscrie!

Min.16 Julio Cesar retine un balon ce il viza pe Ibrahimovici.

Min.14 Inter este prezenta mai mult in jumatatea adversa, dar nu se poate apropia periculos de poarta lui Valdes.

Min.10 Cele doua formatii joaca pe contre, cu garda jos.

Min.5 Barcelona obtine o lovitura libera pe dreapta, care ramane insa fara rezultat.

Min.3 Milito patrunde pe dreapta, centreaza in careu, dar Keita indeparteaza pericolul.

Min.1 A inceput partida!

Inter: Cesar - Zanetti, Samuel, Lucio, Maicon - Pandev, Cambiasso, Motta - Eto'o, Sneijder, Milito;

Rezerve: Orlandoni, Cordoba, Stankovici, Muntari, Materazzi, Chivu, Balotelli;

Antrenor: Jose Mourinho.

Barcelona: Valdes - Alves, Pique, Puyol, Maxwell - Xavi, Busquets, Keita - Messi, Ibrahimovici, Pedro;

Rezerve: Pinto, Marquez, Bojan, Henry, Milito, Abidal, Toure;

Antrenor: Josep Guardiola.

Arbitru: Olegario Benquerenca;

Asistenti: Jose Manuel Silva Cardinal, Bertino Miranda;

Arbitru de rezerva: Artur Soares Dias.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...