Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Barcelona invinge Manchester City si se califica in sferturile Champions League

Miercuri, 12 Martie 2014, ora 23:35
5860 citiri

FC Barcelona s-a calificat en fanfare in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, cu dubla victorie in disputa cu Manchester City, din optimi.

Dupa 2-0 la Manchester, catalanii s-au impus si pe propriul teren cu scorul de 2-1.

Intalnirea de pe Camp Nou a inceput cu o formatie oaspete agresiva si extrem de hotarata sa inscrie rapid un gol care ar fi readus-o in calculele calificarii. Din pacate pentru "cetateni", aceasta atitudine a tinut doar 10 minute, Barcelona punand treptat stapanire pe joc.

Prima mare ocazie a fost irosita de Messi, care n-a mai putut trimite in poarta dupa ce l-a driblat si pe portarul Hart. A urmat un gol al lui Neymar, anulat pe nedrept de arbitru dupa o semnalizare eronata de la margine.

Ocaziile s-au inmultit pe final de prima repriza, atunci cand Neymar si Xavi l-au testat pe Joe Hart. La ultima faza a primei reprize "copilul teribil" al Braziliei a reusit sa-l dribleze pe goalkeeperul englezilor, insa sutul sau a fost scos de pe linia portii de conationalul Fernandinho.

Partea secunda a debutat cu o bara a lui Leo Messi, care n-a reusit sa trimita in plasa portii lui Hart la capatul unei actiuni de toata frumusetea.

Victor Valdes si-a facut si el simtita prezenta in cealalta poarta, scotand un gol ca si facut la reluarea lui Edin Dzeko.

Barca a deschis pana la urma scorul in minutul 67, atunci cand Messi a punctat cu un sut plasat dupa ce a pacalit jocul la offside al fundasilor lui Manchester City.

Zece minute mai tarziu oaspetii au ramas cu un om mai putin pe teren, Zabaleta fiind eliminat, insa chiar si asa au restabilit egalitatea pe final, dupa golul lui Kompany.

N-a fost remiza intrucat Barcelona a lovit imediat, Dani Alves punctand dupa o actiune superba a lui Iniesta.

Catalanii se califica astfel in sferturile de finala ale Ligii in stil de mare echipa, cu dubla victorie in fata unui adversar redutabil.

Intalnirea dintre FC Barcelona si Manchester City a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90+2 FINAL DE MECI!!!

Min.90 GOOOL BARCELONA!!! Actiune buna atac a lui Iniesta, care il face pe Hart sa iasa din poarta si ii paseaza lui Dani Alves, brazilianul marcand cu un sut plasat!

Min.89 GOOOL CITY!!! Kompany reuseste o egalare dramatica, pe final de meci!

Min.87 Schimbare Barcelona: Sergi Roberto intra in locul lui Fabregas.

Min.86 Hart scoate in corner sutul lui Fabregas.

Min.82 Kompany blocheaza excelent sutul lui Iniesta.

Min.80 Schimbare Barcelona: Alexis Sanchez intra in locul lui Neymar.

Min.78 ELIMINARE CITY! Zabaleta primeste al doilea cartonas galben si este trimis la vestiare!

Min.75 Schimbare City: Navas intra in locul lui Nasri.

Min.73 Cartonas galben pentru Kompany.

Min.72 Schimbare City: Negredo intra in locul lui Silva.

Min.71 Messi paseaza bine pentru Xavi, acesta suteaza, dar Hart respinge bine!

Min.67 GOOOL BARCELONA!!! Messi deschide scorul cu un sut plasat din interiorul careului si risipeste toate emotiile de pe Camp Nou!

Min.61 Pique intervine excelent in fata lui Fernandinho.

Min.54 Inca o ocazie mare pentru City, dar Zabaleta suteaza peste poarta!

Min.53 Cartonas galben pentru Fabregas.

Min.52 Ce Ocazie! Dzeko reia bine cu capul, insa Valdes scoate fabulos de la vinclu!

Min.51 BARA BARCELONA! Messi ia o actiune pe cont propriu, trece de Lescott si suteaza din marginea careului, insa balonul loveste bara portii lui Hart.

Min.46 INCEPE REPRIZA SECUNDA!!!

Schimbare City: Dzeko intra in locul lui Aguero.

_______________

Min.45+2 FINALUL PRIMEI REPRIZE!!!

Min.45 Messi il lanseaza bine pe Neymar, brazilianul il scoate din poarta pe Hart, il depaseste si suteaza, insa Fernandinho respinge de pe linia portii!

Min.42 Sansa buna pentru City, dar Valdes intervine bine la reluarea lui Nasri.

Min.40 Hart intervine din nou salvator in fata lui Xavi.

Min.39 Ce ocazie! Neymar preia superb pe langa Kolarov si suteaza de la marginea careului, insa Hart scoate in corner!

Min.36 Faza prelungita de atac a englezilor finalizata de Silva cu un sut mult peste poarta.

Min.30 Cartonas galben pentru Zabaleta dupa un fault demn de circuitul K1.

Min.26 Incearca Messi o noua incursiune, insa este blocat in marginea careului.

Min.22 Cartonas galben pentru Kolarov.

Min.18 Neymar reuseste sa inscrie din pasa lui Jordi Alba, insa asistentul semnalizeaza o pozitie de offside la fundasul iberic. A fost o eroare, Alba fiind in pozitie regulamentara.

Min.12 Messi trece prin defensiva lui City, il depaseste si pe Hart, insa nu mai poate trimite in poarta!

Min.9 Cartonas galben pentru Fernandinho.

Min.8 Messi cade in careul advers, fanii explodeaza si cer penalti.

Min.5 Isi arata si Barca forta cu o prima lansare pentru Neymar in adancime. Brazilianul greseste insa serviciul.

Min.2 Foarte bun debut de partida pentru City, care preseaza din primul minut.

Min.1 Incepe meciul de pe Camp Nou!

ECHIPELE DE START:

Barcelona: Valdes - Dani Alves, Pique, Mascherano, Jordi Alba - Sergio Busquets, Xavi, Iniesta - Cesc, Messi, Neymar

Rezerve: Pinto, Bartra, Adriano, Song, Sergi Roberto, Pedro, Alexis Sanchez.

Antrenor: Gerardo Martino

Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany, Lescott, Kolarov - Fernandinho, Toure - Milner, Silva, Nasri - Aguero

Pantilimon, Clichy, Boyata, Javi Garcia, Jesus Navas, Negredo, Dzeko

Antrenor: Manuel Pellegrini

INFO: Partida poate fi urmarita si la TV, pe posturile DigiSport si DolceSport.

INFO: In tur, catalanii s-au impus la Manchester cu scorul de 2-0, Messi si Dani Alves fiind marcatorii golurilor.

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#Barcelona Manchester City in direct, #Barcelona Manchester City Liga Campionilor, #Champions League rezultate , #Champions League