Barcelona, in sferturile Champions League dupa "masacrul" de pe Camp Nou

Miercuri, 07 Martie 2012, ora 23:42
5713 citiri

FC Barcelona a obtinut o calificare "en fanfare" in sferturile de finala ale Champions League dupa ce a trecut, in optimi, de Bayer Leverkusen. Dupa 3-1 in Germania, pe Camp Nou a fost un mic "masacru", catalanii impunandu-se cu un categoric 7-1!

Inca din primele minute a fost clar ca nemtilor le-au tremurat picioarele la Barcelona, incercarile lor timide de a tine de minge esuand dupa numai cateva pase.

Prima mare ocazie de gol a venit in minutul 10, atunci cand Leno, omul care a limitat mult proportiile dezastrului pentru Leverkusen, a reusit sa ii blocheze pe Messi si Busquets.

Leo Messi a lovit pentru prima data in minutul 26, atunci cand a dejucat jocul la offside al germanilor si l-a lobat pe Leno de la 20 de metri. Acelasi superstar argentinian a reusit dubla cu putin timp inainte de pauza, dupa o combinatie de efect cu Inista.

Pentru Leverkusen a urmat un sfert de ora de cosmar, in care Barcelona a inscris de nu mai putin de 4 ori! Messi, de doua ori, si pustiul Tello, si el cu o "dubla", au ingenuncheat formatia din Germania.

Pana la final, zeul Messi si-a desavarsit opera, invingandu-l pe nefericitul Leno pentru a cincea oara. Nemtii au reusit golul de onoare in prelungiri, odata cu golul frumos inscris de Bellarabi.

Scor final, Barcelona - Leverkusen 7-1 si, cu un scor general de 10-2, catalanii se califica in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Partida de pe Camp Nou a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

FINAL !!! CE MECI !!!

Min.90+1 GOOOL LEVERKUSEN !!! Bellarabi inscrie golul de onoare in prelungiri, cu o executie superba, la coltul lung!

Min.85 GOOOL BARCELONA !!! Messi puncteaza din nou, pentru a cincea oara in aceasta seara!

Min.78 Inca o ocazie pentru Barca, dar Leno se opune in fata lui Pedro.

Min.75 Leverkusen este de nerecunoscut, in timp ce Barcelona domina copios.

Schimbare Leverkusen: Oczipka intra in locul lui Renato Augusto.

Schimbare Barcelona: Muniesa intra in locul lui Adriano.

Min.62 GOOOL BARCELONA !!! Tello scapa din nou din marcajul lui Castro si inscrie cu un sut pe sub Leno !!!

Min.59 GOOOL BARCELONA !!! Cascada de greseli in defensiva lui Bayer si Messi inscrie din nou!

Min.56 GOOOL BARCELONA !!! Pustiul Tello duce scorul la 4-0 la prima atungere de balon !!!

Dubla schimbare si la Leverkusen: Schurrle intra in locul lui Derdiyok iar Bellarabi in locul lui Bender.

Min.54 Prima ocazie adevarata a nemtilor! Derdiyok trimite balonul spre poarta dintr-un unghi imposibil, insa mingea trece prin fata portii goale!

Dubla schimbare la Barcelona: Ies Iniesta si Xavi, intra Tello si Keita.

INFO: Messi a ajuns la cota 10 goluri marcate in Champions League in acest sezon.

Min.50 GOOOL BARCELONA !!! Fabregas il lanseaza inca o data pe Messi iar argentinianul inscrie cu un nou lob superb!

Min.47 Faza incantatoare creata de Iniesta si Fabregas, insa fostul jucator al lui Arsenal a irosit-o incercand sa paseze desi se afla in pozitie de sut.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.43 Cartonas galben pentru Castro.

Min.43 OCAZIE URIASA BARCELONA !!! Leno ii blocheaza intr-un minut pe Fabregas si Pedro, in pozitii de "unu la unu".

Min.42 GOOOL BARCELONA !!! Iniesta ii paseaza lui Messi la marginea careului iar argentinianul a patruns in stilul caracteristic si l-a executat pe Leno!

Min.38 Barcelona pare ca a mai ridicat putin piciorul de pe acceleratie, jucatorii lui Guardiola incercand mai multe lansari peste linia defensiva a nemtilor in ultimele minute.

Min.31 Messi scapa din nou spre poarta lui Bayer, insa este blocat in extremis de Schwaab.

Min.29 Cartonas galben pentru Pique.

Min.26 GOOOL BARCELONA !!! Contraatac al catalanilor, Messi este lansat excelent in adancime si il executa pe Leno cu un lob de efect, de la 20 de metri !!!

Min.24 Lovitura libera batuta bine de Xavi, Pique a deviat usor cu capul, dar Leno a reusit sa respinga formidabil.

Min.22 Faza frumoasa de atac a gazdelor. Adriano paseaza bine cu Iniesta si avanseaza in careul advers, insa sutul ii este blocat de Schwaab.

Min.16 Catalanii incep sa puna tot mai multe probleme, in special pe cele doua flancuri. Nemtii se multumesc sa se apere si sa respinga baloanele cat mai departe de poarta lui Leno.

Min.10 OCAZIE URIASA BARCELONA !!! Messi scapa singur cu Leno, insa portarul german reuseste sa apere! Mingea respinsa a ajuns la Busquets, dar sutul acestuia, din careul mare, a fost blocat de un fundas advers!

Min.6 Prima ocazie a meciului! Xavi executa destul de bine o lovitura libera, insa mingea este deviata in corner.

Min.1 A inceput meciul !!!

BARCELONA: Victor Valdes - Daniel Alves, Pique, Fabregas, Xavi Hernandez, Iniesta, Mascherano, Busquets, Adriano, Messi, Pedro Rodriguez

Rezerve: Jose Pinto, Marc Muniesa, Bartra, Keita, Sergi Roberto, Tello, Isaac Cuenca.

Antrenor: Pep Guardiola.

LEVERKUSEN: Leno - Schwaab, Reinartz, Omer Toprak. Kadlec, Castro, Rolfes, Bender, Renato Augusto, Kiessling, Derdiyok.

Rezerve: Giefer, Oczipka, Manuel Friedrich, Ortega, Zenga, Bellarabi, Schurrle.

Antrenor: Robin Dutt

INFO: In tur, Barcelona s-a impus la Leverkusen cu scorul de 3-1 si este favorita la calificarea in sferturile de finala.

Nicuşor Dan anunţă că şefa ASSMB va fi înlocuită din funcție. „Oare ce crede cetăţeanul român”
Primarul Capitalei, Nicuşor Dan a declarat joi, 28 martie, că şefa Administraţiei Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti, Gabriela Sivache, va fi înlocuită din funcţie, pentru că...
Politicienii români care au fost țintiți de hackeri sprijiniți de Rusia. „Agresiunile se desfășoară împotriva demnitarilor vocali”
Războiul hibrid dus de Rusia afectează și politicienii români. Mai multe grupuri de hackeri sprijiniți de Rusia, China și Iran au avut ca țintă în ultimii ani politicieni și oficiali...
#barcelona victorie leverkusen, #masacru camp nou, #leverkusen umilita barcelona, #barcelona leverkusen live, #meciuri Liga Campionilor , #Champions League