Real Madrid a invins-o pe Barcelona si a castigat Cupa Spaniei

Joi, 17 Aprilie 2014, ora 00:20
9781 citiri

Real Madrid a cucerit Cupa Spaniei, dupa ce-a invins-o miercuri seara in finala pe marea rivala FC Barcelona, scor 2-1.

Chiar daca nu l-au avut pe Cristiano Ronaldo, accidentat, madrilenii au jucat mai bine si au reusit sa puna mana pe primul trofeu din acest sezon.

De partea cealalta, Barcelona l-a avut in teren pe Messi, dar argentinianul a fost din nou sters si n-a reusit sa-si creeze nici macar o ocazie importanta.

Disputata la Valencia, finala Cupei Spaniei a inceput in forta, iar "albii" au deschis scorul chiar in startul partidei. In minutul 11, pe contraatac, Benzema i-a pasat la limita offside-ului lui Di Maria, iar acesta a marcat pe langa Pinto.

Catalanii au pus stapanire pe minge, dar ocaziile mai importante le-au apartinut insa madrilenilor. Nu s-a marcat, asa ca la pauza Realul a intrat in avantaj.

Cu Bale in mare forma, trupa lui Carlo Ancelotti a continuat sa-si creeze ocaziile mai importante si a trecut pe langa desprinderea pe tabela de marcaj.

Cum ocaziile se razbuna, Barcelona a punctat in minutul 68, la doar doua minute dupa ce un gol al lui Bale a fost anulat pe motiv de offside. Bartra a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj cu o lovitura de cap, dupa un corner al lui Xavi.

In cele din urma, Bale avea sa inscrie. Si ce gol! Cu cinci minute inainte de final, mijlocasul galez a luat o actiune pe cont propriu, a trecut in viteza de Bartra si a inscris printre picioarele lui Pinto.

2-1 pentru Real si Barcelona rateaza inca un trofeu, dupa ce saptamana trecuta a fost eliminata in sferturile de finala ale Ligii Campionilor de Atletico Madrid.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, finala Cupei Spaniei dintre FC Barcelona si Real Madrid.

Desfasurarea intalnirii:

FINALUL INTALNIRII

min.90 - BARA BARCELONA! Mare ocazie pentru Neymar, care nu reuseste insa sa inscrie desi era singur cu Casillas.

min.89 - Muta si Ancelotti: iese Isco, intra Casemiro.

min.89 - Ultima schimbare la catalani: iese Bartra, intra Sanchez.

min.87 - Schimbare la Real Madrid: iese Di Maria, intra Illarramendi.

min.87 - Benzema suteaza direct in Pinto.

min.85 - GOOOL REAL MADRID!!! Bale o aduce din nou in avantaj pe Real, cu un gol superb. Galezul l-a depasit in viteza pe Bartra si a trimis mingea pe sub Pinto!!!

min.81 - Modric trimite putin pe langa poarta Barcelonei.

min.73 - Carvajal se resimte dupa un duel cu Pepe.

min.71 - Pinto prinde un sut al lui Bale.

min.68 - GOOOL BARCELONA!!! Bartra egaleaza situatia pe tabela de marcaj, cu o lovitura de cap venita in urma unui corner executat de Xavi!!!

min.67 - Bale marcheaza cu capul, dar golul e anulat pe motiv de offside.

min.65 - Casillas scoate un sut surprinzator al lui Bartra.

min.62 - Pinto retine o minge trimisa cu capul de Benzema.

min.61 - Tata Martino face o noua schimbare: iese Fabregas, intra Pedro.

min.60 - Di Maria il blocheaza in ultimul moment pe Fabregas.

min.54 - Bale trimite din voleu putin peste poarta.

min.53 - Mascherano il faulteaza pe Pepe si vede cartonasul galben.

min.49 - Bale trece de doi jucatori ai catalanilor, suteaza, dar trimite in plasa laterala.

min.46 - Schimbare la Barcelona: iese Alba, intra Adriano.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.43 - Messi cere un penalti dupa un duel in careu cu Coentrao si Ramos, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.42 - Messi suteaza pe langa poarta madrilenilor.

min.36 - Alba are o interventie excelenta la un sut al lui Isco.

min.35 - Messi iese in sfarsit la iveala. Ia o actiune pe cont propriu, suteaza, dar slab, iar Casillas prinde cu siguranta.

min.33 - Di Maria trimite mult peste.

min.23 - O prima ocazie importanta pentru catalani! Alves centreaza, Alba reia cu capul, dar Casillas e la post si retine.

min.21 - Fabregas centreaza, dar Neymar nu ajunge la minge.

min.20 - Bale ii paseaza lui Di Maria, dar argentinianul rateaza sutul.

min.17 - Spiritele s-au incins, iar jucatorii celor doua formatii aproape ca se iau la bataie. Neymar are un conflict cu Pepe, dar sunt potoliti repede de arbitru, cu cate un cartonas galben.

min.11 - GOOOL REAL MADRID!!! Di Maria deschide scorul in finala Cupei Spaniei, dupa o pasa primita de la Benzema, pe contraatac!!!

min.7 - Acelasi Bale suteaza, dar Macherano deviaza mingea salvator.

min.6 - Bale rateaza prima ocazie a meciului. Dupa o pasa primita de la Isco, galezul trimite putin pe langa.

min.3 - Isco intra tare la Neymar si primeste un cartonas galben.

ora 22:30 - INCEPUTUL MECIULUI

------------------------------------------------------

INFO: Ronaldo si Pique sunt accidentati si nu vor evolua in aceasta finala.

INFO: Finala poate fi urmarita in direct la TV pe Digi Sport 1.

ECHIPELE:

FC Barcelona:Pinto - Alves, Bartra, Mascherano, Alba - Xavi, Busquets, Iniesta - Fabregas - Messi, Neymar.

Rezerve: Oier, Puyol, Song, Sergi, Adriano, Pedro, Sanchez.

Antrenor: Tata Martino.

Real Madrid: Casillas - Carvajal, Ramos, Pepe, Coentrao - Xabi Alonso, Modric - Bale, Isco, Di Maria - Benzema.

Rezerve: Lopez, Varane, Nacho, Jose, Illarramendi, Casemiro, Morata.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

Stadion: Mestalla din Valencia.

Fenomene fără precedent în istoria alegerilor. Politolog: „Vom vedea niște scoruri foarte interesante"
Se anunță o prezență-record la alegerile europarlamentare, programate pentru 9 iunie 2024. Fenomenul a fost explicat de către politologul Andrei Țăranu, într-un interviu pentru Ziare.com....
Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
#Real Madrid castigat Cupa Spaniei, #Real Madrid invins Barcelona, #LIVE Barcelona Real Madrid, #LIVE finala Cupei Spaniei , #Real Madrid