Barcelona se califica in finala Ligii Campionilor dupa o infrangere cu Bayern

Marti, 12 Mai 2015, ora 23:38
17649 citiri

FC Barcelona este prima finalista a editiei 2014/2015 a Ligii Campionilor, desi a pierdut meciul retur cu Bayern Munchen.

Dupa 3-0 in turul de pe Camp Nou, catalanii au fost invinsi in mansa secunda de la Munchen cu scorul de 2-3, reusind insa sa se califice in ultimul act al Champions League.

Partida dintre cele doua mari echipe a avut un debut exploziv. Dupa doua ocazii la cele doua porti, Bayern a deschis scorul la o faza care nu anunta nimic. Benatia a profitat de o gafa in lant a defensivei catalane si a marcat cu o lovitura de cap.

La capatul primului sfert de ora de joc, Barca a egalat la capatul unei faze de exceptie. Messi a pasat superb pentru Suarez, iar acesta a trimis in fata portii pentru Neymar, brazilianul indeplinind o simpla formalitate.

A urmat o interventie superba a lui Ter Stegen, care a scos un balon de la vinclu, pentru ca Neymar sa reuseasca apoi "dubla" din pasa aceluiasi Suarez.

Cu cinci minute inainte de final portarul Barcelonei a mai avut o interventie divina, blocand fabulos sutul lui Lewandowski pentru ca apoi sa respinga cu un efort uimitor de pe linia portii.

Partea secunda a avut o altfel de desfasurare, Barcelona preferand sa joace prudent, multumita de avantajul de pe tabela.

Bayern a egalat in minutul 59, prin Lewandowski, si a preluat conducerea pe tabela un sfert de ora mai tarziu, dupa reusita lui Muller, insa a fost prea putin pentru a mai spera la calificare.

Spaniolii au irosit o mare ocazie de egalare in prelungirile partidei, atunci cand Neymar, scapat spre poarta lui Neuer, a ales sa paseze pentru Messi in loc sa suteze.

Barcelona isi va afla adversara din finala miercuri seara, dupa meciul dintre Real Madrid si Juventus Torino.

Intalnirea dintre Bayern si Barcelona a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul ei:

Min.90+3 Final de meci! Barcelona merge in finala de la Berlin!

Min.90+2 Ce ocazie! Neymar scapa spre poarta lui Bayern, insa in loc sa suteze alege sa paseze pentru Messi, care ajunge tarziu!

Min.87 Schimbare Bayern: Gotze si Javi Martinez intra in locul lui Muller si Schweinsteiger.

Min.85 Cartonas galben pentru Pedro.

Min.84 Cartonas galben pentru Rode.

Min.81 Posesie pentru Bayern pe final de joc, nemtii incearca imposibilul.

Min.76 Cartonas galben pentru Lewandowski.

Min.76 Schimbare Barcelona: Xavi intra in locul lui Iniesta.

Min.74 GOOOL BAYERN! Thomas Muller ii aduce pe nemti in avantaj cu un sut frumos, de la 17 metri!

Min.71 Schimbare Barcelona: Rakitic ii lasa locul in teren lui Mathieu.

Min.68 Schimbare Bayern: Rode intra in locul lui Lahm.

Min.66 Faza buna de atac a gazdelor, insa Lahm intarzie sutul si este blocat.

Min.64 Cartonas galben pentru Rakitic.

Min.59 GOOOL BAYERN! Lewandowski reuseste sa egaleze cu un sut plasat!

Min.52 Debut mult mai linistit de repriza secunda, fara ocazii la cele doua porti.

Min.46 Incepe repriza secunda!

Schimbare Barcelona: Pedro intra in locul lui Suarez.

_____________________________

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.45+2 Cartonas galben pentru Thiago.

Min.45 Benatia trimite pe langa poarta din interiorul careului.

Min.41 Cartonas galben pentru Rafinha.

Min.40 ULUITOARE OCAZIE! Lewandowski se trezeste cu mingea la picoor in careul advers, suteaza, insa Ter Stegen blocheaza cu un reflex uimitor, pentru ca apoi sa respinga de pe linia portii!

Min.38 Ce ocazie! Bernard centreaza bine, Schweinsteiger reia cu o lovitura de cap, insa Ter Stegen scoate peste transversala!

Min.34 Bayern incearca sa revina in joc, insa nu mai reuseste sa ajunga la poarta catalanilor.

Min.29 GOOOL BARCELONA! Suarez scapa din nou in partea dreapta, paseaza foarte bine pentru Neymar, iar acesta reuseste dubla cu un sut pe coltul scurt!

Min.29 Thiago reuseste o faza de exceptie, paseaza foarte bine pentru Muller, insa acesta suteaza slab.

Min.28 Messi suteaza dintre trei adversari, Neuer retine.

Min.27 Ter Stegen retine fara probleme sutul lui Lewandowski.

Min.23 Minute de relativ calm, cu o posesie a Barcelonei.

Min.19 Ce ocazie! Muller reia cu capul, insa Ter Stegen scoate fabulos de la vinclu!

INFO: In momentul de fata este sigur, nu vom avea prelungiri.

Min.15 GOOOL BARCELONA! Messi paseaza excelent pentru Suarez, acesta intra in careu si ii aseaza mingea lui Neymar, care inscrie cu latul!

Min.13 Ce ocazie! Lewandowski primeste in careul advers, insa intarzie sutul si este deposedat.

Min.11 Bayern are posesia in aceste minute si este mai periculoasa.

Min.7 GOOOL BAYERN! Benatia deschide scorul cu o lovitura de cap de la aproximativ 11 metri!

Min.6 Vine si replica nemtilor, cu Muller pasand pentru Thiago, insa fostul jucator al Barcelonei a sutat in blocaj.

Min.5 Prima mare ocazie a meciului aparine Barcelonei! Dani Alves il lanseaza excelent pe Rakitic, insa sutul acestuia este scos cu emotii de Neuer.

Min.1 Incepe partida!!!

Echipele de start

BAYERN: Neuer - Benatia, Rafinha, Boateng, Bernat, Lahm, Xabi Alonso, Thiago Alcantara, Schweinsteiger, Lewandowski, Muller

Rezerve: Reina, Dante, Javi Martinez, Gotze, Rode, Weiser, Pizarro.

Antrenor: Pep Guardiola

BARCELONA: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba, Busquets, Iniesta, Rakitic, Suarez, Messi, Neymar

Rezerve: Bravo, Bartra, Adriano, Mathieu, Xavi, Rafinha, Pedro

Antrenor: Luis Enrique

Arbitru: Mark Clattenburg

INFO: In tur, "catalanii" s-au impus pe Camp Nou cu scorul de 3-0.

INFO: Meciul poate fi urmarit la TV pe posturile DigiSport si DolceSport.

A crescut cifra de afaceri din industrie în România. Ultimele date INS privind piața internă și externă
Conform datelor anunțate la 17 aprilie de INS, pentru februarie 2024, cifra de afaceri din industrie (piaţa internă şi piaţa externă), a crescut față de luna ianuarie cu 11,7%, și cu 8,2%...
Final în scandalul din PMP, după 2 ani. Cine rămâne la conducerea partidului
Partidul Mişcarea Populară (PMP) a anunţat că, în cursul zilei de miercuri, Curtea de Apel Bucureşti a respins recursurile formulate de Cristian Diaconescu şi, prin urmare, ”a fost validat...
#Barcelona finala Liga Campionilor, #Bayern Barcelona champions League, #Bayern Barcelona rezultat , #Champions League