El Clasico: Barcelona si Real Madrid au facut spectacol total in amicalul disputat in SUA (Video)

Duminica, 30 Iulie 2017, ora 07:37
8376 citiri

Cele mai mari rivale din Spania, FC Barcelona si Real Madrid, au disputat un El Clasico mai special, un meci amical, disputat in noaptea de sambata spre duminica, in Statele Unite.

Partida a avut loc la Miami in cadrul turneului amical International Champions Cup. Acolo, pe 30 de grade Celsius, cele doua formatii au jucat primul El Clasico din sezon, unul amical si primul meci jucat vreodata intre cele doua peste Ocean.

A fost 3-2 pentru Barcelona, dupa ce trupa lui Valverde a inceput furibund partida, cu goluri marcate de Messi si Rakitici in minutele 4 si 8.

Real s-a trezit totusi repede din pumni si a egalat chiar inainte de pauza. In minutul 14, Kovacici relua superb la coltul lung, pentru ca egalarea pe tabela sa vina in minutul 36, prin Asensio, cu un sut sec, din interiorul careului mare.

Golul decisiv a venit in minutul 50, cand Pique marca golul victoriei, de pe linia careului de 6 metri, dupa o centrare semnata de Neymar.

66014 spectatori au luat parte la acest spectacol de vis pe Hard Rock Stadium din Miami.

Barcelona castiga asadar competitia amicala International Champions Cup (bifand 3 victorii, 3-2 cu Real, 2-1 cu Juventus si 1-0 cu Man.United) si bifeaza in acelasi timp si a doua victorie la rand cu 3-2 in fata lui Real (care a pierdut toate jocurile din ICC - 2-3 cu Barca, 1-4 cu Man.City si 1-2 cu United, dupa penaltiuri).

Cele doua se vor infrunta si pe 13/16 august, in dubla pentru Supercupa Spaniei.