FC Barcelona castiga Supercupa Europei dupa un meci de poveste

Miercuri, 12 August 2015, ora 00:16
14160 citiri

FC Barcelona a castigat Supercupa Europei dupa ce a invins FC Sevilla, scor 5-4, la capatul unui meci despre care se va vorbi mult timp de acum inainte.

Cea mai frumoasa Supercupa a Europei din istorie a inceput ca din tun, cu trei goluri in primul sfert de ora, toate din lovitura libera.

Primii care au lovit au fost cei de la Sevilla, prin Banega, in minutul 3, dar Messi a iesit la rampa cu doua executii de magician, in minutele 7 si 16.

Barcelona a avut un gol anulat controversat in minutul 28, insa pana la pauza a mai punctat o data, prin Rafinha, in minutul 43, din pasa lui Luis Suarez.

Spectacolul de la Tbilisi a continuat si in partea secunda, Barcelona facand 4-1 la doar sapte minute de la reluare, prin Luis Suarez, care a profitat de o mare gafa.

Sevilla a revenit superb si a animat finalul, Reyes reluand excelent in minutul 52, pentru ca 20 de minute Gameiro sa puncteze din penalti.

Andaluzii s-au aruncat in atac pe final, iar minutul 80 a adus reusita ucraineanului Konoplyanka pentru o revenire absolut fantastica de la 1-4.

S-a mers astfel in prelungiri, unde Barcelona a reusit sa revina din genunchi si sa domine teritorial.

Finalul unui meci de poveste a fost in cele din urma decis de Pedro, jucator aflat aproape de Manchester United, cu un sut din fata portii la o respingere gresita a lui Beto, in minutul 115.

BARCELONA - SEVILLA 5-4

120 - Final de meci! Barcelona castiga Supercupa Europei!

120 - Ce ratare!!! Rami reia incredibil din doar sase metri pe langa poarta!

120 - Jucatorii celor doua formatii se iau la bataie. Krohn-Delhi si Dani Alves vad cartonasul galben.

118 - Coke reia putin pe langa poarta cu capul.

118 - Busquets vede cartonasul galben.

115 - GOL BARCELONA! Pedro inscrie din fata portii cu un sut puternic, dupa ce Beto a respins in fata la sutul lui Messi!

114 - Pedro centreaza din banda stanga, mingea este respinsa fara probleme.

110 - Messi reia spectaculos din careu, dar peste poarta.

106 - Incepe a doua repriza de prelungiri.

105 - Se incheie prima repriza de prelungiri.

100 - Barcelona ataca si cu fundasii centrali in prelungiri.

94 - Pedro vede cartonasul galben.

93 - Pedro intra in locul lui Mascherano.

92 - Immobile vede cartonasul galben.

90 - Au inceput prelungirile!

90 - Final. Vom avea prelungiri!

90 - Messi trimite in zid din lovitura libera de la 30 de metri.

90 - Banega vede cartonasul galben.

88 - Messi suteaza in bara din lovitura libera.

87 - Coke vede cartonasul galben.

81 - GOL SEVILLA! Konoplyanka inscrie si egaleaza la patru!

80 - Immobile intra in locul lui Gameiro, iar Mariano Pereira in locul lui Ibora.

78 - Bartra intra in locul lui Rafinha.

75 - Messi suteaza puternic din afara careului, Beto respinge!

72 - GOL SEVILLA! Gameiro inscrie din penalti!

70 - Penalti pentru Sevilla si galben pentru Mathieu!

68 - Konoplyanka intra in locul lui Reyes.

62 - Sergi Roberto intra in locul lui Iniesta.

61 - Rafinha trimite cu capul in bara! Inca o ocazie!

57 - GOL SEVILLA! Reyes pune latul la o centrare din partea stanga si face 4-2!

52 - GOL BARCELONA! Luis Suarez profita de o gafa mare in apararea adversa si face 4-1!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - GOL BARCELONA! Rafinha inscrie din fata portii, dupa o pasa a lui Suarez!

41 - Dani Alves are o interventie excelenta in propriul careu.

35 - Messi patrunde superb in careu, mingea ajunge la Iniesta, care trage in blocaj.

32 - Dani Alves suteaza de la distanta, Beto respinge.

28 - GOL ANULAT BARCELONA! Suarez inscrie, dar reusita e anulata pentru un presupus ofsaid la Mathieu. Decizie la limita.

22 - Rafinha primeste excelent in careu, dar centrarea sa este respinsa.

16 - GOL BARCELONA! Inca un gol fabulos la Tbilisi!!! Messi inscrie superb din lovitura libera de la 28 de metri, minge imparabila langa bara!

15 - Krychoviak vede cartonasul galben.

13 - Barcelona s-a instalat in jumatatea adversa dupa egalare.

7 - GOL BARCELONA! Messi marcheaza cu un sut fabulos din lovitura libera de la 20 de metri, direct in vinclu!

3 - GOL SEVILLA! Banega inscrie cu un sut superb din lovitura libera de la 22 de metri!

1 - A inceput meciul!

BARCELONA: Ter Stegen - Dani Alves, Pique, Mascherano, Mathieu - Busquets, Rakitic, Iniesta - Rafinha, Suarez, Messi

SEVILLA: Coke, Rami, Krychowiak, Tremoulinas - Iborra, Krohn-Dehli - Vitolo, Banega, Reyes - Gameiro

Info: Meciul se disputa in Georgia, la Tbilisi, si este televizat de ProTV si Dolce Sport 1.

La casele de pariuri, Barcelona este favorita, cu o cota de 1,3 pentru victorie.

Neymar nu va putea evolua in aceasta partida, fiind cea mai importanta absenta de pe teren.

Ciolacu laudă candidatura lui Firea la primărie: "Este cea mai bună alegere pentru bucureștenii care își doresc mai puțin spectacol"
După decizia luată în coaliția PSD-PNL de a retrage sprijinul pentru candidatura lui Cătălin Cîrstoiu la primăria Capitalei, Marcel Ciolacu o prezintă pe Gabriela Firea ca cea mai bună...
Iohannis, întrebat de ce a mers în Coreea de Sud cu un avion de lux: „Am venit cu o aeronavă mică. Nu ştiu cum definiţi un avion de lux”
Klaus Iohannis a răspuns marţi, 23 aprilie, de ce s-a deplasat în Coreea de Sud cu un avion de lux în timp ce miniştrii au mers cu un avion de linie, precizând că a venit într-o deplasare...
#Barcelona Sevilla Live, #Barcelona Sevilla, #Barcelona Sevilla direct , #Champions League